Dalies:
18
Feb

Pasākumu cikls "Vakara sarunas ar vēsturnieku" Stūra mājā

18
Feb
Pasākumu cikls "Vakara sarunas ar vēsturnieku" Stūra mājā
  • 18. Feb. 2020, 18.00 - 20.00

Pasākumu cikls Vakara sarunas ar vēsturnieku Stūra mājā 

Otrdien, 18. februārī plkst. 18:00

Stūra māja, Brīvības ielā 61, Rīgā

Cikls sāksies ar sarunu 18. februārī pulksten 18.00. Vēsturniece Inese Dreimane stāstīs par čekas 1940./1941. gada upuriem, kuri pēc nāves soda izpildes tika aprakti bijušajā Latvijas armijas šaujamlaukā Pierīgā (tagad Rīgas Latgales priekšpilsētas teritorijā). 1941. gada laikraksti šo vietu dēvēja par Dreiliņiem. 

Tika uzskatīts, ka bedrēs bijuši 39 upuri, bet, tagad atklāts, ka aprakts bija 41 cilvēks. Vakara īpašais moments būs stāsts par diviem līdz šim nezināmajiem upuriem - okupācijas karaspēka karavīru un Latvijas pilsoni - krievu tautības sievieti, kuri sapņoja kopīgi aizbēgt no okupētās Latvijas. Diemžēl čeka viņus arestēja un nogalināja. I. Dreimane runās arī par metodēm, ar kādām pat 79 gadus pēc notikušā var nokļūt līdz vēstures notikuma izzināšanai. 

Pasākumu cikls tiek veidots, lai dotu iespēju sabiedrībai uzzināt par jaunākajiem atklājumiem Latvijas nesenajā vēsturē. Sarunu mērķis ir iepludināt vēsturnieku diskursu sabiedrības komunikācijā, kas pēdējā laikā ir aktivizējusies saistībā ar dažādiem mākslas projektiem, piedāvājot interesantu, bet ticamu informāciju. 

Nākamie sarīkojumi paredzīti 24. martā un 16. aprīlī.

  • Martā vēsturnieks un skauts Jānis Goldšmits runās par zīmīgu faktu Latvijas skautu vēsturē - leģendu, ka 1941. gada 25. martā nošautā ģenerāļa un skautu kustības vadītāja Kārļa Goppera aprakšanas vietā Ulbrokā priedē ticis iegrebts krusts. Informācija mūsdienās ir pārbaudīta, un vēsturnieks stāstīs par izpētes gaitu un tās rezultātiem.
  • Aprīlī uz sarunu “Latvijas 20. gadsimta politiskā vēsture pieminekļos un piemiņas vietās” aicinās kultūras vēstures speciālisti Rihards Pētersons un Kristīne Čakstiņa.

 

Nedēļas lasītākās ziņas