Dalies:
19
Sep

Konference “Pēckara bruņotā pretošanās Baltijas valstīs un Polijā: Cīņa par brīvību”

19
Sep
Konference “Pēckara bruņotā pretošanās Baltijas valstīs un Polijā: Cīņa par brīvību”
  • 19. Sep. 2019, 09.30 - 18.00

2019. gada 19. septembrī Latvijas Universitātes Mazajā aulā, Raiņa bulvārī 19, Rīgā notiks starptautiska konference “Pēckara bruņotā pretošanās Baltijas valstīs un Polijā: Cīņa par brīvību”. Konferenci rīko Latvijas Okupācijas muzejs, Polijas vēstniecība Latvijā, Igaunijas vēstniecība Latvijā, Lietuvas vēstniecība Latvijā, LU Latvijas vēstures institūts un valsts pētījumu programma "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai”.

Programmā paredzēti četri vēsturnieku referāti un četras dokumentālās filmas. Igaunijas Vēsturiskās atmiņas institūta pētnieks - kurators Martins Andrellers (Martin Andreller) lasīs referātu par igauņu bruņoto pretestība kā piemēru izmantojot Bruņotās pretošanās apvienību 1946.–1949. gados. Tiks rādīta Pētera Simma (Peeter Simm) dokumentālā filma “Karš pēc kara” ("Sõda pärast sõda").

Latviju pārstāvēs Latvijas vēstures institūta pētnieks Zigmārs Turčinskis, kurš stāstīs par bruņoto pretestību Latvijā 1944.–1957. gados un pēc referāta tiks rādīts Raita Valtera dokumentālās filmas “Nesalauztie” fragments.

No Lietuvas ieradīsies Lietuvas Genocīda un pretošanās pētījumu centra Vēstures pētījumu programmu vadītāja Ramona Staveckaitė-Notari un runās par bruņoto pretošanās padomju varai Lietuvā 1944. – 1953. gados. Pēc viņas uzstāšanās tiks rādīta Alga Kuzmicka (Algis Kuzmickas) dokumentālā filma "Dod dzimtenei, kas tev jādod".

Savukārt Poliju pārstāvēs Polijas Nacionālā piemiņas institūta priekšsēdētāja vietnieks un ekshumāciju eksperts Kristofs Švagžiks (Krzysztof Szwagrzyk) ar referātu “Polija meklē varoņus” un tāda paša nosaukuma Aleksandra Golebievska (Aleksander Gołębiewski) dokumentālo filmu. Konferenci ievadīs Latvijas Okupācijas muzeja biedrības, LU Latvijas vēstures institūta vadītāju un valstu vēstnieku uzrunas. Konferencē dalībnieki runās latviešu un angļu valodās un, būs nodrošināts sinhronais tulkojums.

Konferences programma ir publicēta Latvijas Okupācijas muzeja mājas lapā www.omf.lv.

“Šī ir reta iespēja iepazīties ar nacionālo partizānu karu koncentrētā salīdzinošā aspektā un izprast tā visaptverošo nozīmi”, par konferences nozīmi saka Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nolendorfs. “Lai gan katrā valstī nacionālie partizāni cīnījās par savas valsts neatkarību, cīņas kopīgais mērķis - neatkarība - un ienaidnieks bija viens un tas pats. Tā bija leģitīma cīņa, jo karotāji cīnījās pret neleģitīmu savu zemju okupāciju un neleģitīmiem režīmiem, ko bija izveidojusi padomju vara. Šī konference, es ceru, dos ne tikai ieskatu kara būtībā un mērķos, bet arī dos impulsu tālākiem salīdzinošiem pētījumiem un centieniem to darīt zināmu pasaulei. Tas ir it sevišķi svarīgi laikā, kad Krievijas vadošie  deologi atkal cenšas pārrakstīt gan Hitlera-Staļina pakta nozīmi, noliegt savu lomu 2. pasaules kara izraisīšanā un noziegumos pret cilvēci un valstu neatkarību.”

Nedēļas lasītākās ziņas