Dalies:

Žurnālam „Universitas” 90 - Jubileju svin senākais žurnāls latviešu valodā

Žurnālam „Universitas”  90 - Jubileju svin senākais žurnāls latviešu valodā
  • 01. Mar. 2020

Studentu un studenšu korporāciju žurnāls „Universitas”, kas uzskatāms par vecāko žurnālu latviešu valodā, 27. februārī ar jubilejas literāro vakaru un izstādes „„Universitas”  90 gadi” atvēršanu Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā (LU AB) atzīmē žurnāla 90. gadadienu.

Izstāde apskatāma līdz 12. martam. Uz jubileju klajā nāks arī žurnāla jaunākais numurs un īpaša jubilejai veltīta ceourlerkarte (piemiņas kartīte), kuŗā attēlota pirmā laikraksta vāka un jaunākā žurnāla numura vāka kollāža.

2020. gada 15. februārī aprit 90 gadi, kopš tika izdots „Universitas” pirmais numurs. Dažu lappušu biezais laikraksts 1930. gados tagad pārtapis ilustrētā, krāsainā žurnālā ar plašu lasāmvielu akadēmiskajai saimei. 90 gadu laikā sagatavoti un izdoti 275 „Universitas” numuri.

Lasītākās ziņas valstī

20. gs. 20. gados Latvijā bija izveidojusies liela akadēmiskā saime  studējošie, absolventi, mācībspēki  no kuŗiem ievērojama daļa piederēja pie studentu un studenšu korporācijām un kuŗi vēlējās lasīt savu laikrakstu. Laikraksta vēsture aizsākās 1929. gada decembrī, kad tika ievēlēta pirmā redakcija. Pirmais laikraksta numurs, kuŗa tirāža bija 4000 eksemplāru, dienas gaismu ieraudzīja 1930. gada 15. februārī. Turpmāk laikraksts iznāca divas reizes mēnesī, izņemot akadēmiskā gada brīvlaikus  vidēji 17 numuri gadā.

Laikrakstā galvenokārt tika publicētas ziņas par akadēmisko dzīvi, nacionālpolītiskiem jautājumiem, jaunākajām zinātnieku atziņām, LU aktuālitātēm, sportu, kultūru. Laikraksts lielu vērību veltīja latviešu valodas izkopšanai, respektējot Jāņa Endzelīna ortografiju. Netrūka arī apmaksātu sludinājumu, turklāt biežākie reklāmdevēji bija no elegantākajiem Rīgas drēbniekiem un dzērienu ražotājiem.

Laikraksts Latvijā iznāca desmit ar pusi gadus, līdz PSRS okupēja Latviju un „Universitas” slēdza līdzīgi kā pārējos nacionālos laikrakstus. Sekoja laikraksta 13 klusēšanas gadi, līdz 1954. gadā to kā žurnālu atjaunoja trimdā. Žurnāls ar milzu panākumiem darbojās tieši ārpus Latvijas, sasniedzot lielāko auditoriju un tirāžu izdevuma vēsturē  6000 eksemplāri. To lasīja arī latviešu inteliģence ārpus korporāciju vides. Žurnāls Latvijā atgriezās 2000. gadā.

Šodien „Universitas” ir korporāciju izdevums, kas kalpo kā platforma spilgtāko notikumu atspoguļošanai, spēcīgu personību, kas piederīgi korporāciju sabiedrībai, intervijām un nozīmīgākās chronikas saglabāšanai. Tas atspoguļo Latvijas Universitātes, Rīgas Techniskās universitātes, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Vidzemes Augstskolas un pie tām atjaunoto un darbojošos 23 studentu un 13 studenšu korporāciju akadēmiskos sasniegumus un spilgtākos notikumus semestŗa griezumā. „Universitas” turpina būt nozīmīgs korporāciju dzīves dokumentētājs un buršu gara atspoguļotājs. Žurnāls iznāk divas reizes gadā ar apjomīgu lasāmvielu drukātā un elektroniskā formātā bez maksas.

Par godu 90. gadadienai žurnāla redkollēģija sadarbībā ar LU AB  vienīgo bibliotēku Latvijā, kur publiski pieejami pilnīgi visi žurnāla „Universitas” 275 izdevumi,  sagatavojusi izstādi „„Universitas”  90 gadi”.

Izstādē apskatāmi izdevuma vairāk nekā 60 interesantākie numuri  pirmais numurs, pirmais trimdas numurs, nozīmīgāko autoru spilgtākie raksti, dzeja, karikatūras, dažādie žurnāla vāku attēli un daudz kas cits, kas paveikts un radīts daudzo gadu laikā. Ievērojamāko „Universitas” autoru vidū minami: bijusī prezidente studenšu korporācijas Spīdola biedre Vaira Vīķe  Freiberga, akadēmiķis studentu korporācijas Fraternitas Metropolitana biedrs Jānis Stradiņš, žurnālists un sabiedriskais darbinieks studentu korporācijas Lettonia biedrs Uldis Grava, demografs studentu korporācijas Gersicania biedrs Ilmārs Mežs, Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors vēsturnieks studentu korporācijas Fraternitas Cursica biedrs Valters Ščerbinskis un daudzi citi.

Autore: Sandra Grigorjeva,
Žurnāla „Universitas” redaktore
Studenšu korporācijas Gundega biedre

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti