Dalies:

Zeme, kam pieder latvieša sirds

Zeme, kam pieder latvieša sirds
Laikraksts " Laiks"
  • 21. Jul. 2019

Jau trešo gadu pēc kārtas Latvijas Universitātes (LU) fonds sadarbībā ar Amerikas Latviešu apvienību (ALA) savā paspārnē uz mēnesi ilgu praksi uzņēma latviešu izcelsmes jaunieti. No maija izskaņas līdz pat vasaras saulgriežiem Rīgā viesojās un jaunu pieredzi guva meitene no Ņūdžersijas Laura Spanier, kuŗa nu jau devusies mājup uz ASV, prakses laiku atceras ar pozitīviem iespaidiem.

Pateicoties prakses programmai “Pavadi vasaru Latvijā”, savu senču dzimteni ik gadu apmeklē vairāki duči diasporas jauniešu, kuŗu saknes ir Latvijā. Programma latviešu atvasēm sniedz iespēju iepazīt baltu kultūru un pilnveidot latvisko izglītību. Šo lielisko iespēju – strādāt praksi Latvijas uzņēmumos un organizācijās – sniedz tautieša Elmāra Freiberga testamentārais novēlējums, ALA Kultūras nozare un Latvijas Kultūras ministrija.

Jau trešo gadu Latvijas Universitātes fonds un Amerikas Latviešu apvienība sadarbojas praktikantu programmā. „Paldies programmas vadītājai Līgai Ejupei par ieguldījumu mūsu sadarbībā! Visi praktikanti, kas ir bijuši LU fondā, savus darba pienākumus veikuši ar aizrautību un godprātīgu attieksmi. Man prieks, ka šādā praktiskā veidā Amerikas latviešu jaunieši dod savu artavu Latvijai,“ tā savu gandarījumu pauž LU fonda izpilddirektore Laila Kundziņa.

Lasītākās ziņas valstī

2019. gada vasarā LU fonda komandai ar jaunu sparu pievienojās Laura Spanier, kuŗa Latvijā par savām mājām sauc Barkavu. Viņa apgūst biznesa un cilvēkresursu zinības Rovanas Universitātē, kas atrodas Ņūdžersijas pavalsts dienvidos. Laura labprāt dalījās savos spilgtākajos iespaidos, pavadot laiku Rīgā, iepazīstot labākos filantropijas paraugus LU fondā un iegūstot atspēriena punktu turpmākās karjēras pilnveidošanā un latvietības stiprināšanā. “Šis laiks man bija vienreizēja iespēja izbaudīt vasaru strādājot. Jāsaka tā, ka man šī ir bijusi vislabākā pieredze ne tikai darbā, bet reizē arī Latvijā. Tomēr ir ļoti žēl, ka man jābrauc prom, jo kolēģi ar saviem jokiem un padomiem bija vissaprotošākie cilvēki,” tā atzīst Laura.

Ko jaunu ieguvi, mēnesi esot praksē Latvijā?

Katru dienu man bija iespēja paveikt kaut ko jaunu, nezināmu, un no tā es daudz ko iemācījos. Prakses mēnesī visi iecerētie darbiņi tika virzīti ar konkrētiem mērķiem – gūt pieredzi un atbalstīt Latvijas Universitātes fonda darbību. Esmu ieguvusi lielu pieredzi izklājlapu darbos, projektu veidošanā, kā arī guvu lielisku pieredzi tulkošanā.

Šī prakse ir man devusi prasmes visai manai dzīvei, un tas man būs ļoti noderīgi. Tagad man ir pieredze ne vien visādos biroja darbos, bet arī personīgajā izaugsmē. Savas prakses laikā es esmu iemācījusies domāt un darboties ārpus savas komforta zonas, turklāt ieguvu vērtīgu kopējo pieredzi, iepazīstoties ar darba kultūru un starptautisko vidi. Prakse sniedza man iespēju novērtēt savas spējas un intere- ses. Pateicoties kolēģu ieteiku- miem, uzzināju, kā lietderīgi pavadīt brīvo laiku.

Kādas ir tavas spilgtākās atmiņas no šī brauciena?

Visspilgtāk no Latvijā pavadītā laika man noteikti paliks atmiņā dalība LU darbinieku Sporta spēlēs, kad biju LU fonda komandas sastāvā. Vēl man ļoti nozīmīga bija tikšanās ar Latvijas Republikas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Ar prieku atcerēšos satikšanās ar draugiem un Jāņus, ko pavadīju kopā ar vecmāmiņu laukos. Protams, prātā iespiedušās kopīgās pusdienas ar kolēģiem un skaistais apsveikums dzimšanas dienā, kad saņēmu kliņģeri un skanēja “Daudz baltu dieniņu”. Kādskuriozs notikums – apmaldījos Vecrīgā, kur iekāpu nepareizajā tramvajā.

Kādi tavuprāt ir lielākie ieguvumi, dodoties praksē uz Latviju? Kāpēc citiem jauniešiem iesaki izmantot šo iespēju?

Tā ir lieliska pieredze un iespēja piedzīvot kulturālas atšķirības. Manuprāt, strādāt un sazināties citā valodā nav viegli, bet, pavadot piecas nedēļas starp kolēģiem, kuŗi birojā runā tikai latviski, atkal iemanījos palielināt savas latviešu valodas zināšanas, par ko es priecājos visvairāk. Esmu arī ļoti gandarīta, ka pēc Sporta spēļu apmeklējuma tagad man Latvijā ir vairāk paziņu un kontaktu. Es ieguvu draugus, kuŗi man, cerams, būs uz visu mūžu. Lielu atbalstu sniedza kolēģu padomi, ko labāk pagaršot, ko apmeklēt, ko redzēt un tamlīdzīgi. Pateicoties šai praksei, es iepazinu Rīgu un tās skaisto architektūru.

Dodoties uz praksi, nepārzināju Rīgas satiksmi, turklāt nebiju iepriekš Latvijā patstāvīgi ceļojusi. Cietiem iesaku izmantot šo iespēju, lai kļūtu patstāvīgāki, neatkarīgāki un lai vairāk klātienē iepazītu Latviju. Manuprāt, šī iespēja palīdz ne tikai paplašināt darba pieredzi, bet arī ļauj izbaudīt lietas, ko citādi varbūt nevarētu – satikt latviešu draugus un iepazīties ar jauniem cilvēkiem.

Kā tava ģimene uztur latviskumu, dzīvojot ASV? Kas tev pašai no tā visvairāk patīk?

Mana ģimene svin tikpat kā visas latviešu gadskārtas un tradicionālos svētkus, mēs atzīmējam vārda dienas ar kādu kūciņu un kopīgām vakariņām, Lieldienas – krāsojot un meklējot olas, kā arī ejot uz latviešu dievkalpojumu. Jāņus svinam, pie savas mājas kurot ugunskuru un grillējot vai arī ejot uz Ņūdžersijas latviešu centru Prie- daine, kur gaidām lielo ugunskuru. Mans brālis Tālivaldis iet Ņūdžersijas latviešu pamatskolā, kur viņš dejo, dzied, kā arī iesaistās Rīgas 90. Skautu vienībā, kuŗā viens no vadītājiem ir arī mans tētis Džo. Mana mamma Dace ir grāmatvede latviešu skolai. Man visvairāk patīk skatīties bērnu dejas vai nu skolas gada beigās, vai Jāņos, jo tas atgādina manu bērnību Latvijā.

Tavs novēlējums Latvijai un saviem tautiešiem?

Latvija ir un būs mana dzimtā zeme, sirdī es vienmēr būšu un palikšu latviete. Es vēlos, lai Latvija paliek zeme, kur es varu vienmēr atgriezties. Savai Latvijai novēlu noturēt neatkarību, bet visiem latviešiem – gan savā dzimtenē, gan ārpus tās – uzturēt un stiprināt latviskumu un būt draudzīgiem pret tiem, kuŗi vēlas iepazīt Latviju vairāk un tuvāk.

Es novēlu Latvijai arī turpmāk nest savu vārdu pasaulē un palikt tikpat skaistai. Ceru, ka tie, kuŗi ir izbraukuši, atbrauks atpakaļ mājās vai atbalstīs dzimteni no tālienes, jo tikai mēs visi kopā varam Latviju radīt par vietu, kur cilvēki priecājas dzīvot.

Ar Lauru Spanier sarunājas Brigita Zutere (LU fonds)

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu " Laiks"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti