Dalies:

Zalcburgā dzimušā Jāņa Mintika izstāde Cēsīs: vienkārša, skarba forma un nopietns saturs

Zalcburgā dzimušā Jāņa Mintika izstāde Cēsīs: vienkārša, skarba forma un nopietns saturs
Latvijas Radio
  • 01. Oct. 2019

Pasaules latviešu mākslas centrā Cēsīs skatāma latviešu tēlnieka un gleznotāja Jāņa Mintika  (1944-2014) darbu izstāde. Mākslinieks, kurš piedzima Zalcburgā, ilgus gadus dzīvoja un strādāja Norvēģijā, Bergenā un Taosā, Jaunmeksikas štatā, ir kurzemniekiem veltītā pieminekļa autors Tobago salā. Izstādē aplūkojamas mākslinieka šķietami vienkāršās un skarbās, bet saturiski nopietnās instalācijas, gleznas un grafikas.

Pie pelēkas krāsas sienas piestiprināts Jāņu vainags un uzrakstīts mākslinieka vārds un uzvārds, kā arī askētisks, bet vienlaikus sarežģīts līniju vilkums.

"Tas ir tetovējums. Tetovējums, kas bija uz pleca Jāņa Mintikai sievai Sallijai,” stāsta Pasaules latviešu mākslas centra mākslas zinātniece Baiba Eglīte. “Viņa, kad bija atbraukusi, mums to parādīja, un es domāju, ka Jānim arī tāds bija uz pleca." skaidro Eglīte un piemin, ka Odins ir ne tikai vikingu “dievu dievs”, bet arī mūziķu un dzejnieku aizbildnis. Mākslinieki arī pieder šai grupai – norāda Eglīte, jo “Jānis ir izjutis Odina aicinājumu, tas iet cauri visai viņa dzīvei."

Lasītākās ziņas valstī

Foto: Toms Treibergs
Jānis Mintiks

"Šī sekošana mākslinieka aicinājumam, Odins ir aicinājis. Par to ir bijis jāmaksā, par to ir bijis jādomā, un Jānis Mintiks to savā dzīvē ir īstenojis," turpina Baiba Eglīte.

Foto: Toms Treibergs
Jānis Mintiks. Mūzikas statīvs ar spoguļa stabu.

"Un, manuprāt, viņš ir vistīrāk, garīgi tīrāk šo ceļu ir izgājis," vērtē Eglīte un min, ka mākslinieku varētu uzskatīt par vienu no latviešu klusajiem ģēnijiem.

Jānis Mintiks strādājis par mākslas pedagogu vairākās mācību iestādēs. Savu radošo ceļu Mintiks sāka eļļas un akvareļglezniecībā, pēc tam pievērsās tēlniecībai, veidojot savus darbus metālā, kokā, stikla šķiedrā un stiklā. Piedalījies grupu izstādēs un rīkojis personālizstādes kā latviešu sabiedrībā, tā amerikāņu mākslas pasaulē.

Septembris ir Jāņa Mitika jubilejas mēnesis, 16. septembrī atzīmēja viņa 75. dzimšanas dienu.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti