Dalies:

Viņa savieno “Štīriešus” un “Baltus”. Grācas Latviešu Kulturas biedrības priekšsēdētāja rūpējas par kultūras apmaiņu mūzikā

Viņa savieno “Štīriešus” un “Baltus”. Grācas Latviešu Kulturas biedrības priekšsēdētāja rūpējas par kultūras apmaiņu mūzikā
  • 03. Jan. 2019

“Es jūtos labi abās valstīs un man patīk Štīriešu mentalitāte”, saka Ilze Kroja, brīvprātīga Štīriete ar Latviskām saknēm. Jau divus gadiem viņa kā Latviešu kultūrbiedrības preikšsēdētāja tur kopā mazo Latviešu kopienu Grācā. Ir pagājušas darba pilnas nedēļas, jo mūziķe bija uzņēmusies atbildību par muzikālo izkārtojumu svarīgiem svētkiem, kuri norisēja svētdien Grācas Domā un Štīrijas Katoļu Diecēzes bīskapa pilsētiņā Augustinum. Latvieši svin savu 100. neatkarības jubileju – arī Grācā.

“Karoga Dziesma” un citas dziesmas, kuras Latvijā pazīst katrs, skanēja domā no Baltu un Austriešu mutēm. Piedalijās arī Latviešu kultūras biedrības koris “Pilskalns” un Grāciešu koris “Voce Mea” – abus vada Ilze Kroja, kā arī koris Unterpremstätten-Zettling. Klāt nāca vēl ansamblis “Cantemus”, kurš speciāli atbrauca no Rīgas, lai piedalītos svinībās.

Arī ārpus šiem svētkiem Ilze Kroja jau ilgus gadus ar mūzikas palīdzību savieno viņas pirmās un otrās mājas. “Es ar visiem maniem koriem esmu bijusi Dziesmu svētkos”, viņa atceras. Te ir jāzin: Dziesmu svētki ir ļoti esenciāla Baltu kultūrdzīves stastāvdaļa. Koriem vispirms ir jāpiesakās, lai varētu piedalīties. “Dziesmu svētki ir nemateriāls UNESCO – pasaules kultūras mantojums”, Ilze Kroja skaidro. Šogad piedalījās 40.000 dziedātāju un dejotāju. Un atkal šīs mūziķes dēļ vairākiem Štīriešiem bija iespēja piedalīties.

Lasītākās ziņas valstī

 

 

PERSONA

Ilze Kroja studēja mūzikoloģiju un ērģeles Rīgā. 1997 viņa ieradās Grācā, lai studētu baznīcas mūziku. Kopš tā laika viņa dzīvo Štīrijā. Viņa vada Latviešu kultūras biedrību Grācā, kurā Latvieši piekopj savu valodu un kultūru. Kopā ar viņas Štīriešu “delegāciju” viņa regulāri dodas uz Dziesmu svēktiem Rīgā.

Ilze Kroja nav tikai kordiriģente, bet arī ērģelniece un klavieru un ērģeļspēles skolotāja. 1997 viņa atnāca uz Grācu, lai papildinātu savu baznīcas mūzikas izglītību. Īstenībā nebija plānots palikt ilgāk. “Es Grācā aizķēros”, viņa smaidīdama stāsta.

Un jau šīs nedēļas beigās starp citu atkal varēs dzirdēt mūziku no Latvijas pie mums. Latvijas valsts koris, viens no labākajiem koriem pasaulē, ustāsies festivālā “Voices of Spirit” Grācā, Feldbahā un Ilcā. Vienu no šī kora garā diriģentu saraksta Ilze Kroja pazīst it īpaši labi: viņas tēvu Jāni Dūmiņu.

No Andrea Rieger | plkts. 05.50, 19. novembris 2018; Tulkojums: Biedrība "Maestro Jāņa Dūmiņa piemiņas atbalstīšanai"
Foto: Ilze Kroja © Alexander Danner

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti