Dalies:

Vilcinās maksāt bērnu naudu, ja viens no vecākiem nedzīvo Vācijā

Vilcinās maksāt bērnu naudu, ja viens no vecākiem nedzīvo Vācijā
CC0 licence
  • 31. Jan. 2020

Ilze, vēlējās palikt anonīma. “Kad 2011.gadā pārcēlos uz Vāciju, bērni ar tēvu palika Latvijā. Es zināju - ja man te ir darbs un patstāvīgs pieraksts, maksāju nodokļus, bērni varēs saņemt vācu Kindergeld, būdami Latvijā. Process bija garš - seši mēneši ir pirmapstrādes laiks. Tas prasīja lielu ieguldījumu no Latvijas puses, īpaši no tēva. Viņam bija jāparakstās, ka piekrīt tam, jo bērni dzīvoja ar viņu. Abās valstīs bērnu pabalstus saņemt nedrīkst. Visus dokumentus sūtīja caur Bayern Nord un ik pa laikam pieprasīja vēl kādu dokumentu, mēģinot novilcināt laiku, cerībā, ka neatbildēsim noteiktajā laikā un varēs naudu nemaksāt.”

Komentē Vācijā praktizējošais advokāts Arnis Drille: “Nav nekāda pamata nemaksāt bērnu naudu, ja viens no vecākiem dzīvo un strādā Vācijā, bet otrs - ar bērnu Latvijā, lai arī tā ir pēdējā laika Familienkasse tendence. Ir jāpastāv par savām tiesībām. Nauda jāsaņem tam, pie kura bērns dzīvo, ja arī tas ir Latvijā”.

Bērna pabalsts (Kindergeld) pienākas jebkuram bērnam, kuram viens no vecākiem dzīvo un strādā Vācijā un maksā vācu ienākuma nodokli. Arī tad, ja tikai tētis vai mamma ir deklarējušies Vācijā un bērns ar vienu no vecākiem dzīvo Latvijā (vai citā ES valstī). Tas primāri pienākas bērnam līdz 18 gadu vecumam, un pat līdz 25. gadu vecumam, ja tas vēl mācās vai studē.  Kindergeld apjoms atkarīgs no bērnu skaita ģimenē - par katru nākamo bērnu tas ir augstāks. Kopš 2020.gada ir 204 eiro (no 2020.gada būs 219 eiro) - par pirmo, par otro - arī 204 (tād, par diviem bērniem 408 eiro). Par trešo ir 210 eiro (nākamgad 225 eiro).  No ceturtā bērna ģimenē ir 235 eiro mēnesī, tātad, arī par piekto un sesto par katru būs 235 eiro. No nākamā gada - 250 eiro. Par bērnu naudas piešķiršanu lemj Ģimenes pabalstu birojs (Familienkasse). Lai pieteiktos bērnu pabalstam, ir jāaizpilda forma, kurā jāieraksta bērna nodokļu maksātāja numurs (Steuernummer) un jāuzrāda dzimšanas apliecība vai ID karte. Kindergeld pieteikuma formas šeit.

Lasītākās ziņas valstī

Gadījumā, ja pabalsta saņēmējs pārtrauc strādāt Vācijā, pienākums ir paziņot par to Familienkasse. Darba pārtraukšana Vācijā nozīmē arī pabalsta pārtraukšanu. Saņemot bezdarbnieka pabalstu pabalstu turpina maksāt. Ja vairs neesat nodarbināts Vācijā un turpināt saņemt bērnu pabalstu, pēc kāda laika, Familienkasse var izsūtīt paziņojumu par parādsaistībām. Advokāts Arnis Drille zina stāstīt, ka bērnu naudu pārstāj maksāt un pat atprasa arī tad, kad “bērnu naudas saņēmējs nepilda savus "līdzdarbošanās un informācijas pienākumus" (Mitwirkungs- und Auskunftspflicht). Bērnu naudas saņēmējam, Familienkasse, jāziņo ne tikai par darba attiecību izbeigšanu, bet arī par jaunām darba attiecībām, dzīvesvietas maiņu,” tā Drille. Un ne tikai noliktajā termiņā jāatbild uz Familienkasse vēstulēm par aktuālo informāciju, bet par izmaiņām jāziņo pašam.  

Gadījumos, kad tēvs/māte nemaksā alimentus, tos iespējams piedzīt, vēršoties Jugendamt, kas mēģinās pieprasīt no tēva, iesaistot Latvijas pusi. Eksistē arī vientuļās mātes/ tēva (Alleinerziehendezuschlag) pabalsts, ko saņem strādājošs vecāks.

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti