Dalies:

Vija Vētra atkal Latvijā; sākusies pieteikšanās meistarklasēm

Vija Vētra atkal Latvijā; sākusies pieteikšanās meistarklasēm
  • 05. Apr. 2020
  • 01.19

Laikā, kad Rīgā zied ceriņi, arī šopavasar Latvijā ieradusies Vija Vētra. Imants Ziedonis savulaik pēc ilgajiem atšķirtības gadiem uzaicināja mākslinieci braukt uz Latviju un Vija Vētra kopš 1990. gada katru gadu mēro tālo ceļu no Ņujorkas. Māksliniece dažādās pilsētās Latvijā iestudē horeogrāfijas un dejo koncertos. Tuvāko mēnešu laikā Latvijā viņa  atkal tiksies ar tautiešiem, vadīs indiešu dejas meistarklases, dejos koncertos un arī veldzēsies Latvijas dabā, informē "Vijas Vētras FONDĀ".

Jau sākusies pieteikšanās meistarklasēm, no kurām pirmā - “Indiešu sakrālā deja” notiks 21. maijā mākslinieces iecienītajā Rīgas Latviešu biedrības namā, Kamīna zālē, Merķeļa ielā 13, plkst. 18.00. "Vijas Vētras fonds"" tajā aicina piedalīties ikvienu - gan Vijas Vētras talanta cienītājus, gan indiešu sakrālās dejas interesentus.

28. maijā Vija Vētra aicina uz meistarklasi “Deja un sarunas par dzīvi” Labo Sajūtu laboratorijā, Brīvības gatvē 214b, 504. telpā, plkst. 19.30. Sarunas par dzīvi, indiešu dejas filozofiju un indiešu deju soļu apguve.

Lasītākās ziņas valstī

Savukārt Kultūras centrs "Bharata" un deju studija aicina uz unikālu iespēju paklausīties Vijas Vētras stāstus par deju un tās būtību, kā arī iepazīt praktiski indiešu tempļa dejas elementus: ritmus, mudras, kombinācijas. Aicināti visi: gan ar pieredzi, gan tie, kuri to nav ne reizi dejojuši, bet tomēr sapņo apgūt ko tik neparastu leģendārās dejotājas Vijas Vētras vadībā. Nodarbība “Indiešu deja ar Viju Vētru” notiks  4. jūnijā, I-Dejas Māja telpās, Lāčplēša ielā 60, Rīgā, plkst. 17.30.

"Esošā pieredze atvieglos izpratni par apgūstāmo materiālu, bet dalībnieku galvenais ieguvums nav deju soļi, ko var veiksmīgi mācīties pie citiem pasniedzējiem. Galvenais ir dejas gars, jo pati Vija iemieso deju kā tādu. Ne velti viņa pati dēvē sevi par Dejas priesterieni. Šajā meistarklasē dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja iepazīt Vijas unikālo attieksmi pret deju, dejotājas gatavību iedvesmot un atbildīgi kalpot iecienītai mākslai," norāda fonda pārstāve Iveta Sproģe.

Kā Vija Vētra mēdz teikt: "dejojot dejotājs atstāj aiz sevis telpā neredzamu, bet uztveramu līniju". Tā arī šajās meistarklasēs Vija atstās savas neredzamās zīmes dalībnieku sirdīs.

Vija Vētra dzimusi 1923. gada 6. februārī, Rīgā. Studējusi dejas mākslu Vīnes Konservatorijā līdz pat 1944. gadam pie horeogrāfes Rozālijas Hladekas. Pēc kara no Vācijas kopā ar daudziem latviešiem aizceļojusi uz Austrāliju, kur dzīvojusi sešpadsmit gadu. 1962. gadā Vija Vētra atgriezusies Eiropā, kur dejojusi un pasniegusi dejotprasmi. Kopš 1964. gada Vija Vētra dzīvo Ņujorkā.

Var droši apgalvot – Vija Vētra ir apdejojusi apkārt zemeslodei. Septiņdesmit sešu skatuves gadu laikā dejots gan Austrālijā, Amerikā, Indijā, gan Afejas templī Eginas salā Grieķijā, kā arī Lielbritānijas karalienei Elizabetei II Sadler’s Wells teātrī Londonā. Pasaules izstādē Ņujorkā 1964. gadā, Baltijas valstu programmā dejota Latviešu svīta. Tomēr vissirsnīgākās jūtas Vijai Vētrai ir dejojot Latvijā. Par sensāciju ir kļuvusi Talsu baznīcā 2012. gadā izdejotā Andreja Eglīša un Lūcijas Garūtas tautas lūgšana “Dievs, Tava zeme deg!”.

Triju Zvaigžņu ordeņa (1999) un Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas (2018) par nozīmīgiem darbiem un nopelniem Latvijas valsts attīstībā kavaliere. Par mākslinieci uzrakstītas grāmatas un uzņemtas dokumentālās filmas.

“Vijas Vētras FONDS” tika nodibināts 2018. gada 8. novembrī ar mērķi sniegt finansiālu atbalstu Vijai Vētrai, lai nodrošinātu mākslinieces pilnvērtīgu dzīvi Latvijā, popularizēt deju kā cilvēka garīgās un fiziskās attīstības veicinātāju, kā arī atbalstīt jaunus un talantīgus dejotājus. Vijas Vētras FONDA rīkotais koncerts “Deju vētra 2019” par godu mākslinieces 96. dzimšanas dienai notika 2019.gada 6. februārī kultūras pilī “Ziemeļblāzma” un pulcēja piecpadsmit deju kolektīvus

Vairāk informācijas par meistarklasēm: www.facebook.com/VijasVetrasFONDS/

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti