Dalies:

Viena dziesma, viena deja... viena tauta!

Viena dziesma, viena deja... viena tauta!
  • 06. Jul. 2019

XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kanādā Rīcības komitejas priekšsēža Jura Ķeniņa sveiciens:

“Viens ir skaidrs, - ja nebūtu saglabājušies Dziesmu svētki, Latvijas nebūtu.”

Tā izteicās leģendārais diriģents Haralds Mednis. Protams, viņš runāja par dziesmu svētkiem Latvijā. Mēs varētu arī līdzīgi aprakstīt “savus” svētkus, kuri skan Kanadā (un ASV) jau no 1953. gada. Ierodoties patvēruma zemēs, mūsu vecāki un vecvecāki ļoti ātri sāka atdarināt to, kas bija zaudēts, un liecinājums par mūsu ilgtspēju ir šie XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki Kanadā.

Lasītākās ziņas valstī

Šie svētki, Latvijas simtgades zīmē, ir moments, kuŗā varam pakavēties pagātnē, pie izdarītā un paveiktā, bet reizē skatīties nākotnē, nākamā simtgadē. Svētkos mēģinām darīt abus.

Atgriežoties Toronto pēc diviem burvīgiem svētkiem Hamiltonā, nolēmām rīkot galvenos sarīkojumos Maple Leaf Gardens, kur pirmo reizi skanēja latviešu balsis 1961. gadā. Aicinu ikvienam svētku viesim atrast vēsturisko plāksni pie sienas, kuŗa norāda uz šo notikumu.

Bet, kā Rainis 1909. gadā rakstīja: “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Tie vārdi ir tikpat aktuāli šodien, un daudz kas svētkos būs jauns: pieci jaundarbi Kopkoŗa koncertā un jauns Jāņa Purviņa veltījums Tautas deju lieluzvedumam. (Protams, tautas dejnieki jau sen lepojas ar jaunradi, kas parādās Jaundeju skatē.) Pirmo reizi svētkos Kanadā būs tautas deju grupa no Latvijas: slavenais “Līgo”; arī viens no pasaules izcilākiem koŗiem Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA savā Kanadas debijā. Izdodam kompaktdisku, sadarbībā ar Toronto Latviešu koncertapvienību, ar trīs komponistiem, kuŗi ir ietekmējuši ne tikai latviešu daiļradi, bet arī Kanadas: Jānis Kalniņš, simtgadnieks Tālivaldis Ķeniņš un Imants Ramiņš, Order of Canada laureāts. Disku atklās 5. jūlijā Koerner Hall ar tiem pašiem spēkiem kā diskā: diriģents Māris Sirmais, vijolniece Laura Zariņa un Kanadas Nacionālās operas orķestris.

Vislielākais jaunums noteikti ir tas, ka svētki tagad atrodas mobilā telefonā. Proti, visi dziesmu teksti Kopkoŗa un Garīgās mūzikas koncertos atrodas telefonā. Ļoti efektīgi, un milzīgs papīra ietaupījums. Un tajā “app” ir vēl un vēl, un vēl! Priecājamies, ka mūsu nākotne Ziemeļamerikā arī būs klāt: Gaŗezera Vasaras Vidusskola, un piedalīsies Kopkoŗa koncertā un Tautas deju lieluzvedumā.

Protams, neaizmirstam arī savus senčus, un visos koncertos ir atgādinājumi, kādi mēs bijām: klasiskās dejas, Melngailis un Dārziņš, un Rūdolfa Blaumaņa iemīļotā komēdija “No saldenās pudeles”.

Esam sevišķi iepriecināti un pateicīgi par milzīgo dalībnieku skaitu, un īpaši par tiem dalībniekiem, kuŗi ir ceļojuši daudz kilometru, lai svinētu kopā ar mums. Dziesmu un deju svētkos esam tiešām “viena tauta”.

Rīcības komitejas vārdā novēlu visiem svētku viesiem burvīgus svētkus. Lai tie turpinātu, kā prezidents Kārlis Ulmanis teica 1938. gada dziesmu svētkos, mūs “sasildīt, sajūsmināt un stiprināt”.

Viena dziesma, viena deja... viena tauta!

Juris Ķeniņš

XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kanadā

Rīcības komitejas priekšsēdis

Latviešu Dziesmu svētku biedrības Kanadā

Valdes priekšsēdis

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti