Dalies:

VIDEO: Desmit minūtes latvietības - Sandra Užule-Fons

VIDEO: Desmit minūtes latvietības - Sandra Užule-Fons
  • 21. Dec. 2017

Sandra Užule-Fons ir poļu-latviešu izcelsmes žurnāliste un vēsturniece. Polijā viņa dzīvo kopš 1999. gada, kad uzsāka tur studijas un absolvēja vēstures fakultāti. Francijā Sandra ieguva maģistra grādu, savukārt 2014. gadā kļuva par vēstures doktori. Desmit gadus viņa strādājusi kā žurnāliste arī Polijas radio.

Jau studiju laikos Sandra saprata, ka Latviju nepieciešams popularizēt plašāk pasaulē. Doktora disertāciju viņa rakstīja par pirmo latviešu atmodu, pētot, kā veidojās latviskā identitāte divu atšķirīgu pušu - vācbaltiešu un Krievijas impērijas – ietekmē. Sandra Latviju popularizē caur vēstures, kā arī kultūras prizmu, rīko dažādas konferences, debates un projektus dažādām auditorijām.

“Latviešu kultūru ir ļoti viegli popularizēt, jo mums viss ir izcils. Mēs ļoti skaisti dziedam, dejojam, desmit tūkstoši uz vienas skatuves... Poļi ir tāda tauta, kas ļoti interesējas par vēsturi. Īstenībā katrs zina par manu dzimto Daugavpili vai vispār par Latviju, slaveniem poļiem, kas nāk no Latvijas. Līdz ar to, kad saku, ka esmu no Latvijas, viņiem ir daudz asociāciju.”

Atšķirībā no citām valstīm Polijā latviešu diaspora izveidojusies tikai salīdzinoši nesen. Nakamajā gadā ar Latvijas vēstniecības Polijā atbalstu oficiāli sāks darboties latviešu skoliņa, kā arī fonds.

“Agrāk Polija nebija tik populāra starp latviešiem. Dzīvoja tur vairāk poļu izcelsmes cilvēki, kuri pat nerunāja latviski, runāja poliski vai krieviski. Tagad, piemēram, Varšavā ir vairāk latviešu, kuri atbrauc strādāt lielās firmās, viņiem ir bērni. Kopš nākamā gada oficiāli, bet jau tagad sākām veidot latviešu valodas skoliņu. Uz pirmo nodarbību atnāca 16 bērnu, tas ir ļoti daudz.”

Latviešu centrā Bērzaine, Dienvidvācijas pilsētā Freiburgā, Sandra viesojās savas topošās dokumentālās filmas par latviešu leģionu tapšanas ietvaros. Viņas pirmā dokumentālā filma “Baltic Poker. What is Putin's game?”, kas tika uzņemta trīs valstīs kā neatkarīgs projekts un iznāca 2016. gadā, piedalījās arī dokumentālo filmu festivālā, kur iegūta otrā vieta 120 filmu konkurencē. To pārraidīja arī skatītākais kanāls Polijas televīzijā, apliecinot filmas temata nozīmīgumu.

Paralēli jaunās filmas izstrādei Sandra iesaistījusies arī citos projektos, kas saistīti ar Latviju:

“Viens no projektiem nākamajā gadā, ko vēlos izveidot, ir interaktīva interneta lapa, kurā mēs meklēsim latviešu pēdas Polijā. Tajā es gribu iesaistīt arī latviešu diasporu vairākās pilsētās, lai viņi un viņu bērni kopā ar vēstures skolotājiem meklē tās vietas, kas Polijā ir saistītas ar Latviju. Tas varētu būt ne tikai vēsturiski par to, kas šeit dzimis vai miris, bet arī, piemēram, ka šeit konkrētā gadā noticis Prāta Vētras koncerts. Tās arī ir latviešu pēdas Polijā.”


Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti