Dalies:

Vēstnieks ASV: Risks Latvijai nonākt "pelēkajā sektorā" – joprojām augsts

Vēstnieks ASV: Risks Latvijai nonākt "pelēkajā sektorā" – joprojām augsts
  • 19. Dec. 2018

Joprojām pastāv augsts risks, ka Latvija noteiktajā laikā neievieš Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas ekspertu padomes "Moneyval" rekomendācijas tā sauktās netīrās naudas apkarošanā un tādējādi riskē nonākt tā sauktajā pelēkajā sarakstā. To intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Latvijas vēstnieks Amerikas Savienotajās valstīs (ASV) Andris Teikmanis.

 

Lasītākās ziņas valstī

Pēc viņa teiktā, Latvijai atlicis aptuveni pusgads, lai izpildītu "Moneyval" naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu rekomendācijas.

Tas ir samērā īss laiks, un Latvijai ir jādara viss iespējamais un arī neiespējamais, lai šīs rekomendācijas noteiktajā laikā ieviestu un sakārtotu valsts finanšu sektoru, sacīja Teikmanis.

Pēc viņa sacītā, ja Latvija noteiktajā laikā nesakārtos savu finanšu sektoru, valsts tiks iekļauta tā sauktajā pelēkajā sektorā. Tas izpaudīsies ne tikai ar fizisku personu problēmām, piemēram, norēķināties ar kredītkarti Vācijā – tas var atstāt negatīvu ietekmi uz Latvijas eksportu un uz eksportējošo uzņēmumu darbību, jo arī tiem būtu problēmas ar norēķiniem.

Jautāts, vai Latvija līdz šim darījusi pietiekami daudz rekomendāciju ieviešanā, vēstnieks norādīja, ka vērtējumi ir dažādi. Arī par to, kā notiek "ABLV Bank" pašlikvidācija. Kompetentās iestādes ārpus Latvijas ļoti rūpīgi vēro, kā šis process tiek organizēts, cik tas ir caurspīdīgs, kas šajā procesā tiks atklāts un vai kāda lieta nonāks līdz tiesai.

KONTEKSTS:

Ar kritisku vērtējumu Latvijas institūciju spējām novērst naudas atmazgāšanu un ierobežot masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansētājus augustā klajā nāca Eiropas Padomes ekspertu komitejas "Moneyval" naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas eksperti. Tādēļ valstij noteikts pastiprinātas kontroles režīms, kas nozīmē, ka, nespējot uzlabot naudas atmazgāšanas kontroli, Latvija var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā. 

"Moneyval" prezidents Telesklafs augustā uzsvēra, ka Latvijas institūcijām jau tuvākajā laikā ar darbiem jāapliecina savas spējas apkarot finanšu noziegumus. "Tas, ko mēs sagaidām īsā laika posmā, ir vairāk rezultātu. Tas nozīmē vairāk izmeklēšanas, prokurorus, kas pieceļas, sāk darīt savu darbu un noved lietas līdz tiesai. Mēs vēlamies redzēt uzraugus, kas drosmīgāk vēršas pret neatbilstošiem cilvēkiem, pret cilvēkiem, kas pārbauda likuma robežas un noziedzniekiem raida ļoti skaidru signālu, ka viņi Latvijā nav gaidīti," teica Telesklafs.

Avots: LSM.lv

Foto: Edijs Pālens/LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti