Dalies:

Vērienīgie Reģionālie kultūras svētki Viduseiropā ir noslēgušies ar izcilības zīmi, pulcējot 500 dalībniekus un vairāk nekā 1000 skatītājus

Vērienīgie Reģionālie kultūras svētki Viduseiropā ir noslēgušies ar izcilības zīmi, pulcējot 500 dalībniekus un vairāk nekā 1000 skatītājus
  • 27. Feb. 2018

No 23. februāra līdz 25. februārim Nīderlandes pilsētā Rozendālē norisinājās jau trešie Reģionālie kultūras svētki Eiropā, Viduseiropas reģionā, Nīderlandē, Rosendālē. Tajos pucējās 497 dalībnieki no 22 mākslinieciskajām kopām, lai pārstāvētu latviešus, kuri dzīvo 11 Eiropas valstīs. Tāpat svētku ietvaros Eiropas kopiena izteica pateicību Latvijas Republikas kultūras ministrei Dacei Melbārdei un pasniedza Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības (PBLA) Kultūras Fonda augstāko novērtējumu - Goda diplomu.

„Reģionālie kultūras svētki notiek jau trešo reizi un esmu patiesi priecīga, ka tautieši no dažādām valstīm, koriem, deju un folkloras kopām, kā arī individuālie mākslinieki, sanāk kopā, lai nopietni gatavotos dalībai Dziesmu un Deju svētkos. Katrā reģionā svētki atšķiras ar savu individualitāti. Rosendālē es vēlētos iezīmē divus notikumus, kuri patiesi aizkustināja gan mani, gan pārējos organizatorus un dalībniekus. Proti, Eiropas latviešu kopienas nominēta LR kultūras ministre Dace Melbārde saņēma augsto PBLA KF Goda balvu, ko pasniedza svētku atklāšanā.

Svētku lokālajā darba grupā iesaistījās divi nīderlandieši Jacqualine Chamalaun un Fons Papendorp, tādejādi popularizējot pastiprināti šos svētkus nīderlandiešu vidū, kas izdevās ar uzviju. Gan pārpildītās zāles abos svētku lielkoncertos, gan stāvaplausi koncertu izskaņā radīja nīderlandiešu lielo mīlestību latviešu kultūras izpausmei. Kultūras svētku ietvaros norisinājās arī intensīvi mēģinājumi un meistarklases, esam īpaši priecīgi, ka kopkorī pievienojās kultūras ministre Dace Melbārde un vēstniece Ilze Rūse. Šo svētku cikli rada jaunu pieredzi un vīziju turpmākajiem izcilajiem projektiem, kuri pašreiz ir attīstības procesā, kā, piemēram, Pasaules latviešu diena, kura 2. jūlijā notiks valsts Simtgades Dziesmu un Deju svētku ietvaros,” akcentē svētku cikla idejas autore, Eiropas Latviešu apvienības (ELA) kultūras referente Ingūna Grietiņa-Dārziņa.

Lasītākās ziņas valstī

Piektdien, 23. februārī, plkst. 20:00 notika svētku atklāšana, kuru ar savu klātbūtni pagodināja LR kultūras ministre Dace Melbārde, LR vēstniece Nīderlandes, Beļģijas Karalistēs, Luksemburgas Lielhercogistē Ilze Rūse, Roosendaal plsētas mērs Jacques Niederer, ELA valdes priekšsēdis Kristaps Grasis.

Atklāšanā koncertēja Latvijā pazīstami mākslinieki “Latvian Voices” un Žoržs Siksna.

Sestdien, 24. februārī, norisinājās meistarklases, zibakcijas pilsetā un Koru Lielkoncerts, kur svētku kulminācijā kopkorī vienojās latviešu un nīderlandiešu koru dziedātāji. Un dienas nobeigumā ar lustīgiem dančiem kopā ar folkloras mūzikas grupām “Austrumkalns” , “Hāgenskalna muzikanti” un visiem iemīļoto tenoru Žoržu Siksnu norisinājās Svētku balle.

Savukārt svētdien, 25. februārī, plkst. 13:30 notika Deju uzvedums un visas dienas garumā aktivitātes visai ģimenei, amatnieku tirgus un latviešu ēdienu degustācija.

“Viss ir izdevies ar uzviju un gandarījums par padarīto un gūtajām emocijām nerimstas. Īpašs prieks, ka izdevās izcilo latviešu vokālo grupu “Latvian Voices” atkal dzirdēt Rosnedālē, šoreiz kopā ar kopkori, tas bija vienreizēji”, tā pasākuma lokālais organizators Fons Papendorp.

“Piektdien, ierodoties Rozendālē, ejot pa vecpilsētu, vairākkārt izdzirdēju Latvijas himnu, domāju, ka tā ir sagadīšanās. Sestdien, zvanu tornī spēlēja latviešu populārās dziesmas un svētdien, apmeklējot zvanu torni, es ieraudzīju to brīnumu, gluži kā ērģeles, zvanu instrumentu spēlēja kāds kungs, kurš neslēpa savu sajūsmu par latviešu dziesmām un grāmatu, ko viņam sagādājusi vietējās organizatoru darba grupas vadītāja Gunita Kronberga. Tas bija ārkārtīgi aizkustinoši, līdz asarām un apliecinājums mūsu mīļajai Latvijai tās simtgades gadā un šo svētku nozīmei vietējo vidū. Ir sajūta, ka vēl ilgi Rozendālē skanēs vārds Latvija un latvieši”, par savām sajūtām stāsta svētku dalībniece, LBĪ kora ”eLVē” dziedātāja Indra Jākobsone.

“Skaistā sapņa daļiņa atkal ir izsapņota un jau ar lielu nepacietību gaidām nākamo, RKSE, Dienvidu reģionā, Turcijā, Antālijā, no 27. aprīļa līdz 29. aprīlim”, aicina Inguna Grietiņa – Dārziņa.

Svētku norisi atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Latvijas Republikas vēstniecība Nīderlandes karalistē, Pasaules Brīvo Latviešu Apvienība, latviesi.com

ELA ir apvienojušās 23 latviešu un latviešu sadraudzības nevalstiskās organizācijas no 18 Eiropas valstīm ārpus Latvijas. ELA mērķis ir pārstāvēt Eiropas latviešu diasporas intereses, saskaņot tās biedru organizāciju darbību informācijas, latviskās izglītības un kultūras un pilsoniskās līdzdalības jomās, kā arī veicināt sadarbību starp biedru organizācijām un ar radniecīgām organizācijām.

Foto: Kultūras ministre kopā ar dalībniekiem - LBĪ kori"eLVē" no Īrijas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti