Dalies:

Vējonis premjera amatam varētu izvirzīt arī kandidātu bez vairākuma atbalsta

Vējonis premjera amatam varētu izvirzīt arī kandidātu bez vairākuma atbalsta
  • 03. Jan. 2019

Valsts prezidents Raimonds Vējonis varētu dot iespēju valdību veidot arī kandidātam, kuram nav vairākuma atbalsta, prezidents pauda  intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma". Lai valdību izveidotu, gan būtu jāpanāk lēmums Saeimā, kur būtu jāsavāc vairāk nekā 50 balsis.

 

Lasītākās ziņas valstī

Tieši šāds skaitlis pašlaik ir koalīcijai, kuru veido "Jaunā Vienotība", Jaunā konservatīvā partija (JKP), Nacionālā apvienība un "Attīstībai/Par!". Tādējādi prezidents varētu izvirzīt valdības vadītāju no šīs kombinācijas, bet divu nedēļu laikā viņam būtu jāparāda, ka iespējams iegūt vairākumu Saeimas balsojumā.

Šāds variants pastāv, jo "KPV LV" vēl nav devusi atbildi par piedalīšanos "Jaunās Vienotības" veidotā valdībā. Ceturtdien partijā paredzēts lēmums par to. "KPV LV" premjera amata kandidāts Aldis Gobzems iepriekš aicinājis biedrus balsot pret šādu rīcību, bet otrs līderis - Artuss Kaimiņš - bijis citās domās.

Vējonis uzsvēra, ka "KPV LV" solis nepiedalīties "Jaunās Vienotības" veidotajā valdībā būtu bezatbildīgs.

Pēc Vecgada konsultācijām prezidents esot optimistiskāks, ka janvārī varētu tikt izveidota valdība. Vējonis raidījumā stāstīja, ka pēc tik ilga laika valdības veidošanai redz arī to, ka vēlētāji sāk prasīt darbus no saviem priekšstāvjiem.
 

KONTEKSTS:

Valdību mēģina izveidot Saeimā vismazāk pārstāvētā politiskā spēka "Jaunā Vienotība" politiķis Kariņš. Kariņa kā iespējamā premjera vārds publiski izskanēja 11. decembrī pēc tam, kad izveidot valdību neizdevās ne Valsts prezidenta nominētajam JKP līderim Jānim Bordānam, ne Aldim Gobzemam no “KPV LV”.

Kariņš 17. decembrī piedāvāja veidot piecu partiju koalīciju, ārpus tās atstājot Zaļo un Zemnieku savienību un "Saskaņu" un ministrijas dalot pēc tā sauktā paritātes principa jeb katrai partijai vienādu skaitu. Partijas piekrita un virzīja savus ministru amatu kandidātus, taču sarunas apstājās 20. decembrī, kad “KPV LV” izvirzīja iekšlietu ministra amatam Aldi Gobzemu, bet Kariņš paziņoja, ka nevēlas redzēt viņu valdībā šajā amatā. “KPV LV” uzstāja, ka nevirzīs citu kandidatūru, lai gan partijas dibinātājs Artuss Kaimiņš rosināja Kariņam neiekļaut valdībā Gobzemu un līdzšinējos ministrus.

Pagājušā gada pēdējā darba dienā, 28. decembrī, četri politiskie spēki – "Jaunā Vienotība", JKP, "Attīstībai/Par!" un Nacionālā apvienība – vienojušies par jaunveidojamās valdības kodolu. Šīm četrām partijām Saeimā ir 50 balsis, un kodolam aicināta pievienoties arī "KPV LV", lai taptu piecu partiju koalīcija.

Avots: LSM.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti