Dalies:

Vecākā universitāte pasaulē - Irēnas Zvagules īsreferāts Latviešu Centrā Toronto

Vecākā universitāte pasaulē - Irēnas Zvagules īsreferāts Latviešu Centrā Toronto
  • 01. Mar. 2020

Irēnas Zvagules īsreferāts Latvijas Universitātes simtgades jubilejas svinībās Latviešu Centrā Toronto

Bērns grib zināt. Ja viņa pirmais vārds ir „mamma” un otrs „nē”, tad drīz pēc tam nāk „kāpēc”? Šis „kāpēc”, kas ir ieburts mūsu dvēselē jau no laika gala, mūs ved uz jautājumiem, kas ved uz grāmatām, tad uz skolām un eventuāli uz unversitātēm.

Ņemot vērā, cik grūti sievietēm iet arābu zemēs, zīmīgi ir, ka tā bija sieviete, Fatima Muhammed Fihri, kāda bagāta uzņēmēja meita, kas 859. gadā pēc Kristus dzimšanas nodibināja Fez pilsētā Maroka Al Karaouine Universitāti, vecāko universitāti pasaulē. 

Lasītākās ziņas valstī

Šī universitāte kļuva par vienu no labākajiem zinātņu un reliģijas centriem visā pasaulē. Tā bija slavena ar mācībām reliģiskā Islāma zinātnē un juridiskā jomā pēc Korāna likumiem. Klāt pie tā viņa mācīja tradicionālo lingvistiku un arābu valodas gramatiku, kā arī rakstiskas spējas arābu valodā. Ar laiku universitātē lekcijas notika arī svešvalodās – angļu un franču, bet tas nāca vēlāk. Valsts šo universitāti pārņēma 1963. gadā, un pēc tam tā sāka izdot dokumentus, kas ir pieņemti pasaulē.

Tā ir vecākā universitāte pasaulē. Vecākā universitāte Eiropā ir Itālijā – Bologne universitāte, kas dibināta 1088. gadā. Vecākā unversitāte, kas strādā angļu valodā, ir Oxford universitāte Anglijā (dibināta 1096. gadā) un nākošās trīs pēc kārtas ir Salamanka universitāte (1134. g.), Sorbonne (1160. g.) un Cambridge (1290. g.).

Pēdējā minūtē gribu atzīmēt vienu bezgala interestantu rakstu, ko atradu datorā. Archaiologi ir uzgājuši Ēģiptē, Alexandria, vecas slavenas bibliotēkas drupās 15 istabas, organizētas kā universitātes telpas ar akmens sēdvietām, kas izvietotas aplī ap vienu sēdekli (kas varētu būt domāts profesoram). Viņi reķina, ka vietas varētu būt apmēram 5,000 studentiem, un rāda, ka akademiskā dzīve pastāvēja jau 1400 gadus pirms Fez universitātes Al Karoueein.

Bet tas ir kādam citam referātam.

Autore: Irēna Zvagule

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti