Dalies:

Valsts vairs nedzēsīs studentu kredītus noteiktās jomās; bet labas ziņas ārvalstīs studējošajiem

Valsts vairs nedzēsīs studentu kredītus noteiktās jomās; bet labas ziņas ārvalstīs studējošajiem
CC0 licence
  • 04. Dec. 2019

Izglītības un zinātnes ministrija ir izstrādājusi jaunu valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmu, kas būtiski vienkāršos kredītu noformēšanas un saņemšanas procedūru. Vienlaikus līdz jaunās sistēmas ieviešanai vairs netiks dzēsti studiju un studējošā kredīti par darbu Ministru kabineta noteiktajās jomās un amatos. Savukārt tiem Latvijas studentiem, kuri iegūst izglītību ārvalstīs, studiju un studējošā kredīts tiks nodrošināts līdz studiju pabeigšanai noteikumos paredzētajā apmērā, informē ministrijā. To paredz otrdien valdībā izskatītie grozījumi vairākos Ministru kabineta noteikumos par studiju un studējošā kredīta piešķiršanu, atmaksu un dzēšanu. 

Kā norāda ziņu aģentūra LETA, līdz šim uz daļēju kredīta dzēšanu varēja cerēt izglītības jomā nodarbināti, piemēram, vispārizglītojošo skolu pedagogi, bērnudārzu audzinātāji, kā arī sociālajā jomā strādājošie, kultūras darbinieki, mediķi, arī valsts pārvaldes iestādēs, prokuratūrā un tiesā nodarbinātie.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska LETAI skaidroja, ka tad, kad sistēma darbosies un valsts iestādes redzēs, ka, piemēram, pedagoģijā vai medicīnā ir bijis daudz kredītņēmēju un šie konkrētie darbinieki ir ļoti nepieciešami tautsaimniecības nozarei, tad iestādes varēs rosināt atsevišķu kredītu atmaksu no valsts budžeta. Vaicāta, vai tas nevarētu kavēt studētgribētāju piesaisti, piemēram, pedagoģijā, ministre atzina, ka ir grūti teikt. Viņa stāstīja, ka jaunā viengadīgā pedagogu programma paredz paaugstinātas stipendijas, savukārt četru gadu studijām ir palielināta ierobežotā kredīta piešķiršanas summa, lai "tā būtu adekvāta ne tikai studiju maksai, bet arī dzīvošanai".

Lasītākās ziņas

Savukārt, lai nodrošinātu studiju un studējošā kredītu līdz studiju pabeigšanai noteikumos paredzētajā apmērā tiem Latvijas studentiem, kuri iegūst izglītību ārvalstīs,  Ministru kabineta noteikumos paredzēts palielināt īpatsvaru studiju kredītiem studijām ārvalstīs no 4 % uz 8% no kopējā kreditēšanai paredzēto līdzekļu apmēra un studējošo kredītu īpatsvars studijām ārvalstīs ir jāpalielina no 8 % uz 21% no kopējā kreditēšanai paredzēto līdzekļu apmēra, par kuru tiek sniegts valsts galvojums. 

Šobrīd Latvijā tiek izstrādāts jauns studiju kreditēšanas modelis, kas paredz vienkāršotas procedūras studiju un studējošā kredīta noformēšanai un saņemšanai, kā arī iespēju saņemt kredītu bez otrā galvotāja. Ministrijā norād, ka jaunā kreditēšanas sistēma padarīs augstāko izglītību pieejamāku. Statistikas dati rāda, ka bezdarbs starp cilvēkiem ar augstāko izglītību ir zemāks par tā dēvēto dabisko bezdarba līmeni un arī ienākumu ziņā iedzīvotāji ar augstāko izglītību pelna vairāk par vidusmēra atalgojumu. Tāpēc valsts galvotais kredīts ir valsts atbalsta veids, kas cilvēkam ļauj veikt investīciju sevī un ļauj iegūt augstāko izglītību ikvienam, neatkarīgi no materiālā stāvokļa. 

Lai pilnveidotu valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmu, IZM 2018.gada rudenī izveidoja darba grupu, kurā strādāja pārstāvji no Latvijas Studentu apvienības, Finanšu ministrijas, Valsts kases, Studiju un zinātnes administrācijas, finanšu nozares asociācijas un Attīstības un finanšu institūcijas “Altum”. Darba grupa izskatīja konceptuālus jautājumus par valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmas pilnveidi, kas ļautu palielināt studiju un studējošo kredītu pieejamību. Ministru kabineta noteikumus par jauno studiju un studējošā kreditēšanas sistēmu Izglītības un zinātnes ministrija plāno virzīt izskatīšanai valdībā nākamā gada sākumā.

Autors: Latviesi.com/ LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti