Dalies:

Valdis un Rūta Muktupāveli novembrī koncertēs ASV un Toronto

Valdis un Rūta Muktupāveli novembrī koncertēs  ASV un Toronto
  • 28. Oct. 2019

Šī gada novembrī Latviešu kultūras biedrība TILTS piedāvā tautiešiem Ziemeļamerikā Valda un Rūtas Muktupāvelu koncertceļojumu "Mani balti bālēliņi".  No 2.-24. novembrim notiks 16 pasākumi pa visu Ameriku un Toronto, Kanādā, dodot iespēju publikai piedzīvot vienreizēju sniegumu no diviem Latvijas izcilākajiem folkloras mūzikas meistariem. TILTS rīko turneju sadarbībā ar vietējām organizācijām un ar Latvijas Kultūras ministrijas, PBLA un ALA atbalstu.

Valdim un Rūtai netrūkst pienākumu un projektu, tāpēc TILTS ir jo īpaši laimīgs par iespēju baudīt viņu priekšnesumu Ziemeļamerikā.  Rūta ir Latvijas Kultūras Akadēmijas rektore un profesore, un Valdis - etnomūzikoloģijas profesors Latvijas Universitātē.  Rūta ir vairāk ne kā 50 zinātnisko darbu autore par kultūras teoriju, etnoloģiju un folkloristiku; Valdis ir publicējis monogrāfus "Kokles un koklēšana Latvijā" (2009, 2013) un "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā" (2018). 

Lasītākās ziņas

Līdzās zinātniskajai dzīvei Valdis un Rūta darbojas radošos projektos. Abiem patīk dziedāt un spēlēt kopā, un, kaut arī akadēmiskie pienākumi paņem ļoti daudz laika, viņi atrod laiku muzicēšanai. Valdis un Rūta tiek pieacināti darboties līdzi visdažādākos tautas mūzikas projektos, gan tradicionālos, gan tādos, kas vairāk atbilst mūsdienu izpratnei, un ir uzstājušies daudzkārt Latvijā un citur pasaulē. Rūtas daiļā balss, piemēram, ir dzirdama post-folkloras grupas "Iļģi" ierakstos Ne uz vienu dienu un "Spēlēju, dancoju". Abi piedalījās Vairas Vīķes-Freibergas ierakstā Vairas dziesmas un gandrīz desmit gadus darbojas mūzikas projektā "Dabas koncertzāle". Valdis, kurš jau no pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem ir latviešiem pazīstams kā lielisks tautas mūzikas mākslinieks - īpaši spēlējot kokli, bet arī dūdas un citus tradicionālos instrumentus - ir sastādījis vairākus ierakstus, ieskaitot  "Kokles", "Trejdeviņi koklētāji" un "Dūdas Latvijā".

Ar programmu "Mani balti bālēliņi" Valdis un Rūta Muktupāveli Ziemeļamerikā uzstāsies pirmo reizi. Viņu pašu vārdos, „Mūsu mūzika ir veltījums senajām un mūsdienu baltu tautām – latgaļiem, sēļiem, zemgaļiem, lietuvjiem, jātvingiem, kuršiem un prūšiem. Skaņdarbu pamatā ir vokālā un instrumentālā mūzika no baltu zemēm – Latvijas, Lietuvas un Austrumprūsijas. Koncertā atskaņosim rituālu, ieražu un mitoloģiskās dziesmas, kā arī instrumentālas meditācijas un saspēles. Savā mūzikā apvienojam senās tradīcijas ar pašu jaunradi, radot neaizmirstamu muzikālu piedzīvojumu, kas atklāj seno baltu tautu mūzikas burvību un krāsainību”. Muktupāveli mūzikā ļauj atdzimt no jauna koklēm, dūdām, vargānam, svilpei, baubenam un dziedošiem zvaniem – instrumentiem, kas spēlēti mūsu sentēvu laikos.

Koncertceļojums sāksies 2. novembrī ar koncertiem ASV vidienē, pēc tam austrumkrastā un, pa ceļam uz rietumkrastu, 18. novembrī piestāsies arī Toronto, Kanādā. Pēdējais koncerts notiks Losandželosā 24. novembrī.  Valdis un Rūta gaida satikt tautiešus Ziemeļamerikā un cer, ka viņu mūzika iedvesmos un aizkustinās!

Autore: Tija Kārkle, "Tilts" Folkloras nodaļas vadītāja

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti