Dalies:

Vaira Vīķe-Freiberga piedalīsies Latvijas valsts Simtgades pasākumos Lielbritānijā

Vaira Vīķe-Freiberga piedalīsies Latvijas valsts Simtgades pasākumos Lielbritānijā
  • 22. Mar. 2018

27. – 28. martā Apvienotajā Karalistē uzturēsies Dr. Vaira Vīķe-Freiberga, bijusī Latvijas Republikas Valsts prezidente (1999-2007) un tagadējā pasaules valstu līderu alianses “Madrides klubs” prezidente, lai piedalītos Latvijas valsts Simtgades pasākumos Londonā un Edinburgā, kuri veltīti Latvijas valsts pamatvērtībām – brīvībai, demokrātijai un vienlīdzībai.

27. martā ar Dr. Vīķes-Freibergas runu tiks atklāta augsta līmeņa diskusija “Sievietes, attīstība un demokrātija”, ko rīko Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē sadarbībā ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB). Pasākuma ietvaros tiks uzsvērta Latvijas pozitīvā pieredze vienlīdzīgas un līdztiesīgas sabiedrības veidošanā kopš Latvijas valsts dibināšanas 1918. gadā. Tiks runāts arī par līdztiesības lomu modernas iekļaujošas un ilgtspējīgas sabiedrības un ekonomikas attīstībā.

V.Vīķe-Freiberga ir pirmā sieviete, kas kļuva par prezidenti Centrālās un Austrumeiropas valstī, kandidēja uz ANO ģenerālsekretāra amatu un tagad ieņem “Madrides kluba” prezidentes amatu; viņas piemērs turpina iedrošināt sievietes aktīvai līdzdalībai starptautiskās politikas un akadēmiskajās norisēs.

Diskusijā piedalīsies arī Dr. Sergejs Gurievs (Sergei Guriev), ERAB galvenais ekonomists un profesors Parīzes Politikas zinātņu centrā (Sciences Po Paris), Dr. Kalipso Nikolaidis (Kalypso Nicolaïdis), Starptautisko attiecību profesore un Starptautisko pētījumu centra direktore Oksfordas Universitātē un diskusijas moderatore Aleksija Latortū (Alexia Latortue), ERAB Korporatīvās stratēģijas direktore. Pasākumu atklās Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Baiba Braže un ERAB viceprezidents Fernando Pons.

Vairāk informācijas un reģistrēšanās ERAB mājaslapā.

28. martā Dr. Vīķe-Freiberga dosies uz Edinburgu, kur uzstāsies ar lekciju “Vērtības un demokrātija mūsdienu pasaulē” Edinburgas Universitātē. Bijusī Latvijas valsts prezidente ar savu lekciju rosinās diskusiju par izaicinājumiem, kurus nepieciešams pārvarēt, lai nodrošinātu demokrātisko vērtību saglabāšanu un attīstību.

Pasākums Edinburgas Universitātē aizsāks Latvijas valsts Simtgades svinības Skotijā; to rīko Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē sadarbībā ar Latvijas goda konsulātu Skotijā un Edinburgas Universitāti.

Papildus jāuzsver, ka Latvija var starptautiskā līmenī lepoties ar vairākiem augstiem līdztiesības rādītājiem:

  • Latvija pasaulē ieņem 20. vietu dzimumu nevienlīdzības mazināšanā. Globālo dzimumu nevienlīdzības indeksu veido četru rādītāju vidējā summa: 1) veselības indekss (Latvija 1.vietā); 2) izglītības indekss (Latvija 1.vietā); 3) ekonomiskās iesaistes un iespēju indekss (Latvija 15.vietā) un 4) politisko pilnvaru indekss (Latvija 41. vietā) (Avots: World Economic Forum, 2017);
  • Latvijā 47% sieviešu ieņem vadošus amatus uzņēmumos, kas ir augstākais īpatsvars starp ES (vidēji 33%) un OECD (vidēji 32%) valstīm (Avots: Eurostat; OECD, 2016);
  • Latvijā sieviešu īpatsvars zinātnieku un inženieru kopskaitā sasniedz 52%, kas ir trešais augstākais rādītājs starp ES (vidēji 40%) valstīm (Avots: Eurostat, 2016);
  • Latvijā uzņēmumu valdēs sieviešu īpatsvars ir 28,8%, kas ir devītais augstākais rādītājs starp ES (vidēji 25,3%) valstīm (Avots: Eurostat, 2017);
  • Latvija ieņem 4. vietu starp OECD valstīm, kur meitenes plāno karjeru inženierzinātnēs un datorzinībās (Avots: OECD, 2017);
  • Latvijas sievietes sevi spilgti parāda arī individuālajās kategorijās, mūsu talantīgajām uzņēmējām ierindojoties starp Eiropas labākajiem jaunuzņēmumiem (start ups) (Avots: Forbes, 2017; The Hundert, 2017).

Vienlaikus līdztiesības jautājumu darba kārtībā Eiropā un pasaulē kopumā saglabājas nepieciešamība risināt tādus jautājumus kā atšķirības atalgojumā, vardarbība ģimenē un sieviešu līdzdalību politikā.

Foto: Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti