Dalies:

Vaira Vīķe Freiberga: kur slēpjas Latvijas sieviešu spēks?

Vaira Vīķe Freiberga: kur slēpjas Latvijas sieviešu spēks?
  • 15. May. 2019

Kā izskaidrot to, ka Eiropas mērogā Latvijā ir visvairāk sieviešu atbildīgos amatos, kur rodas lielais spēks, kas raksturīgs Latvijas sievietēm, un kā to atmodināt? Izaugsmes un iedvesmas forumā ”Līdere 2019” eksprezidente Vaira Vīķe Freiberga uzsvēra – jau vēsturiski Latvijas sievietēm bieži nemaz nebija citas izvēles, kā vien būt stiprām, un sniedza padomus, kā atmodināt savu spēka avotu.  

“Man pirms pāris dienām zvanīja angļu žurnālists no Londonas un saka – redzēju tādu statistiku Eiropas līmenī, kas rāda, ka Latvijā ir visvairāk sieviešu atbildīgos amatos. Visvairāk sieviešu- līderu. Es tādu statistiku nebiju redzējusi, bet mani tas absolūti nepārsteidz. Es esmu ievērojusi, ka Latvijas sievietes ir stipras, spējīgas pārvarēt dažādus aizspriedumus un šķēršļus. Žurnālists man vaicāja, kā es to izskaidroju, no kā tas spēks nāk? Ja man tā īstā recepte būtu, tad es būtu bagāta. Bet paskaidrošu galvenās iezīmes spēka avotiem. Es viņam minēju par vēstures apstākļiem. Gadsimtu gaitā Latvijai pāri gājuši kari, mēris, posts, un vīri tikuši izkauti vai smagā darbā apmiruši agrāk par sievām. Un sievām nebija izvēles, kā būt stiprām, lai bērnus izaudzinātu un dzimta varētu turpināties. Tā ir nežēlīga darviniskā atlase, kas notikusi mūsu tautā. Tie, kas stipri nebija, no abiem dzimumiem, tos mēs pazaudējiem. Viņu starpā varēja būt Šekspīri, Šopēni un dažādi ģēniji, bet mēs daudzus esam pazaudējuši, ar to mums jādzīvo un jāsamierinās,” atklājot forumu, sacīja eksprezidente.

Vaira Vīķe- Freiberga uzsvēra – viņai jau bērnībā šķitis, ka latviešiem tieši šo apstākļu dēļ jādzīvo sava dzīve pilnasinīgi un piepildīti tādēļ vien, ka tik daudziem no mūsu dzimtās nav bijis lemts šādu izdevību izmantot, viņiem tā ir tikusi atņemta jau bērnībā vai jaunībā. “Tādēļ man šķita, ka man jācenšās vairāk par citiem, jo man ir jādzīvo arī viņu vietā. Tā ir tāda subjektīva sajūta, es nesaku, ka visiem tāda ir vajadzīga.”

Lasītākās ziņas valstī

“Stiprums rodās brīdī, kad pretī ir pretspēks. Tās, kas esat sportistes un vingrotājas, jūs zinat- muskuli var attīstīt tikai tad, kad ir pretspēks, citādi viņš paliek ļengans... Stiprums rodās, stāvot cieši un taisni jebkādiem vējiem pretī, vai nu ejot bojā, vai nu izdzīvojot. Tie, kas izdzīvo, gribot negribot paliek stiprāki. Katrs šķērslis, kas jāpārvar, padara Tevi stiprāku. Padzirdot manu agro dzīves stāstu, bieži teikts- jā, tas bijis raibs līkloču ceļš, laikam tāpēc esi tik stipra. Es saku – būtu apmierināta arī ar mazāk stipruma un mazāk pārbaudījumu, bet katram savs liktenis lemts.”

Ko darīt brīžos, kad liekas –  visas durvis ciet?

“Tajā brīdī cilvēkam, ja viņš ir mācējis būt kontaktā ar sevi, atmostās pārcilvēcīgs spēks. Pirmais vingrinājums no daudziem, ir tāds – katru dienu atvēlēt kaut dažas minūtes klusumam un ieklausīties sevī. Tas spēks, kas atmodināms, guļ dziļi, viņš slēpjās no ikdienas raizēm, trokšņiem un sīkumiem. Viņš atmožās klusumā, vientulībā, pie dabas. Viņš atmostās arī koncetrējoties –  darot rokdarbus, spēlējot klavieres vai priecājoties par puķēm –  kas nu katram pie sirds. Spēja koncentrēties ar visu uzmanību uz to, ko tajā brīdī dara, arī tas dod spēku.

Otrais spēka avots nāk no citiem. Ir svarīgs likums – lūdziet , un jums tiks dots. Latviešiem bieži tiek mācīts, ka prasīt palīdzību citiem, ir kauns, ka to nedrīkst darīt. Mirsti vai nost, bet nevienam neko nelūdz! Man ir viena draudzene, kas to visu laiku atkārto, jo māte to ir iemācījusi un viņa visu mūžu tam sekojusi. Man ir žēl par tādu mācību. Jo nāk brīdis, kad ir jāprasa palīdzību. Ja nelūgsiet, citi nevar uzminēt, ko jums vajag. Jāsaprot, ka ne visi lūgumi tiks atbildēti, ir jābūt gatavam saņemt nē, jābūt gatavam saprast, ka saņemt nē nav kauna lieta. Nav kauna lieta prasīt, nav kauna lieta saņemt nē, bet neprasīt palīdzību ir muļķīgi.

Un tad ir trešā lieta, ko visgrūtāk izskaidrot. To varētu saukt par palīdzību no augstākiem spēkiem. Tiem, kas nav reliģiozi un nesastāv nevienā baznīcā, varbūt visgrūtāk to saprast, bet es ieteiktu nopietni padomāt, vai tad jūs būtu bijuši spējīgi pasauli radīt? Vai jūs būtu spējīgi izprast universu visā savā plašumā un sarežģītībā? Vai jūs tiešām nevarat pieņemt, ka kaut kur pasaulē kaut kas valda- ļoti sarežģīts un spēcīgs, kas var nākt palīgā?  Ar vienu nosacījumu – ja jums pašiem savā iztēlē, galvā ir skaidrs priekšstats, ko tieši jūs vēlaties. Ja kādai meitenei ir sapnis kļūt par izcilu sportisti, ja šī doma ir sirdī un prāta, ja ar to nevienam negrib pāri darīt, tikai vēlas savu izaugsmi, tad viņai pavērsies ceļi, lai kļūtu par izcilu sportisti. Ja kādai meitenei ir šķēršļi, kas neļauj turpināt izglītības ceļu, bet ir visas dotības, un ja viņa turēs prātā to domu- man ir jāiegūst izglītība- brīnumu lietas notiks, pavērsies ceļi un sveši cilvēki nāks klāt uz ielas un prasīs, vai var palīdzēt. Tas prasa gatavību formulēt- ko es gribu sasniegt, kas man ir vēlāms, kas man dotu gandarījumu, kas nedarītu nevienam pāri, kas nāktu sabiedrībai par labu un kas mani darītu priecīgu? Tad tai domai ļaujiet kā balonam aizlidot visumā, un prātā noteikt- atdodu to visuma rokās, es esmu gatava būt par darbarīku visuma rokās, lai paveiktu kaut ko kas būtu man patīkams un citiem derīgs. Un tad brīnumainā kārtā redzēsiet, ka daudzkas šķirsies un vērsies. Bet neaizmirstiet, ka izcilība prasa arī treniņu, pūles un darbu.”

Uzrunas noslēgumā eksprezidente novēlēja, lai piepildās visas Latvijas sieviešu ieceres, un lai Latvija arī turpmāk ir paraugs citiem – valsts, kur ir stipras, skaistas un spējīgas sievietes!

Foto: ekrānšāviņš 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti