Dalies:

Vai uzsāksim alkohola akcīžu karu ar igauņiem?

Vai uzsāksim alkohola akcīžu karu ar igauņiem?
Edijs Pālens, LETA
  • 18. Jun. 2019

Igaunija lēmusi samazināt akcīzes nodokli alkoholam, tādējādi laužot ar Latviju noslēgto vienošanos. Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš izteicies, ka Igaunija tādā veidā sākusi "karu" un Latvijai var nākties arī samazināt nodokli.

Kariņš atgādināja, ka pirms vairākiem gadiem abas valstis noslēgušas vienošanos par to, ka Latvija cels akcīzes nodokli, lai pietuvinātos Igaunijas līmenim. Toreiz Latvija apņēmās to darīt pakāpeniski, lai izvairītos no kontrabandas alkohola tirdzniecības apmēru pieauguma.

"Mums par pārsteigumu, Igaunijas valdība un parlaments pieņēma lēmumu lauzt šo vienošanos. Tā vietā viņi pēkšņi strauji plāno pazemināt akcīzes nodokli," teica Kariņš. "Es nekādā gadījumā nevēlos akcīzes karu ar Igauniju, bet, ja igauņi lauž vienošanos un sāk šo karu pret mums, tad mums nekas cits neatliek, kā atbildēt ar attiecīgu akcīzes samazinājumu," paziņoja politiķis.

Lasītākās ziņas valstī

Viņaprāt, šāds solis Latvijai nozīmētu atgriešanos "kaut kur pagājušā gada līmenī". Latvija cer, ka igauņi būs gatavi sēsties pie galda un meklēt kādu risinājumu, jo līdz šim visi mēģinājumi ar igauņiem runāt bijuši neveiksmīgi. "Mums nekas cits neatliek, kā spert atbildes soli. Šī ir pilnīgi nevēlama situācija, bet man liekas, ka Latvijai diemžēl nekādas iespējas nav atstātas," secinājis Kariņš.

Šī gada martā Latvijā akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem tika palielinātas. Toreiz tik skaidrots, ka Latvijā piemērojamā akcīzes nodokļa likme stiprajam alkoholam būs līdzvērtīga Lietuvā piemērojamai nodokļa likmei, taču salīdzinājumā ar Igauniju tā saglabāsies būtiski zemāka. Par šo jautājuma risinājumu spriedīs Finanšu ministrijā.

Igaunijas parlaments pieņēma likumu, kas paredz no 1.jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokli daļai alkoholisko dzērienu - alum, sidram un stiprajiem dzērieniem. Šāda lēmuma mērķis ir dot iespēju uzņēmējiem samazināt cenas un tādējādi samazinātos alkohola daudzums, ko privātpersonas Igaunijā ieved no Latvijas.

Lai likums stātos spēkā, tas vēl jāparaksta prezidentei Kersti Kaljulaidai.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti