Dalies:

Vai Huawei apdraudēs arī Vācijas nacionālo drošību?

Vai Huawei apdraudēs arī Vācijas nacionālo drošību?
  • 20. Feb. 2020
  • 06.26

Ekonomikas nākotne būs digitāla – par to Vācijā neviens nešaubās. Šodienas aina gan ir cita. Cilvēki sūkstās par nevienmērīgu interneta pārklājumu un gliemeža tempu. Vācijas valdības izvēle jaunākās paaudzes 5G interneta izbūvei kritusi par labu ķīniešu koncernam „Huawei”. Taču izskan arī kritiski viedokļi. Eksperti uztraucas par drošības riskiem Vācijai, kuru avots varētu būt Ķīnas telekomunikāciju gigants. Publiskajā telpā pat parādās norādes uz iespējamu spiegošanu. Laikraksts „Bild” savā tīmekļvietnē pievērsies dažādiem jautājuma aspektiem.

Cik bīstams Vācijai ir „Huawei”

Kiberdrošības speciālists Sandro Gaikens izsakās ļoti skaidri: „Ja „Huawei” Vācijā izbūvēs 5G tīklu, tas apdraudēs mūsu nacionālo drošību.” Viņš ieskicē scenārijus, kā Ķīna var apdraudēt Vāciju. Piemēram, Ķīnai atslēdzot sistēmu, jaunākās paaudzes automašīnas, kas pa ceļiem pārvietojas autonomi, bez vadītāja, vienkārši apstāsies. Līdzīgi var apsīkt naudas plūsma biržā, citiem vārdiem – visa veida komunikācija pārstās darboties, valstī izraisot neaprakstāmu haosu.

Lasītākās ziņas valstī

„Tāpat ir iespējams, ka Ķīna šajos tīklos notiekošo noklausās. Te runa nav tikai par komunikāciju starp politiķiem, bet arī uzņēmumu noslēpumu, ekonomisko spiegošanu,” viņš klāsta. Jau šodien Ķīna ar Rietumiem konkurē ekonomikā, tendence ir to darīt arī politikā. „Ķīna varētu mēģināt arī izdarīt uz Vāciju spēcīgu politisko spiedienu, draudot sistēmu atslēgt. Vācija tādējādi var kļūt viegli pakļaujama šantāžai.”

Līdzīgas šaubas bijušas arī citām valstīm. Tā Austrālija un Jaunzēlande jau noraidījušas piedāvājumu savu tīklu izbūvē sadarboties ar „Huawei”. Kādā ASV slepeno dienestu ziņojumā ir skaidri saklausāms brīdinājums: ieviešot ārzemju, šajā gadījumā – Ķīnas, tehnoloģijas, valsts konkurences spējas un datu drošība, visticamāk, tiks apdraudēta.

Kāds ir risinājums?

S. Gaikens aicina izvēlēties citu piegādātāju. Alternatīvas ir atrodamas kā Vācijā, tā arī Eiropā un Amerikā. Jēgpilni būtu domāt arī par citu partneru piesaisti, lai monopols nenonāktu Ķīnas rokās. „Jau dabasgāzes gadījumā mēs lielā mērā esam atkarīgi no Krievijas, mēs nedrīkstam telekomunikāciju jomā kļūt vēl arī no Ķīnas atkarīgi,” viņš dalās savās bažās.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti