Dalies:

Vai Centram ir nākotne? Saruna ar Robertu Vagneru, Latviešu Centra Toronto nākotnes komitejas priekšsēdi

Vai Centram ir nākotne?   Saruna ar Robertu Vagneru, Latviešu Centra Toronto nākotnes komitejas priekšsēdi
  • 24. May. 2019

LA: Kāds ir nākotnes komitejas uzdevums?

Roberts Vagners: Latviešu Centrs šogad svin savu 40. pastāvēšanas gadu un mēs esam nonākuši krustcelēs. Mums ir jāizlemj Centra nākotne. Kanadas Latviešu Centra Toronto devīze ir „Dzīva vide – dzīvai tautai”. Tā mērķis ir saglabāt latviešu kultūru Kanadā un radīt vietu, kur latvieši var satikties latviskā vidē – koncertos, dejās, skolās, semināros, teātŗos un citos sarīkojumos. Jautājums ir vai Centrs ir vēl joprojām svarīgs šodienas sabiedrībai, jo tautiešu skaits ir krietni samazinājies.

LA: Kā sabiedrība saredz Centru?

Lasītākās ziņas valstī

R.V.: Pagājušā rudenī Centrs veica neformālu aptauju. Atbildēs tika uzsvērts, ka Latviešu Centrs daudziem esot līdzīgs vecvecāku mājai – tāda mīļa, ērta, liela māja, kur mums ir daudz labas atmiņas un par ko mēs daudz nebēdājamies. Tā māja tur vienmēr būs, tāpat kā vecmamma vai mūsu pašu vecāki, un viņi arī gādās par to māju, samaksās par visu, un tā māja mums vienmēr būs pieejama mūsu pašu vajadzībām, kad gribam iegriezties.

LA: Vai tā nav?

R.V.: Diemžēl, nē. Vecvecāki/vecāki vairs nevar uzturēt mūsu mīļo Centru. Tagad ir laiks jaunākām paaudzēm atbalstīt Centru. Mums ir jāsāk domāt par mūsu mājas nākotni. Vai šodienas jaunatne turpinās nākt? Vai vedīs savus bērnus uz latviešu skolu, tautas dejām, skautiem, gaidām un citiem sabiedriskiem notikumiem. Kāpēc viņi nav biedri?

LA: Kāpēc mazāk un mazāk latviešu nāk uz Centru?

R.V.: To mēs mēģinām noskaidrot. Šodien ģimenes dzīvo tālāk un tālāk no Toronto pilsētas. Ir vairāk starptautiskās laulības, bērniem un arī pieaugušiem ir citas izklaides. Kaut kā Centrs viņus vairs nepievelk.

LA: Vai latviešu sabiedrībai vēl vajag tik lielu ēku?

R.V.: Tas ir labs jautājums. Latviešu Centra telpu platība ir aptuveni 29,000 kvadrātpēdas. Lai uzturētu tādu lielu ēku, Centram ir svarīgi nodrošināt pastāvīgu ieņēmumu plūsmu. Tātad, lai uzturētu Centru, piedāvājam telpas un ēdināšanu ne tikai latviešiem, bet arī cittautiešiem. Diemžēl nedēļas vidū un vasarā Centrā ir diezgan daudz tukšas telpas. Protams, ir arī daudz labi apmeklēti sarīkojumi, bet ja šī ēka ir mūsu latviešu sabiedrības sirds, kāpēc mēs te nenākam biežāk? Mums reiz bija azaidi katru svētdienu, pilna zāle. Tagad ir tikai sešreiz gadā.

LA: Kamdēļ ir palicis grūtāk Centru uzturēt? Kas ir mainījies?

R.V.: Agrāk Centrs varēja paļauties uz aptuveni 200 brīvprātīgiem darbiniekiem, lai palīdzētu vienalga kur bija vajadzība. Vēl pie tam, latviešu sabiedrība atbalstīja Centru ne tikai ar ikdienišķiem ziedojumiem, bet arī ar testamentāriem novēlējumiem. Pēdējos gados brīvprātīgo darbinieku un ziedotāju skaits ir sarucis. Centram tagad ir vairāk jāpaļaujas uz algotiem darbiniekiem, lai veiktu visu vajadzīgo, un tas maksā naudu, kā mums trūkst.

LA: Vai Crosstown LRT iespaidos Centru kaut kādā veidā?

R.V.: Noteikti. Pirmkārt, būs vieglāk tikt uz Centru ar publisko transportu. Saprotam, ka nekustamo īpašumu attīstītāji plāno celt jaunas un pārbūvēt esošās dzīvojamās mājas, īpaši starp Don Mills un Victoria Park. Tas varētu nozīmēt, ka Centram būs lielāka klientu baze. Mums ir noteikti jāizmanto tā iespēja. Jāskatās uz jaunu nākotni.

LA: Kristus dārzs arī meklē jaunas mājas. Vai ir iespēja viņiem piebiedroties Centram? 

R.V.: Kristus dārzs izpētīja iespēju mums piebiedroties, bet pēc Veselības ministrijas noteikumiem Centra zemes gabals ir par mazu ilgtermiņa aprūpes mājai.

LA: Ko mēs darīsim ar mūsu lielo, veco Centru?

R.V.: Nākotnes komiteja ir tikusies ar nekustamo īpašumu aģentūru. Viņi izstaigāja Centru, izpētīja Centra apkārtni. Viņiem bija vairāki ieteikumi sakarā ar Centra nākotni. Viņu zināšanas un pieredze būs svarīgs informācijas avots, kad mēs sāksim iztirzāt Centra nākotnes jautājumu.

LA: Kā jūs domājat izlemt Centra nākotni?

R.V.: Nākotnes komiteja ir sastādījusi īsu aptauju, cerībā, ka visa latviešu sabiedrība mums dos savus ieteikumus. Gribam zināt kādu nākotni sabiedrība saredz savam Centram.

LA: Kā jūs domājat to panākt?

R.V.: Mēs griežamies pie Toronto latviešu sabiedrības. Mēs gribam dzirdēt ne tikai no tiem, kas bieži lieto Centru, bet arī no tiem, kas nenāk uz Centru, no visām paaudzēm, no jauniebraukušiem latviešiem, no visiem, visiem. 

LA: Kur var atrast jūsu aptauju?

R.V.: Saiti uz aptauju, latviešu un angļu valodā, var atrast Centra mājaslapas sākuma lapā: latviancentre.org. Aptaujas ir arī pieejamas Centra birojā vai var pieprasīt saņemt pa epastu, rakstot uz: roberts@ latviancentre.org

LA: Kādi ir nākamie soļi Centra nākotnes plānošanā?

R.V.: Vasarā Nākotnes komiteja analizēs aptaujas rezultātus. Protams, nebūs iespējams īstenot visus ieteikumus, bet gribam dzirdēt, ko visas paaudzes domā, kā viņi saredz Centra nākotni. Lietojot aptaujas rezultātus, kā arī visu pārējo pieejamo informāciju mūsu rīcībā, Centra pilnsapulcē sniegsim biedriem vairākas iespējas Centra nākotnei. Tamdēļ ir svarīgi katram biedram piedalīties Centra pilnsapulcē, lai viņiem ir iespēja balsot par Centra nākotni. Ja Centrs jums ir svarīgs, kļūstiet par biedru, lai jums arī ir iespēja noteikt Centra nākotni.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti