Dalies:

Vai ar Vācijas veselības apdrošināšanu tiešām par neko nav jāraizējas?

Vai ar Vācijas veselības apdrošināšanu tiešām par neko nav jāraizējas?
  • 16. Dec. 2019

Mareks Ķikuts dzīvo un strādā Vācijā piecus gadus. “Krankenversicherung jeb Vācijas obligātās veselības apdrošināšanai ir tikai plusi – nav jāraizējas ne par ko. Spēlējot volejbolu, salauzu kāju – viss apmaksāts: operācija, atveseļošanās, fizioterapija. Visas sešas nedēļas, kamēr bija ģipsis, uz darbu nevarēju iet, saņēmu algu pilnā apjomā. Pēc 6 nedēļām saņemtu 65% algas. Jā, apdrošināšanā nonāk paliela summa no algas, taču es redzu, kur tā nauda paliek. Arī bērnam visa veselības aprūpe ir par velti, ārsti – viegli un ātri sasniedzami. Mana Krankenkasse sedz arī sporta nodarbības – maksāju par tām 120 eiro gadā, bet apdrošinātājs nosedz 70 eiro.”

Tiklīdz cilvēks Vācijā uzsāk strādāt algotu darbu, darba devējs piesaka darbinieku Krankenkasse (Slimokase), kas par jauno rezidentu informē vairākas iestādes: ilgtermiņa aprūpes, pensijas apdrošināšanu un bezdarba apdrošināšanu. Gandrīz vienmēr darbiniekam ir tiesības pašam izvēlēties savu veselības apdrošināšanas uzņēmumu – katrs pats labāk zina, kādi pakalpojumi noderēs ikdienā un kādā stāvoklī ir veselība. Ja darbinieks neizsaka vēlmi pēc kādas konkrētas Krankenkasse, darba devējs viņu reģistrē pie tā apdrošinātāja, kas bija iepriekš, vai ja darbinieks pirms tam Vācijā nav strādājis – pie darba devēja izvēlēta uzņēmuma.

Pirms izvēlēties savējo, ir vērts to iztaujāt un izpētīt piedāvājumu. Labu servisu raksturo: sasniedzamība (telefoniski, ofisā), atbalsts ārstēšanās kļūdu jautājumos, papildus pakalpojumi (palīdzība mājās, vakcinācija, profilaktiskā aprūpe, paliatīvā medicīna), pievilcīgs ģimenes ārstu izcenojums, palīdzība ārstu meklēšanā, veselības kūru apmaksāšana, arī netradiconālās medicīnas apmaksāšana (akupunktūra, homeopātija), speciāli piedāvājumi tiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām. Ja Krankenkasi darba ņēmējs izvēlas pats, līgums ir kā minimums uz 18 mēnešiem.

Lasītākās ziņas

Katram cilvēkam, kam ir Krankenversicherung pienākas sociālās apdrošināšanas numurs (Versicherungsnummer), kas vajadzīgs, lai piefiksētu sociālās iemaksas. Slimokase ir tā, kas administrē sociālo iemaksu iekasēšanu par visiem sociālās apdrošināšanas virzieniem. Ar likumu noteiktās apdrošināšanas sociālo iemaksu apmērs ir noteikta procentu likme no algas: šobrīd kopējais veselības apdrošināšanas iemaksu apjoms gadā ir 14,6 % no algas, līdz tas sasniedz katru gadu noteiktu summu).  Veselības apdrošināšanas ir divu veidu: gesetzliche un private. Freiwillige Krankenversicherung ir tad, kad cilvēks apdrošina sevi pats un par to arī maksā.

Mazliet vairāk nekā pusi no sociālās iemaksu summas sedz darbinieks, bet darba devējs – apmēram 47% iemaksām, kurš nodrošina arī visu sociālo iemaksu veikšanu – gan savu, gan darbinieka daļas. Savukārt pašnodarbinātās personas pašas pilnībā maksā visas veselības apdrošināšanas, ilgtermiņa aprūpes un pensijas apdrošināšanas iemaksas. Iemaksas apdrošināšanai nelaimes gadījumā maksā tikai darba devējs. Darba devējs ir atbildīgs par sociālo iemaksu aprēķināšanu un veikšanu. Viņš uztur savu iemaksas daļu un maksā vispārējās sociālās apdrošināšanas iemaksas (t.i., iemaksas par slimības, ilgtermiņa aprūpes, pensijas un bezdarba apdrošināšanu) jūsu izvēlētām ar likumu noteiktajām veselības apdrošināšanas slimokasēm. Vislabāk tās ir salīdzināt portālos.

 

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti