Dalies:

Vācijā gads ar bērniņu mammai, divi mēneši – tētim

Vācijā gads ar bērniņu mammai, divi mēneši – tētim
CC0 licence
  • 23. Jan. 2020

Grūtniecības laikā Vācijā nav apmaksāti visi izmeklējumi, toties epidurālā anestēzija, lielākoties, ir par brīvu

Esterei Lapiņai meita piedzima Bavārijā pirms trim gadiem. “Sākoties grūtniecībai, nebiju Vācijā strādājusi. Tā kā viens strādājošais ar savu polisi var nosegt vēl četrus ģimenes locekļus, un vīram polis bija, visas manas grūtniecības vizītes un pamatprocedūras sedza apdrošināšana. Par papildus asins analīzēm, piemēram, augļa pataloģijas noteikšanu, bija jāmaksā. Es to nezināju, un pēc procedūras saņēmu rēķinu 160 eiro apmērā. Līgumus ar vecmātēm klīnikās šeit neslēdz. Epidurālo anestēziju piešķir bezmaksas, ja pirms dzemdībām būts uz konsultāciju pie anesteziologa, kā arī ir ārsta paraksts, ka topošā mamma ir sapratusi iespējamās komplikācijas. Pēc dzemdībām slimnīcā mazuli četras dienas ik rītu septiņos aizveda uz rīta tualeti. Bērnam viss bija nodrošināts – salvetes, autiņbiksītes, marlītes, ar vārdu un uzvārdu iezīmēts termometrs, kas promejot, paņemams līdzi. Slimnīcā bērnam katru dienu nomaina jaunas drēbītes, savējās nedrīkst ņemt, jo tās pazudīs kopējā katlā. Dāvanā saņēmām mazo šampaniešu pudeli ar uzlīmi sveicieniem no pilsētas klīnikas. Pēc dzemdībām uz mājām noteiktas reizes ar iepriekšēju pierakstu ierodas dūla, apdrošinātāju apmaksāta.”

 

Iestājoties grūtniecībai, Frauenarzt (ginekologs) topošo māmiņu ievieto valsts uzskaitē. Dekrēts (Mutterschaftsurlaub) Vācijā sākas 6 nedēļas pirms dzemdībām. Vācijā darbojas Mutterschutz un dekrēts iestājas 6 nedēļas pirms bērna piedzimšanas, taču nav liegts strādāt, ja sieviete to vēlas. Astoņas nedēļas pēc dzemdībām ir tas laiks, kad sieviete drīkst atgriezties darbā, ātrāk gan ne. Dekrēta naudas apjomu rēķina atkarībā no nodarbinātības. Kā minimums tā ir 300 eiro mēnesī. Vecāku pabalstu (Elterngeld) parasti izmaksā pēc bērna piedzimšanas: mātei un/vai tēvam, ja vecāki dzīvo kopā un paši to audzina. Vecāks, kurš saņem šo pabalstu, var strādāt nepilnas slodzes darbu, nepārsniedzot trīsdesmit stundas nedēļā. Pabalsts tiek maksāts, līdz bērns sasniedz 14 mēnešu vecumu. Pēc bērna piedzimšanas jākārto šādi dokumenti: Geburtsurkunde Beantrag - dzimšanas apliecības pieteikums - to aizpilda jau slimnīcā, ko tālāk nogādā domē. Tiek piešķirta dzimšanas apliecība. Vaterschaftsanerkennung ir vajadzīgs, ja bērna vecāki nav precējušies.

Ja nākotnē ir vēlme pēc Latvijas pilsonības, tad vajag Anmeldung beim Einwohnermeldeamt un vēstniecībā jāiesniedz pieprasījums bērna personas koda un pilsonības piešķiršanai.

Svarīgi pieteikties Familienkase bērnunaudai Kindergeld (visas formas pieejamas virtuāli) un aizpildīt Krankenversicherung Beantrag - veselības apdrošināšanu. Vecāku pabalstu izmaksā ne ilgāk kā 14 mēnešus no piedzimšanas brīža. Parasti tēvs ņem brīvus 2 mēnešus un mamma 12, bet var būt arī otrādi, un proporcijas mēnešu dalījumam ir dažādas. Ierastākā ir mammai 12 mēneši un tētim - 2. Tas tad arī nodrošina pabalsta saņemšanu 14 mēnešus. Esteres Lapiņas gadījumā tēvs izņēma tikai mēnesi brīvu, saņēma pabalstu kā par diviem, taču nācās atmaksāt par vienu mēnesi, jo strādā tikai formula 12+2.  Vecāku pabalsts (Elterngeld) parasti aizstāj 67 % no netto ienākumiem. Personām, kuru netto ienākumi pirms dzemdībām pārsniedza 1200 eiro, ienākumu kompensācijas likmi pakāpeniski pazemina līdz 65 %. Personām ar zemiem ienākumiem ienākumu kompensācijas likmi paaugstina līdz 100 %. Absolūtos skaitļos — vecāku pabalsta apmērs ir vismaz 300 eiro (neatkarīgi no ienākumiem) un ne vairāk kā 1800 eiro mēnesī). Vecāku pabalstu piešķir tikai tad, ja ir iesniegts rakstisks iesniegums. Par pieprasījuma izskatīšanu un pabalsta izmaksāšanu ir atbildīgi ģimenes pabalstu biroji. Pieteikuma veidlapas šeit.

Lasītākās ziņas valstī

Ja mammai gribas, lai vecumdienās būtu prāvāka pensija, var iesaistīties Rieste Rente, kas ir privāts pensiju uzkrājumu veids, kurā ar savu prēmiju piedalās arī valsts. Tajā gan var piedalīties tikai tās mammas, kuras pieteikušas uz trīsgadīgo Kindererziehung Urlaub (bērna kopšanas atvaļinājums) un iesniegušas speciālu formu Renteversicherung. Konsultēties par to var gan bankās, gan pie sava apdrošinātāja. Ja no dzimšanas brīža ik gadu mamma ieskaita Rieste Rente ne mazāk kā 60 eiro, Vācijas valsts piemaksā klāt savu bonusu, kas krājas mammas pensijā. Bērniem, kuri dzimuši pēc 2008.gada valsts maksā ik gadu 300 eiro par bērnu līdz 18 gadu vecumam un vēl par mamma 175 eiro gadā. Bērniem, kuri dzimuši līdz 2008.gada tie ir 185 eiro gadā. Kad mamma sāk strādāt, tas jāpaziņo savam apdrošinātājam, jo tad mainās iemaksas summa, taču tā nav augstāka par 60 eiro. Ja strādās pilnu slodzi, tad būs jāiemaksā 4% no brutto. “Tas notiek reti, jo pārsvarā strādā pusslodzi, un tad ir jāiemaksā gadā sešdesmit eiro,” stāsta Iveta Kaufmane, kura darbojas Vācijā apdrošināšanas jomā. Līgums ir spēkā līdz pat pensijai un jāmaksā regulāri, tāpēc tas der tiem, kuri vēlas pensiju sagaidīt Vācijā, jo līdz tai izņemt uzkrājumus nevar. Arī atteikums no Rieste Rente nav izdevīgs, jo nāksies pazaudēt iemaksāto valsts prēmiju un saņemst varēs tikai savas iemaksas. Brīdī, kad rodas vēlme pirkt īpašumu, uzkrājumu var izņemt, jo tas kalpo kā garants. Tiem, kuri plāno atgriezties Latvijā, bet arī vēlas tomēr veidot uzkrājumu pensijai, labāk derēs Vermögensaufbausicherhzeits Plan.

 

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti