Dalies:

Vācijā būtu jāatzīst visas Latvijas iegūtās profesijas, taču praksē tā vēl ir loterija

Vācijā būtu jāatzīst visas Latvijas iegūtās profesijas, taču praksē tā vēl ir loterija
CC0 licence
  • 30. Mar. 2020
  • 16.31

Maija Loeffelbein par masieri Diseldorfā strādā trīs gadus. “Starptautisku sertifikātu ieguvu, pabeidzot kursus Rīgā. Šo sertifikātu uzrādīju vairākās vietās Diseldorfā, kad meklēju darbu, un visur to akceptēja, jo tas bija angļu valodā. Rekomendācija no iepriekšējā darba devēja Rīgā arī tika ņemta vērā. Nekāda eksāmena nebija, darba devēja lūdza viņu izmasēt, taču pieļauju, ka tas tāpēc, ka strādāju mazā uzņēmumā - būtu lielāks, gan jau prasības būtu augstākas. Mana pieredze rāda - jo mazkvalificētāks darbs, jo mazākas prasības profesijas atzīšanā Vācijā. Kolēģe ir izstudējusi fizioterapiju Polijā, taču viņas diplomu neatzina."

Vācijā ir profesijas, kas ir īpaši reglamentētas: veselības un izglītības sektoros: ārsti, slimnieku kopēji, skolotāji vai audzinātāji. Lai tajās strādātu, vajadzīgs Vācijā iegūts novērtējums. Vispirms gan jāpanāk, lai jebkura Latvijā iegūtā profesija vai izglītība tiek atzīta. Lai varētu turpināt strādāt, piemēram, par frizieri, ir kaut kās jāpiemācās klāt. Kopš 2012. gada 1. aprīļa ir stājies spēkā Likums, kas paredz, ka pastāv iespēja ārpus Vācijas iegūto profesiju un amatu kvalifikāciju iesniegt novērtēšanai, tādējādi salīdzināt to ar Vācijā pieprasītajiem noteikumiem. Ne visās nozarēs drīkst automātiski strādāt ar citas valsts diplomu, īpaši, ja ir vēlme uzsākt savu biznesu kā frizierim, beķerim. Plašāk par to vācu, krievu un angļu valodās Bundesamt fur Migration und Fluchtlinge. Labs rīks ir portāls „Anerkennung in Deutschland“ kur "Anerkennungs-Finder" iespējams ievadīt savu profesiju un izlasīt, kas vajadzīgs tās atzīšanai, kā arī aprakstīts soli pa solim darāmais: uz kuru iestādi jādodas, kādi dokumenti jāņem līdzi. Vairākas saites angļu valodā par profesiju atzīšanu Vācijā ir šeit.

Ja izglītība ir rūpniecības, tirdzniecības, ēdināšanas un pakalpojumu jomā, jāvēršas Latvijas - Vācijas profesionālās izglītības centrā, Rīgā, kur palīdzēs iegūt kvalifikācijas apstiprinājumu. IHK FOSA (Foreign Skills Approval) salīdzina Latvijā iegūto diplomu ar attiecīgo Vācijas diplomu. Galvenie kritēriji tam ir saturs un mācību ilgums. Kā arī tiek ņemtas vērā profesionālā pieredze un prasmes. Tā kā nav būtiskas atšķirības IHK FOSA dod oficiālus, juridiski saistošus dokumentus, kas apliecina savu profesionālo izglītību Vācijas izglītībā. Ja pastāv būtiskas atšķirības IHK FOSA var izsniegt sertifikātu noslēgšanai daļēju atbilstību. Sertifikātā tiks dotas Jūsu iegūtās prasmes un atšķirībā no vācu diploma. Šo sertifikātu jūs varat pievienot pieteikumam darbā iesniedzot to darba devējam un iziet piemērotus mācību kursus lai apgūtu trūkstošās prasmes.

Lasītākās ziņas valstī

Ar Arbeitsamt var sazināties arī virtuālā čatā uz uzdot savus jautājumus online.

----------------------------------

Mediju atbalsta fondsMediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raksta “Kā meklēt, atrast vai neatrast darbu Vācijā? saturu atbild portāls Latviesi.com

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti