Dalies:

Uzlādēt baterijas un justies kā starp savējiem 3x3 saietā

Uzlādēt baterijas un justies kā starp savējiem 3x3 saietā
  • 23. Apr. 2019

3x3 saieti latviskās dzīvesziņas kopšanai dažādu paaudžu un izcelsmes latviešiem, diasporas latviešu vidū ir ja ne pašiem pazīstami, tad no citu nostāstiem par tiem ir dzirdēts. Latvijā notiek divi šādi saieti katru vasaru, un pēdējos gados šādi saieti notiek aizvien vairākās valstīs. 2018.gadā tāds pirmo reizi notika Vācijā un šovasar 2019.gada augusta sākumā tāds pirmo reizi notiks arī Norvēģijas rietumos – Bergenā. Saruna ar Bergenas latviešiem par viņu pieredzi 3x3 un ko viņi sagaida no Bergenas 3x3 saieta.

Rasa Jukone kopā ar diviem dēliem un vīru Dāvidu piedalījās 3x3 saietā Krāslavā, Latvijā pagājušovasar.

Kā jūsu ģimene izlēma piedalīties 3x3 saietā?

Lasītākās ziņas valstī

Mēs bijām saietā pagājušajā vasarā Krāslavā, bet līdz tam tas likās kas nesasniedzams un tāls. Es biju par to dzirdējusi, bet domāju, ka saiets attiecas vairāk uz vecās trimdas latviešiem, un es par to vairs īpaši nepiedomāju. Bet tad es satiku draugu, kas tikko bija atbraucis no šāda saieta iepriekšējā gadā, un sapratu, ka tas var būt arī mums. Mazliet papētīju un pieteicos.

Saietā bijāt ar diviem bērniem ļoti dažādā vecumā, kā bērniem tur gāja no mammas viedokļa skatoties?

Es zināju, ka mēs visu nedēļu nevarēsim būt pilnā skaitā, ka būšu es viena pati un vīrs pievienosies vēlāk, un varbūt tieši par to sākumā uzraucos, kā es varēšu viena izvadāt bērnus uz visām aktivitātēm, saskaņot gulēšanas un ēšanas laikus, jo ikdienā tas mums nākas grūti. Bet man par pārsteigumu mēs dzīvojām tādā plūdumā, savā laimes mākonītī, un viss izrādījās ļoti vienkārši. Ar bērniem esot mājās, ceļojumā vai pie radiem izdomāt aktivitātes abiem vienlaicīgi ir stipri sarežģītāk. Arī bērni savā starpā bija īpaši draudzīgi, jo katrs pa savām aktivitātēm bija viens pēc otra sailgojušies.

Kas ir lielākais ieguvums no saieta, ko paņemt līdzi uz mājām?

Laikam tomēr tā svarīgākā ir apziņa, cik kopīgi pavadītais laiks latviskā garā ir svarīgs. Ka mēs atrodam laiku padzīvot tādā ideālā un miera pilnā mazajā Latvijā. Tas ir vairāk kā ceļojums vai atvaļinājums. Mums ne par ko nav jāuztraucas, varam paši pilnveidoties un padzīvot neatkarīgi no ārpasaules. Mans pārsteigums bija, cik tas ļoti daudz nozīmē bērniem. Sākumā likās, ka šī latviskā vide varbūt ir svarīga tikai man, bet atbraucot mājās no saieta, arvien vairāk sapratu, ko tas viņiem nozīmējis. Manam 10-gadniekam tur ļoti patika, redzēju ar kādu prieku viņš saietā visur piedalījās, ieguva jaunus draugus un grib braukt atkal.

Vai 3x3 saiets ir paredzēts tādiem super latviešiem, kas ikdienā dzīvo latviski un vienmēr domā latviski vai tas derētu jebkuram?

Noteikti ne super latviešiem. Par to mazliet baidījos pirms braucām, ka visi būs gandrīz dievturu līmenī un no rīta un vakarā skaitīs tautasdziesamas, un ka es nevarēšu tur iekļauties vai nesajutīšos kā savējais. Tā pilnīgi noteikti nebija, katrs varēju būt tieši tāds kāds ir. Bija latvieši tautastērpos un bija arī tādi, kas pat varbūt latviski īsti labi nerunāja, bet tik un tā varēja sajusties kā daļa no ģimenes. Un tas mani patīkami pārsteidza.

Pagājušogad mēs sapratām, ka 3x3 saiets ir lielisks veids kā pavadīt atvaļinājumu, it īpaši mums diasporas latviešiem, un tad jau vairs nav svarīgi, kurā vietā tas būs, un pēc datumiem mums šogad sanāks Jaunpils 3x3. 

Ko tu ieteiktu tiem, kas vēl tikai domā par piedalīšanos kādā no 3x3 saitiem?

Noteikti visiem iesaku piedalīties pirmajā 3x3 saietā Norvēģijā, Bergenā, īpaši tepat Skandināvijā kaimiņos dzīvojošajiem, tas nemaz nav tālu! Bergenas apkārtnes kalni un fjordi apvienojumā ar nometnes garīgo spēku un enerģiju noteikti būs visas ģimenes skaistākais vasaras piedzīvojums. 

Ernests Jukonis, 11 gadi:

Vai tu kaut ko zināji par 3x3 pirms pagājušās vasaras brauciena?

Nē, vispār neko, bet sajūta bija laba, jo es domāju, ka tur būs forši. Esmu bijis citās nometnēs Latvijā.

Kā tev gāja 3x3 saietā Krāslavā?

Tur bija ievirzes, kur varēja darīt dažādas lietas. Es izvēlējos meža zināšanas un taisīt koka ieročus. Man patika un sanāca labi, un es arī kaut ko jaunu iemācījos. Vakaros bija brīvais mikrofons, varēja arī dziedāt, varēja atpūsties un arī neko nedarīt. Tur viss bija brīvs un varēja darīt visu, ko gribēji – iet ārā, spēlēties.

Vai tu šogad arī brauksi uz kādu 3x3 saietu?

Jā, noteikti!

Zane un Kristians Danosi nu jau vairākus gadus dzīvo Bergenā, un pievienojās mūsu sarunai par šī gada 3x3 Norvēģijā.

Zane un Kristian, jūs šogad dodaties uz 3x3 saietu pirmo reizi dzīvē. Ko jūs no tā sagaidat un kas jūs pamudināja uz šādu saietu pieteikties?

Zane: Es noteikti sagaidu tādas latviskās kopības uzplaukuma sajūtu. Visu to, ko tur būs iespējams pieredzēt kopā ar tik zinošiem cilvēkiem, būtu grēks laist garām. Tā ir tāda iespēja pieskarties tai latviskajai stīgai, kas varbūt ne visiem ikdienā iznāk. Šī iespēja noteikti ir jāizmanto. Ja reiz ir kāds pasākums, kas kaut ko var mainīt savā paša apziņā un vispār veidā kā mēs veidojam savu ikdienu un latviskumu kopjam savā ģimenē, tad 3x3 ir tā vieta kur smelties iedvesmu, mācīties un to arī varbūt dot tālāk. Latvijā mums vēl nav sanācis piedalīties 3x3 saietā, jo tā Norvēģija tomēr ir tik tālu, bet tagad esam sasparojušies un dosimies visi pieci, kopā ar saviem trim bērniņiem.

Ko jūs domājat par piedalīšanos 5 dienu garā saietā kopā ar tik maziem bērniem, visi 3 ir jaunāki par 3 gadiem?

Kristians: Mēs jau esam braukājuši pa Norvēģiju un piedalījušies līdzīgos pasākumos saistībā ar vikingu kultūru. Tur arī iznāk tāda dzīvošana, varbūt pat vēl autentiskākos un spartiskākos apstākļos.

Zane: Tas noteikti prasa savu ieguldījumu braukt ar mazajiem, bet es tomēr domāju, ka tas viņiem iedos tik daudz zemapziņā augot. ka tās iespējamās mazās neērtības nav nekas salīdzinājumā ar ieguvumu. Un tur tomēr būs citi bērni un citas ģimenes, un bērni saies kopā un spēlēsies un tad varbūt, ka vecākiem pat būs vienkāršāk nekā mēs to iedomājamies sākumā.

Kristians: Un arī tā koncentrēti latviskā vide ir laba bērniem.

Vai jūs ikdienā dzīvojot Norvēģijā piekopjat latviskās tradīcijas?

Zane: Mēs cenšamies atzīmēt saulgriežus, tādā pašu ģimenes lokā, piemēram pavasara saulgriežos aizbraukt uz kādu kalnu un sagaidīt saullēktu ar taures skaņām un kādām saulgriežu dziesmām.

Kristians: Mūsu ģimenē mēs ieviešam varbūt tādu sajaukumu ar dabas tradīcijām, kas iet roku rokā ar latviskajām tradīcijām.

Kā jums liekas, vai arī latviešiem, kam ikdienā nav nekādas saskares ne īpaši ar dabas tradīcijām, ne latviešu tradīcijām, vai viņiem šādā 3x3 būtu interesanti un arī būtu, ko darīt?

Zane: Noteikti, jo tur neviens nespiež neko darīt. Bet tādā brīvā atmosfērā ir iespējams tik daudz iemācīties, piedzīvot un arī sajust, ko tādu, ko iepriekš nekad neesi jutis. Noteikti ir vērts šo solīti spert un pamēģināt.

Kristians: 3x3 saietā sola dažādas ievirzes dažādām interešu grupām un vecumiem, un nav tādu cilvēku, kam būtu par agru tur piedalīties, un par vēlu arī nekad nekas nav.

Ko jūs domājat par to, ka 3x3 saiets šogad pirmo reizi notiek arī Norvēģijā?

Zane: Fantastiski! Jo sajust to kalnu varenību, fjordu plašumu un svaigo gaisu. Es domāju, ka Norvēģijā ir tāds īpašs spēks un to vajadzētu arī visiem pamēģināt izjust.

Kādi ir jūsu plāni turpmākajai dzīvei – turpināsiet dzīvot Norvēģijā vai plānojat pārcelties uz Latviju, un ko jūs varētu teikt par 3x3 ietekmi uz savu turpmāko ikdienas dzīvi pēc saieta?

Kristians: Šobrīd izskatās, ka esam iesakņojušies uz dzīvi Norvēģijā, un savu dzīvi redzam šeit, vismaz tuvākos gadus 20. Un to laiku mēs bez šaubām taisāmies pavadīt regulāros 3x3 saietos kuplinot savu latvisko pašsajūtu.

Zane: Tajā ikdienas mutulī, kas mums katram neapšaubāmi ir, ir grūti tā apstāties un izvērtēt savu dzīvi un saskatīt savas turpmākā dzīvesceļa vērtības. 3x3 saiets būs mums tāds atelpas brīdis, satikšanās ar interesantiem un zinošiem cilvēkiem, tāda tā kā uzlādēšanās nākamajam gadam, tas ir kā cikla beigas un cikla sākums. Vasara tuvojas milzu soļiem, un visi ir laipni aicināti mums pievienoties Norvēģijas pirmajā 3x3 saietā.

Pirmais 3x3 saiets Norvēģijā, Bergenas pusē pulcēs kopā latviešus gan no Latvijas un Skandināvijas, gan citām pusēm šī gada 3.-8.augustā. Šī saieta vadmotīvs ir mājas! Kas ir Tava māju sajūta, kā to radīt, kas ir vajadzīgs, lai tā rastos. Varbūt tā ir smarža, varbūt kopā būšana, varbūt brīvības sajūta, kā bērnībā! Saieta laikā veidosim savu īpašo mājas sajūtu kopā.

Pieteikšanās notiek līdz 2.maijam un informāciju var atrast www.3x3.lv un Facebook 3x3 Norvēģijā.

Raksta autore: Antra Sunde
Foto: Dāvids Jukonis un Antra Sunde

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti