Dalies:

Uz Sibīriju deportētos šogad aicina pieminēt domās

Uz Sibīriju deportētos šogad aicina pieminēt domās
LETA/Ieva Čīka
  • 25. Mar. 2020

Pirms septiņdesmit viena gada šajā dienā, 25. martā, no okupētās Latvijas ar varu uz Sibīriju un citiem attāliem Krievijas reģioniem tika aizvesti aptuveni 44 tūkstoši cilvēku. Šīs necilvēcīgās rīcības īstenotāji nešķiroja, vai esi vīrietis, sieviete, bērns vai sirmgalvis. Viņu mērķis bija iznīcināt ekonomiski spēcīgāko sabiedrības slāni un apspiest pretošanos.

Liekot cilvēkiem pārvarēt tūkstošiem kilometru garo ceļojumu lopu vagonos un izdzīvojušajiem pēc tam smagi strādāt skarbos apstākļos, tika zaudētas tūkstošiem dzīvību un vēl daudz vairāk - salauztas un izmainītas uz mūžu.

Valsts prezidents Egils Levits atgādina, ka padomju okupācijas režīms centās iznīcinās tieši tās grupas, kas visvairāk pretojās režīmam. 1949.gadā tie bija lielie zemnieki un nacionālie partizāni, viņu ģimenes locekļi. Gandrīz katra latviešu ģimene ir skarta no šīm un vēl citām komunistu represijām.

Lasītākās ziņas

"Mēs dzīvojam brīvā, neatkarīgā Latvijā, kur mums nekas nedraud, kur mēs paši veidojam savu valsti un vedam to cauri grūtām un pavisam grūtām situācijām, kāda tā, piemēram, ir patlaban. Taču to mēs darām paši un arī lemjam paši," uzsvēra prezidents.

Tāpat prezidents norādīja, ka šī ir piemiņas diena, kas mums visiem ir jāatceras, jo vēsturi veido gan priecīgi, gan skumji brīži. "Šodien mēs pieminam politiski represētos latviešus - gan tos, kurus pazīstam personīgi, gan tos, kuru mūsu vidū vairs nav, un mēs nosodām šo komunistisko genocīdu pret latviešu tautu."

Ik gadu šajā dienā notiek Komunistiskā genocīda upura piemiņas pasākumi viscaur Latvijā. Taču, ņemot vērā ārkārtējos apstākļus un faktu, ka ļoti daudzi piemiņas pasākumu apmeklētāji ir veselības riska grupā, valsts un pašvaldības aicina šogad cietušos cilvēkus pieminēt domās, ģimenes lokā mājās aizdedzot svecīti.

Kuldīgas novada pašvaldības Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska sacīja, ka tie, kuri šodienā vēlas godināt represijās cietušos, var individuāli nolikt ziedus pie piemiņas akmens Kuldīgā, Pētera ielā un ierīkotajās piemiņas vietās novada pagastos, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus.

"Represētos cilvēkus, kuri ir cienījamā vecumā, aicinām šogad atturēties no kopīgām tējas pēcpusdienām, tā vietā atmiņās kavēties, piezvanot cits citam," teica Duļbinska.

Arī Balvu novada pašvaldība aicinājusi iedzīvotājus ar klusuma brīdi mājās pieminēt komunistiskā genocīda upurus vai arī individuāli nolikt ziedus vai svecīti pie pieminekļa Balvos Abrenes apriņķa komunistiskā genocīda upuru piemiņai un Kubulos pie piemiņas akmens komunistiskā režīma upuriem pie Balvu dzelzceļa stacijas.

Arī Valmierā organizēts komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts atceres brīdis pie Valmieras dzelzceļa stacijas nenotiks. Pašvaldība aicina ikvienu individuāli vai ģimenes lokā pieminēt 1949.gada 25.marta deportācijas.

Līdzīgus aicinājumus saviem iedzīvotājiem izplatījušas arī pārējās Latvijas pašvaldības.

Tikmēr Valsts prezidents Egils Levits šodien plkst.9 privāti plāno nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa, pieminot komunistiskā genocīda upuru piemiņu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti