Dalies:

Uz Roju ­ izdziedāt Baltijas ceļu! Intervija ar Rojas vasaras koncertzāles vadītāju Madaru Aizgrāvi

Uz Roju ­ izdziedāt Baltijas ceļu! Intervija ar Rojas vasaras koncertzāles vadītāju Madaru Aizgrāvi
  • 28. Jul. 2019

 

Rojas jaunās estrādes atklāšanai bijāt izraudzījuši latviešiem ļoti nozīmīga notikuma retrospekciju – iestudējuma "Čikāgas Piecīši – leģendu atgriešanās” pirmizrādi, pieminot leģendārā ansambļa koncertu Mežaparkā 1989. gadā. Kāpēc tieši to?

Domājot par pirmās sezonas repertuāra veidošanu, vēlējāmies sezonu uzsākt ar kādu pirmreizīgu pasākumu. Tad ar savu piedā- vājumu – jauniestudējuma “Čikāgas Piecīši – leģendu atgriešanās” pirmizrādi izrādīt tieši Rojā nāca producente Laila Ilze Purmaliete. Veiksmīgas sadarbības rezultātā jaunās estrādes pirmo sezonu atklājām ar skaistu mūzikālu vīziju par leģendāro trimdas ansambli ar piepildītu skatītāju zāli un stāvovācijām!

Lasītākās ziņas valstī

Sagaidot vēsturiskā Baltijas ceļa gadadienu 23. augustā, top atkal jauns, oriģināls koncerts. Lūdzu, pastāsti par to?

23. augustā visā Latvijā atzīmēs Baltijas ceļa trīsdesmitgadi. Par godu šim notikumam, gribējām, lai arī Rojas estrādē – vasaras koncertzālē, taptu kaut kas īpašs un speciāli veidots šai skatuvei. Sadarbībā ar Lavijas Nacionālo teātri tieši 23. augustā notiks pirmatskaņojums koncertprogrammai “Es rakstu tavu vārdu: Brīvība”. Tas ir komponista Nika Matvejeva trīs ciklu apkopojums ar V. Belševicas, I. Ziedoņa un P. Eliāra dzeju, kas tapuši tajā laika posmā, kad Latvija cīnījās par savu brīvību un neatkarību, veidojot Baltijas ceļu, cīnoties 1991. gada barikādēs un piedzīvojot augusta puču. Pēc 30 gadiem nekas nav mainījies – mēs joprojām cīnāmies par brīvību, katram savu. Vienam tā būs sociālā cīņa, citam polītiskā, vēl citam emocionālā cīņa. Mums šķita svarīgi atkal par to runāt caur kultūras notikuma prizmu, un tieši šajā laikā, kad atceramies 30 gadus kopš Baltijas ceļa. Koncerts būs emocionāls, bet dažbrīd skaudrs. Tas tiek veidots kā kultūrvēsturisks spogulis, kuŗā ielūkojoties varēsim redzēt, ko domājām pirms trīsdesmit gadiem un kādas domas mums ir šodien. Koncerts paredzēts visām paaudzēm. Ceru, ka 23. augusta vakarā estrādes territorijā virmos tā laika elpa un au- ra. Koncertu veido režisors Gun- dars Silakaktiņš kopā ar savu radošo komandu, Latvijas Nacionālā teātra aktieŗiem, mūziķiem Raimonda Macata vadībā, kori “Vivere” diriģenta Ginta Ceplenieka vadībā.

Bija prieks noklausīties jauno trīs tenoru – Juŗa Joppes, Juŗa Vizbuļa un Raimonda Bramaņa un solistes / mecosoprāna Ilonas Bageles atraktīvo koncertu “Arivederči, Roma!”. 19. jū- lijā skanēja – koncertprogramma “Mīlestība” ar latviešu komponistu skaistākajām mīlas dziesmām – kas vēl, kamēr Latvijā vasara?

Rojas jaunās brīvdabas estrādes – vasaras koncertzāles pirmās sezonas repertuārs tika veidots tā, lai koncertos un sarīkojumos būtu jūtama pēc iespējas visdažādāko žanru daudzveidība. Kā jau minēju, Rojas estrādē izskanēja Čikāgas Piecīšu dziesmas, estrādes atklāšanā Latvijas Radio bigbends spēlēja pasaulē zināmas dziesmas džeza ritmos, bija ita- liešu operu skaistāko āriju koncerts, Zvejnieksvētku ietvaros skanēja etnofolks grupas Elektro- Folks izpildījumā, koncertā “Mīlestība” skanēja skaistākās dziesmas no latviešu teātŗa zelta fonda, mūzikliem un rokoperām. Bija arī zaļumballe ar pašmāju grupu “Roja” un viņu draugiem “Miera vējos”. 2. augustā varēs saņemt kārtīgu humora devu izrādē “No saldenās pudeles”, kuŗā apvienojušies aktieri no visas Latvijas. 9. augustā būs kārtīgs rokpops un rokenrols ar grupu “Pērkons”, 23. augusts tā- tad aizritēs patriotisma zīmē. Būs arī “Aija Andrejeva un draugi”, koncerts, kas savukārt būs pa prātam vieglās mūzikas žanra cienītājiem. Sezonu šogad noslēgsim ar jautru dullošanos un andelēšanos koncertprogrammā “Lustīga ziņģu un danču andele”, kuŗā satiksies spraunas kurzemnieces no folkloras kopas Atštaukas un sirsnīgie latgalieši no postfolkloras grupas “Rikši”.

Vai jaunās estrādes darba sākums liekas veiksmīgs? Vai daudz apmeklētāju, un kādas ir atsauksmes?

Uzsākt kaut ko jaunu vienmēr ir grūti un mazliet sarežģīti. Bet, pateicoties šodienas technoloģiju attīstībai un sociālo tīklu aktīvitātēm, informācija pie cilvēkiem nonāk zibens ātrumā. Līdz ar to estrādē notiekošos sarīkojumus apmeklē ne tikai rojenieki, Rojas novada iedzīvotāji un viesi, bet arī kultūras baudītāji no citiem Latvijas reģioniem. Tas nozīmē, ka viens mērķis sasniegts – par Rojas jaunuzcelto estrādi – vasaras koncertzāli cilvēki uzzinājuši visā Latvijā. Vienmēr jārēķinās, ka pirmais gads var būt ne tik spožs, kā gribētos. Tomēr par apmeklētāju trūkumu sūdzēties nevar. Un nevar jau arī vienmēr gribēt visos sarīkojumos pilnas zāles... Līdz šim esam saņēmuši pārsvarā pozitīvas atsauksmes. Protams, neiztikt pa kādam negatīvam komentāram, bet – tas pieder pie lietas. Mums vēl ir iespējas augt un tiekties gan estrādes territorijas attīstībā un skatuves pilnveido- šanā, gan repertuāra veidošanā.

Kādi turpmākie plāni?

Pamazām norit sarunas ar producentiem un kultūras cilvēkiem par nākamās sezonas plāniem. Ir jau daži ieskicējumi par kultūras notikumiem, kuŗus nākamvasar varētu veidot tieši Rojas skatuvei. Man, estrādes vadītājai, ir sapnis – lai uz šīs, Latvijā šobrīd lielākās skatuves notiktu Ziemeļkurzemes dziesmu un deju svētki. Ļoti ceru, ka reiz šis skaistais latviešu kultūras notikums būs arī Rojā. Kas attiecas uz pašu estrādi, turpināsies estrādes territorijas celtniecības otrā kārta: tiks celts stāvlaukums, labierīcības skatītājiem, turpināsies estrādes apzaļumošana utt. Mēs nedosimies ziemas miegā – iesim uz priekšu!

Jāpiebilst, ka to visu Rojas novada pašvaldība nevarētu sasniegt, ja nebūtu Eiropas Savienības fondu līdzfinancējums un valsts do- tācijas.

Kā tapa Rojas estrādes ideja un vai viegli būt šāda liela projekta vadītajai?

Ideja par estrādi Rojā gaisā virmoja jau vairāk nekā 30 gadus. Bet konkrētāk par šo ideju pašvaldībā sāka runāt 2011. gadā, kad noritēja darbs pie territorijas plānojuma. Liels paldies visiem Rojas novada pašvaldības darbiniekiem, kuŗi spēja šo lielo ideju pacelt, nest, izturēt, lai mērķis sasniegtu gala rezultātu un jaunā Rojas brīvdabas estrāde taptu.Koncertzāle veidota kā atklāta tipa ēka ar jumtu un sienām visā gaŗumā, ar lielu skatītāju ietilpī- bu – līdz 1000 sēdvietām un tik- pat daudz stāvvietām.

Kad piekritu uzņemties šo darbu, zināju, ka tas būs liels izaicinājums – vadīt šobrīd lielāko vasaras koncertzāli. Zināju, ka man būs jāatbild ne tikai par māksliniecisko pusi, bet arī par saimniecisko, technisko, mārketingu un sabiedriskajām attiecībām. Tas nav viegli, bet nenoliedzami ļoti interesanti. Un savu darbu daru ar prieku. Visgrūtāk ir veidot sezonas repertuāru tā, lai tas būtu interesants ikvienam, lai tas būtu atšķirīgs no citām vasaras kultūras norisēm Latvijā, jo vasarā visos reģionos valda kultūras pārbagātība. Un cilvēka financiālās iespējas ir tik lielas, cik ir. Tāpēc, strādājot pie nākamās sezonas repertuāra izveides, ļoti rūpīgi jaizvērtē, ko piedāvāt mūsu vasaras koncertzālē.

Ja tautieši no pasaules, apciemojot Latviju, vēlas apmeklēt jūsu koncertus, kur viņiem apmesties, ko vēl Rojā piedzīvot?

Roja ir ļoti interesants un šarmants zvejniekciems, kuŗš ar katru gadu attīstās arvien plašāk un kļūst arvien skaistāks. Rojā bez jaunās estrādes ir arī ļoti skaists un moderns mūzejs, ko iesaku apmeklēt. Rojā jūlija pēdējā nedēļas nogalē notiks kino brīvdienas, kad kino tiks rādīts dažādās vietās, arī plūdmalē. 24. augustā Rojā notiks Upes svētki. Augusta pēdējā nedēļas nogalē Rojas plūdmalē notiks Senā uguns nakts. Sporta cienītājiem iesaku apmeklēt atjaunoto Rojas stadionu, kuŗā visas vasaras gaŗumā notiek dažādi sporta tur- nīri. Un vēl – ir tik daudz dažādu objektu, ko redzēt un apmeklēt dabas mīļotājiem. Apmeklējot Roju un Rojas novadu, garlaicīgi nebūs nevienam. Un obligāti jānogaršo gardās kūpinātās zivis! Plašāku informāciju par naktsmītnēm, ēdināšanu, apskates objektiem un ci- tiem notikumiem Rojas novadā var uzzināt, apmeklējot Rojas novada pašvaldības mājaslapu www. roja.lv vai interesējoties Rojas tū- risma un informācijas centrā (tel. nr. +371 28 630 590). Par estrādes notikumiem plašāka informācija pieejama www.facebook.com/ rojasbrivdabasestrade/.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti