Dalies:

UNESCO: Puse pasaules bērnu un studentu šobrīd neapmeklē mācības

UNESCO: Puse pasaules bērnu un studentu šobrīd neapmeklē mācības
CC0 licence
  • 20. Mar. 2020

Patlaban jaunā koronavīrusa izplatības dēļ mācību iestādes neapmeklē 850 miljoni bērnu un jauniešu. Tā ir aptuveni puse no pasaules skolēniem un studentiem, ziņo starptautiskā organizācija UNESCO. 102 valstis skolas slēgušas pilnībā un vēl 11 - atsevišķos valsts reģionos.

Šāda, līdz šim nebijusi, situācija pasaules izglītībā rada virni problēmu un iespējamu ilgtermiņa problēmu, brīdina UNESCO. Pēc ministru un augsta līmeņa ierēdņu videokonferences, kurā piedalījās 73 valstu, tostarp Latvijas, pārstāvji tika izcelti šādi galvenie izaicinājumi:

  • Mācību pārtraukšana. Īpašs risks bērniem no sociāli nelabvēlīgas vides vai kuri dzīvo ekonomiski sliktākos apstākļos. Viņiem ir daudz mazāk iespēju mācīties ārpus skolas.
  • Uzturs. Daudzi bērni visā pasaulē savu galveno ēdienreizi ietur skolās bez maksas vai par samazinātu cenu. Skolu slēgšana var mazināt iespēju saņemt veselīgu un kvalitatīvu uzturu.
  • Aizsardzība. Daudziem bērniem skola ir drošs patvērums. Tās slēdzot, bērns var nonākt riskantās un apdraudošās situācijās.
  • Vecāki nav sagatavoti attālinātām mācībām un mācībām mājās. Aizverot skolas, vecāki tiek lūgti atbalstīt bērnu mācīšanās procesā, bet ne visiem ir prasmes un zināšanas to darīt. Tas īpaši attiecināms uz ģimenēm, kurās vecākiem nav augsts izglītības līmenis.
  • Nevienlīdzīga piekļuve digitāliem risinājumiem. Mācību turpināšana būs atkarīga no piekļuves tehnoloģijām un labam interneta savienojumam. Bērniem no nabadzīgākas vides šādas iespējas būs ierobežotas.
  • Bērnu pieskatīšana. Ja skolas tiek slēgtas un netiek nodrošināti atbalsta mehānismi, strādājošie vecāki bērnus var atstāt mājās, kas var veicināt riskantas situācijas, apreibinošu vielu lietošanu u.c.
  • Augstas ekonomikas izmaksas. Strādājošie vecāki var izvēlēties palikt mājās kopā ar bērniem, kas var būt iemesls darba algas vai produktivitātes samazināšanai.
  • Bērnu skaita pieaugums, kas izkrīt no izglītības sistēmas. Izaicinājums būs nodrošināt, lai bērni, kas ir riska grupā, pēc tam atgriežas un paliek skolās.
  • Sociālā izolācija. Skola ir vieta, kurā cilvēki bieži kontaktējas, ir sociāli aktīvi. Daudziem bērniem pietrūkst saziņas ar saviem skolas biedriem un skolotājiem, turklāt sociālais kontakts ir nozīmīgs gan mācīšanās procesā, gan indivīda attīstībā.

Lai atbalstītu dalībvalstis, UNESCO izveidojis Globālo Covid-19 izglītības koalīciju, kurā iesaistījušās gan tādas kompānijas kā "Microsoft" un "GSMA" (Global System for Mobile Communications), gan izglītības eksperti no visas pasaules. Šobrīd sarežģīti ir saprast, cik ilgi ārkārtējā situācija turpināsies un kā izglītības sistēmām pielāgoties un nodrošināt nepārtrauktu mācīšanos visiem bērniem un jauniešiem.

Lasītākās ziņas

Turpinās arī regulāra starptautiska sadarbība starp dalībvalstīm situācijas apzināšanai un risinājumu meklēšanai.

UNESCO piedāvā resursu apkopojumu, kurus izglītības iestādes var lietot attālinātu mācību īestenošanai. Organizācijas mājaslapā arī meklējama aktuālā izglītības informācija pasaulē.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti