Dalies:

Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo 5 gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai

Trešdaļa Latvijas valstspiederīgo 5 gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai
CC0 licence
  • 25. Jun. 2019

Trešdaļa Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo tuvāko piecu gadu laikā plāno pieteikties Lielbritānijas pilsonībai. Tā liecina LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku veiktā aptauja, kurā tika noskaidrota Latvijas emigrantu attieksme pret "Brexit" un sekām, ko varētu izraisīt Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības.

Aptaujas rezultāti liecina, ka lielākā daļa Latvijas pilsoņu (73%) neatbalsta Lielbritānijas izstāšanos no ES. Aptaujas dalībnieki neatkarīgi no Lielbritānijā nodzīvotā laika un vecuma visbiežāk uzskata, ka "Brexit" rezultātā pasliktināsies Latvijas valstspiederīgo dzīves apstākļi (42%). Taču "Brexit" negatīvās sekas personīgi ir izjutis tikai katrs piektais respondents; biežāk par tām ir nācies dzirdēt no citiem Latvijas valstspiederīgajiem (30%). Vairāk nekā puse no tiem, kas pēdējo trīs gadu laikā personiski izjutuši "Brexit" negatīvo ietekmi, ir minējuši britu mārciņas vērtības kritumu un/vai vispārējo dzīves dārdzības pieaugumu. Daudz retāk aptaujas dalībnieki ir personīgi pieredzējuši neiecietības palielināšanos pret iebraucējiem vai darba iespēju samazināšanos.

Saskaņā ar aptaujas datiem, Latvijas valstspiederīgie visbiežāk pieļauj, ka "Brexit" rezultātā varētu sadārdzināties mobilo sakaru izmaksas ar Eiropas Savienības valstīm, kā arī varētu tikt pārskatīta uzturēšanās atļauju piešķiršanas kārtība. Taču salīdzinoši retāk respondenti ir pieļāvuši varbūtību, ka "Brexit" būtiski pasliktinās augstākās izglītības iegūšanas iespējas Lielbritānijā. Tāpat aptauja parāda, ka Latvijas valstspiederīgo vērtējumā "Brexit" viņus vairāk ietekmētu, ja Lielbritānijas valdība lemtu ierobežot iespējas saņemt Lielbritānijas pensiju. Turpretī šī ietekme būtu daudz mazāka, ja valdība lemtu ierobežot iespējas saņemt dažādus ģimenes pabalstus vai veselības un invaliditātes pabalstus.

Lasītākās ziņas valstī

Aptauja tika veikta LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieka Mārtiņa Kaprāna pēcdoktorantūras pētniecības projekta "Baltijas migranti Lielbritānijā: adaptācijas stratēģijas un nākotnes scenāriji" (nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/103) ietvaros. Aptaujas dati tika iegūti šā gada martā, izmantojot sociālās tīklošanās vietnes "Facebook" piedāvātos mērķgrupu profilēšanas rīkus. Aptauja tika veikta latviešu, lietuviešu un krievu valodā, un tajā piedalījās 930 Latvijas valstspiederīgie un 1008 Lietuvas valstspiederīgie.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti