Dalies:

Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā

  • 13. May. 2019
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā
Toskānā noslēgusies ģimeņu nometne un 4. maija svinības kuplā skaitā

Itālijas un itāļu Šveices latviešu biedrība ALISI ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un vēstniecības Itālijā atbalstu jau piekto reizi no 3. līdz 5. maijam organizēja nedēļas nogales ģimeņu nometni ar mērķi stiprināt latvisko identitāti un piederību, veicināt latviešu valodas apguvi Itālijā dzīvojošo latviešu – itāļu ģimeņu vidū, piedāvājot pasākuma dalībniekiem bagātīgu programmu latviešu valodas, tradīciju, kultūras un vēstures apguvei, un atzīmējot Latvijas jaunās simtgades pirmos Baltā galdauta svētkus.

Projekta dalībnieki - kopumā vairāk nekā 80 - bija ieradušies Itālijas centrā blakus Florencei Baņjo a Ripoli Convento dell` Incontro no visām Itālijas pusēm sākot no Romas un Čivitavekja, beidzot ar Turīnu, Pinerolo, Milānu, Komo, Padovu, Veronu. Protams, arī tuvākie – Florences latvieši, kā arī viena ģimene no Šveices. Ciemos no Rīgas bija ieradušās Juglas vidusskolas skolotājas Aira Broka, Silva Čakle un Līga Sudare, un viena ģimene, kas viesojās Itālijā un izlēma svētkus svinēt kopā ar mums. Toskānu kā daudzas vietas Eiropā bija piemeklējuši šim gadalaikam ļoti netipiski ziemīgi laikapstākļi, tomēr projekta noslēguma pasākumu apmeklēja arī viesi – dalībnieku draugi un radi. Ar savu klātbūtni mūs pagodināja arī Latvijas vēstniece Itālijā Solvita Āboltiņa un Latvijas goda konsuls Florencē Niccolo` Rositani Suckert ar dzīvesbiedri.

Piektdienas pēcpusdiena sākās ar ekskursiju pa Florenci turienes latviešu gides Elitas Saltupes vadībā, pēc tam konventā – sapulcēšanās, kopīga dziedāšana vakarā, danči un saldā - medus kūkas meistarklase, lai taptu svētku cienasts.

Lasītākās ziņas valstī

Sestdienas, 4. maija rītu ievadīja kopīga Latvijas himnas dziedāšana par godu Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienai. Sekoja skolotāju sagatavotās latviešu valodas nodarbības bērniem un pieaugušajiem, lekcija par 1990.gada 4.maija notikumu priekšvēsturi Latvijā, kas, lai labāk saprastu klātesošie itāļi, tika tulkota arī itāļu valodā. Daudziem jaunākās paaudzes nometnes dalībniekiem sarunas par šķietami neseno pagātni bija labs atkārtojums, vecākajiem – savas jaunības, kad paši bija notikumu līdzdalībnieki, lappušu pārlapošana,. Itāļiem - tas bija salīdzinājums ar to, kā viņi dzīvoja pirms 30 gadiem un ko dzirdēja savos TV ziņu raidījumos. Un katrs iesaistītais arī sajutās mazliet latvietis.

Pēcpusdienā izmantojām nelielo saules brīdi, lai stādītu ozolu tuvajā parkā. Šis ozols ir viens no 100 ozoliem, ko pēc ALISI biedres Ilzes Siliņas ierosinājuma jau daudzviet Itālijā par godu Latvijas simtgadei iestādījuši vai ar īpašu plāksnīti iezīmējuši vietēji latvieši. Tagad arī Toskānā blakus vietējiem ozoliem kuplos latviešu 4.maija ozols.

Pēcpusdienā bērniem tika piedāvāta un ar sajūsmu uzņemta jaunā animācijas filma „Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. Mammām un jauniešiem rokdarbi – pērļu rokassprādzes ar latviskiem motīviem- un latviešu sāļo ēdienu meistarklase. Paralēli no tika ALISI gada kopsapulce , kurā notika atskats uz pagājušā gada notikumiem, apspriestas aktualitātes un nākotnes plāni, kā arī ievēlēta jauna valde. Par valdes priekšsēdētāju uz nākamajiem diviem gadiem tika ievēlēta Vita Začesta, viņas vietniece Ilze Atardo, valdes locekles Elīna Karule, Baiba Skrastiņa, Rita Leščinska.

Savukārt, vakarā ar vēsturiski – mākslinieciskā fona raksturojumu un īsu ieskatu Anšlava Eglīša dzīves faktos pieaugušies varēja noskatīties vienu no jaunākajām 100gades filmām ‘Homo novus”.

Lai mammas varētu mierīgi skatīties filmu, bērniem tēvi organizēja piedzīvojumu trasīti „Dārgumu meklēšana”, kura noslēpumu pilnajā konventā izvērtās aizraujošā piedzīvojumā.

Arī sestdienas vakarā vēl ilgi skanēja latviešu dziesmas un danču ritmi mūsu multi instrumentālista Corrado Cescon aizrautīgajā vadībā.

Svētdienas rīts piepildīja apkārtni ar pašu ceptu pīrāgu un rabarbermaižu smaržu, tika postas telpas un klāti galdi, lai pēcpusdienā sagaidītu ciemiņus un svinētu svētkus.

Paralēli visu dienu garumā notika arī cītīgs darbs - Itālijas latviešu koris „Saule” diriģentes Ilzes Atardo vadībā sagatavoja noslēguma koncerta programmu, kurā latviešu dziesmas mijās ar latviešu autoru dzeju un prozu tulkotāja un blogera Paolo Pantaleo lasījumā.

Noslēguma pasākumu atklāja LR vēstniece Itālijā Solvita Āboltiņa, tam sekoja svētku koncerts un pēcpusdiena pie balti klātiem galdiem saviesīgās sarunās ar latviskiem kārumiem – ALISI tradicionālo medu torti, pīrāgiem, Skrīveru saldumu īpašajām gotiņām un zāļu tēju.

Ar atsevišķiem personīgiem un ļoti emocionāliem akcentiem gan vēstures notikumu apskatā , gan koncertā, tika pievērsta uzmanība tam, ka latviešu nācija un tauta, kā arī valsts un brīvība nav pašsaprotamas lietas un par to vienmēr ir jādomā un jāatceras. Paolo Pantaleo sacītais pirms Imanta Ziedoņa epifānijas „Māsa”, ka tā mums - tālumā esošajiem- varētu būt arī salīdzināma ar Latviju, lika ietrīsēties klausītāju sirdij un sariesties pa asarai. Tāpat kā latviešu valodas nodarbībās sagatavotais itāļu vīru priekšnesums - Antona Bārdas dzejolis „Es brīnos.”

Tulkotājs savos ievadvārdos uzsvēra, ka latviešu DNS sastāv no dziesmas un dzejas, tāpēc jo vairāk piemērota bija koncerta noslēgumā kopīgi dziedātā Renāra Kaupera un Ingas Cipes „Mana dziesma.”

Tie ir vārdi no manas tautas
Un dziesma man arī no tās.
Un es zinu –
Neviens manā vietā to nedziedās.

Šajā, jau piektajā ALISI nometnē vērojamais pieaugošais interesentu skaits liecina, ka ir liela vēlme pulcēties un būt kopā latviešu pasākumos. Pasākuma laikā vairāki jauni dalībnieki iesaistījušies ALISI un gatavi dot savu pienesumu tās darbībā.

Lai arī bērnu starpā sarunās nereti bija dzirdama itāļu valoda, tomēr ceram, ka daudzām ģimenēm palīdzēs citu ģimeņu pozitīvais piemērs, ka ar labu gribu un pacietīgu darbu var panākt, ka arī Itālijā dzīvojot bērni runā ļoti labā latviešu valodā. Par to jau liecina arī vēlme organizēt Milānas latviešu skolas filiāli Boloņā.

Milzu paldies vēstniecībai un LR Ārlietu ministrijai par finansiālu atbalstu!
Paldies ALISI priekšsēdētājai Vitai Začestai par mūsu vadību un pienākumu uzņemšanos uz vēl vienu termiņu!
Liels prieks, ka ALISI biedru vidū ir nesavtīgi profesionāļi, kas spēj, grib un var palīdzēt ar savu darbu – projektu vadību – Ilze Atardo, Elīna Karule, vizuālā tēla radīšanu – Alise Tarbuna, fotografēšanu – Ilze Siliņa un Baiba Skrastiņa, apskaņošanu un tehniskiem jautājumiem – Corrado Cescon. Tas palīdz justies piederīgiem un kopā darīt lielas lietas. Liels prieks par mūsu vīriem, kuri ne tikai atbalsta mūsu aktivitātes, bet arī no sirds rūpējās, lai kopīgās ēdienreizes būtu sātīgas un garšīgas.

Un paldies visiem dalībniekiem, kuru čaklās rokas, smaidīgās sejas un laimīgās sirdis liek atkal no jauna sasparoties un domāt par nākamajiem pasākumiem! Paldies visiem!

Attēlus no pasākuma atradīsiet ŠEIT.

Informāciju sagatavoja: Ilze Atardo

Publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild portāls Latviesi.com un iesūtīto materiālu Autori.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti