Dalies:

TM: Jāatceļ nodoklis primārajam mājoklim

TM: Jāatceļ nodoklis primārajam mājoklim
CC0 licence
  • 05. Mar. 2020

Nekustamā īpašuma nodoklis primārajam mājoklim ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro atceļams, sākot no 2022.gada. Šādas izmaiņas paredz Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie likumu grozījumi, kas šodien izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē.

Par primāro mājokli tiek uzskatīts nekustamais īpašums, tai skaitā dzīvoklis, kas ir fiziskas personas īpašumā un tā tajā ir deklarējusies.

Grozījumi paredz, ka primārajiem mājokļiem ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro NĪN nebūs jāmaksā vispār. Ja mājokļa vērtība pārsniegs 100 000 eiro, tad NĪN aprēķinātu no šīs vērtības atņemot 100 000 eiro un iegūtajai starpībai piemērojot koeficientu 0,2.

Lasītākās ziņas valstī

Līdzīgs piedāvājums ir arī attiecībā uz zemi zem primārajiem mājokļiem, tikai šajā gadījumā neapliekamais minimums būtu 10 000 eiro.

"Ikvienam iedzīvotājam ir tiesības uz savā īpašumā esošu mājokli. Mums šīs fundamentālās tiesības ir jāstiprina un jāveicina mājokļu pieejamība, nevis tā jāapdraud. Tāpēc mēs aicinām Finanšu ministriju veikt šo reformu divos posmos - vispirms garantēt iedzīvotāju tiesības uz savu mājokli un tad, 2020.gada otrajā pusē, pārskatīt likmes citiem segmentiem, piemēram, komersantiem ar mērķi nepieļaut nesamērīgu nodokļu kāpumu," pamato tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Projekts paredz piemērot šos nosacījumus arī attiecībā uz īres dzīvokļiem, ja īrnieks īrētajā mājoklī ir deklarējies un īres tiesības ir reģistrējis zemesgrāmatā.

Paredzēts, ka šāda NĪN piemērošanas kārtība 2022.gadā stātos spēkā reizē ar jaunajām kadastrālajām vērtībām. 

"Valdības šī gada februārī apstiprinātā kadastrālās vērtēšanas metodika nodrošinās, ka kadastrālās vērtības tiek aprēķinātas taisnīgi. Mums ir jāpanāk, ka tikpat taisnīgi tiek piemērots arī NĪN. Jaunās kadastrālās vērtības netiks piemērotas, kamēr netiks pārbūvēta NĪN sistēma!" sola tieslietu ministrs.

Līdzīga prakse - atvieglojumi primārajam mājoklim - tiek īstenota virknē Eiropas valstu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti