Dalies:

Tiešsaistes darba diena: iespēja atgriezties darba tirgū Latvijā

Tiešsaistes darba diena: iespēja atgriezties darba tirgū Latvijā
Latvijas Radio
  • 22. Sep. 2019

Latvija, tāpat kā citas Eiropas Savienības valstis, šoruden organizē Tiešsaistes darba dienu - 26. septembrī darba meklētājiem būs iespēja runāt ar potenciālajiem darba devējiem. 

Tiešsaistes darba diena paredzēta ne tikai darba meklētājiem Latvijā, bet arī tiem, kas šobrīd dzīvo ārzemēs un domā, ka tomēr varētu atgriezties. Lai sekmīgi varētu piedalīties, jāreģistrējas Eiropas darba dienu platformā www.europeanjobdays.eu.

Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle raidījumā Globālais latvietis. 21.gadsimts informē, ka viens no spēcīgākajiem faktoriem, kas ietekmē darba tirgu, ir demogrāfiskā situācija. Ja 1990. gadā Latvijā bija 2,6 miljoni iedzīvotāju, no kuriem 64 % bija darbaspējas vecumā, tad 2017. gadā darbaspējas vecuma iedzīvotāju skaits bija sarucis līdz 62 %. Saskaņā ar Latvijas darba tirgus vidējām un ilgtermiņa prognozēm - līdz 1935. gadam iedzīvotāju skaits darbaspējas vecumā samazināsies vēl par 5 %. Šāda situācija nav specifiska tikai Latvijai, tā ir raksturīga visām attīstītajām pasaules valstīm. 

Lasītākās ziņas valstī

Visvairāk vakanču ir nozarēs, kurās piedāvātais atalgojums ir zem tautsaimniecības vidējā atalgojuma. 

Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone stāsta, ka Tiešsaistes darba diena domāta jebkuram interesentam, tomēr vairāk tā orientēta tieši uz tiem, kuri nedzīvo Latvijā - lai viņi būtu informēti, ko darba tirgus piedāvā Latvijā. 

E. Simsone uzsver, ka iespēju attālinātai komunikācijai pietrūkst, taču braukt uz Latviju tikai darba intervijas dēļ ir ārkārtīgi dārgi laika un finanšu ziņā. Tāpēc izveidota šī iespēja, kas neprasa milzu resursus, kur sarunas var notikt neklātienē. Fokuss būs uz darba vietām, kurās bruto atalgojums ir virs 1000 eiro, kas atbilst vidējam tautsaimniecībā un ir augstāks.

E. Simsone aicina interesentus 26. septembrī no plkst. 10.00 līdz 16.00 interaktīvi sazināties ar darba devējiem. Galvenais, lai darba meklētajiem būtu kāda ierīce ar interneta pieslēgumu. Ar darba devēju var iepriekš vienoties par konkrētu laiku, kurā komunicēt. 

E. Simsone norāda, ka līdz 20. septembrim vakances pieteikuši vairāk nekā 60 darba devēji, un piedāvāto iespēju spektrs ir ļoti plašs. Reģistrējušies ap 720 darba meklētāju, arī no vairākām ārvalstīm: Francijas, Portugāles, Itālijas, Spānijas. Lielākoties tie ir cilvēki vecumā no 22 līdz 44 gadiem, visiem kā minimums ir vismaz bakalaura grāds.

Pēc Tiešsaistes darba dienas noteikti tiks apkopoti darba devēju un meklētāju viedokļi, tiks apzināti interesējošie jautājumi.

Guna Šneidere, kura sevi dēvē par pasaules iedzīvotāju, jau gadu dzīvo Latvijā un strādā par vecāko projektu vadītāju Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Liepājas biznesa inkubatorā. Pirms tam viņa dzīvoja un strādāja Dānijā. 

G. Šneidere teic, ka negaidīti nācies atgriezties Latvijā ātrāk, nekā plānots. Viņai bijis pietiekoši iekrāts, lai nevajadzētu meklēt darbu, tomēr viņa strādājusi par viesmīli, lai  iegūtu kontaktus. Viņai paveicies, jo izglītībai atbilstošu darbu palīdzējis atrast studiju biedrs no Dānijas. Salīdzinot ar Dāniju, te viņa pelna trīs reizes mazāk, tomēr ar to var sadzīvot, jo Latvijā ir lētākas izmaksas.

Rudīte Dreimane šobrīd strādā Spānijā, bet jau pēc dažām dienām brauks uz Latviju. Viņa otrreiz mēģinās atgriezties Latvijā un turpinās meklēt darbu šeit. R. Dreimane teic, ja izdotos atrast kādu darbu, ar kuru varētu nodrošināt iztiku, viņa ļoti labprāt atgrieztos Latvijā, tomēr šobrīd tas nav iznācis. Parasti viņa skatās sludinājumus un sūta savu CV, bet šoreiz R. Dreimane izmanto citu taktiku, meklējot darbu caur paziņām. Par Tiešsaistes darba dienu viņa ir uzzinājusi nesen no radio un plāno noteikti piedalīties.

Nacionālo Bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases daļas priekšnieks kapteinis Rihards Rozenbaums uzsver, ka pēdējā Nacionālo Bruņoto spēku iesaukumā 4 cilvēki no 50 ir ārlatvieši, tas ir gandrīz 10 %, un tas ir daudz. Par to ir prieks. Pagājšgad tādu bija 5 % no kopējā iesaucamo skaita. Mērķis ir 10 %. Visvairāk ārlatvieši tiek uzrunāti caur sociālajiem tīkliem. Nacionālie Bruņotie spēki aicina ārlatviešus iesaistīties dienestā Latvijā. 

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas vadītājs Gatis Ginters vairākus gadus ir dzīvojis ārzemēs un tad nolēmis atgriezties Latvijā, Liepājā, jo pats ir no Liepājas. 

Tāpat kā G. Šneidere, viņš aktīvi darbu nav meklējis, bet, esot Liepājā, komunikācijā ar citiem, viņš neuzkrītoši atgādinājis, ka kādu dienu domā pārcelties uz Latviju. Un reiz viņam piezvanījis speciālās ekonomiskās zonas pārstāvis un piedāvājis darbu. 

Lai palīdzētu atrast darbu Latvijā arī citiem, kas nolēmuši atgriezties, G. Ginters kopā ar domubiedriem, līdzīgi Igaunijai un Lietuvai, Liepājā izveidojis interneta portālu, kurā apkopota vienota informācija, kā atgriezties un atrast darbu. Ar laiku G. Ginters nonācis pie secinājuma, ka 99 % lapas apmeklētāju nemeklē biļešu cenas, informāciju par mājokli vai bērnudārzu - to viņi atrod caur draugiem vai pašvaldībā. Lapas apmeklētājus interesē darba vietas. Tad tika mainīts koncepts - tagad portālā ir atsevišķa sadaļa - Darbs Liepājā.

Autors: Ieva Freinberga

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti