Dalies:

The Guardian žurnālists: Kā es iegrimu Latvijas mežos

The Guardian žurnālists: Kā es iegrimu Latvijas mežos
Foto: LIAA
  • 20. Feb. 2020

Puse Latvijas ir mežs. Tāpēc nav liels pārsteigums, ka vietējie aizraujas ar sēņošanu un būšanu dabā, pēc četru dienu ceļojuma secina "The Guardian" Lielbritānijas izdevuma žurnālists Džeimss Forests.

Japānā ir jēdziens shinrin-yoku (“meža peldes”), Norvēģijā – friluftsliv (brīvdabas aktivitāšu un dabas novērtēšana). Latviešu valodā tam nav speciāla jēdziena, saviem lasītājiem stāsta žurnālists.

“Mums tāds nav vajadzīgs, doties dabā latviešiem ir ierasta lieta,” stāstījusi pavadone Sigita Klētniece, dodoties pārgājienā pa ziemīgo Gaujas nacionālo parku.

Lasītākās ziņas valstī

“Man šķita, ka mežs ir apgarota vieta, kur latvieši nāk meditēt,” secina žurnālists pēc tam, kad pārgājiena pavadone Sigita lūgusi apstāties, dziļi ieelpot, ieklausīties skaņās un “ļaut mežam sevi atslābināt”.

Latvija ir viena no Eiropas zaļākajām nācijām. Mežs klāj aptuveni pusi valsts teritorijas. Salīdzinājumam – Lielbritānijā tie ir 13%. Turklāt blīvais koku klājums Latvijā dubultojies kopš pagājušā gadsimta 20.gadiem, izpētījis žurnālists.

Lai iepazītu mežotos plašumus, viņš izvēlējies doties četru dienu “sirojumā” pa Vidzemi. 

“Mežs bija valdzinošs: klusas, augstu koku ieskautas takas ar lielu savvaļas dzīvnieku dažādību,” stāsta žurnālists, “Bet vēl fascinējošāki bija cilvēki, ko satiku. Vietējie, kas izmanto Latvijas mežu bagātību, lai radītu jaunu “zaļā” tūrisma un eko-biznesa vilni.”

“Tik žēl, ka daudzi tūristi cenšas trakā ātrumā dažu dienu laikā apmeklēt gan Latviju, gan Lietuvu un Igauniju,” britu žurnālistam stāstījusi tūrisma gide Amanda Kokoreviča, “Bet tas pamazām mainās. Cilvēkus sāk vairāk interesēt Latvijas daba.”

Ogošana un sēņošana Latvijā ir tikpat kā nacionālais sports, secina žurnālists. Viņu pārsteidz fakts, ka – tā kā puse no mežiem pieder valstij – pirms Ziemassvētkiem katra ģimene pat drīkst nocirst vienu eglīti savam svētku rotājumam.

Tā kā Foresta apmeklējums nav iekritis sēņošanas sezonā, viņš kopā ar pavadoņiem devies dzērvenēs. 

Forests savā Vidzemes apceļošanas tūrē apmeklējis Mālpils muižu, Līgatnes Kokamatniecības muzeju, Cēsis, Valmieru. Nogaršojis “meža kolu” Valmiermuižā, nopēries pirtī un no “ūsaina saldējuma meistara Jāņa” Duntes pusē nogaršojis mājās gatavotu saldējumu.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet "The Guardian"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti