Dalies:

Sveika, Latvija! - izglītojošs ceļojums, kopības sajūta un jauni draugi

Sveika, Latvija! - izglītojošs ceļojums, kopības sajūta un jauni draugi
Latvijas Radio
  • 23. Jun. 2019

Pirmo reizi savām acīm redzēt to, par ko līdz šim stāstījuši vecāki vai vecvecāki, par ko lasīts grāmatās; visu laiku runāt latviski un ceļot kopā ar vienaudžiem. Par izglītojošā ceļojuma Sveika, Latvija! programmu, kuru jau 25. gadu rīko Amerikas Latviešu apvienība, par kopības sajūtu, par jauniem paziņām un emocijām saruna raidījumā Globālais latvietis. 21.gadsimts.

Projektā Sveika, Latvija! piedalās 13 līdz 15 gadus veci Amerikas un Austrālijas jaunieši, kuri divas nedēļas pavada Latvijā. Tikko noslēgusies nometne 22 jauniešiem: Latvijā viesojās 8 jaunieši no Austrālijas un 14 no ASV. Lai iesaistītos projektā, ir jāpabeidz 8. klase latviešu skolā un jāprot latviešu valoda. Šādā projektā piedalīties var tikai vienu reizi, un reizēm tie, kuri kādreiz bijuši nometnē kā audzēkņi, tajā atgriežas kā audzinātāji. Citā programmā notiek arī braucieni jauniešiem, kas sirdī jūtas latvieši, bet latviski nerunā.

Radio studija sazinās ar Amerikas Latviešu apvienības (ALA) ģenerālsekretāri Marisu Gudro Amerikā.

Lasītākās ziņas valstī

Viņa stāsta, ka ALA ilgus gadus cenšas uzturēt Latvijas kultūru Amerikā. Tomēr ātri secināts: ja jaunajai paaudzei pašai nebūs savas pieredzes Latvijā, tad viņi nespēs piedzīvot to, ko piedzīvojuši viņu vecāki un vecvecāki. Tad nebūs iespējams arī turpināt šīs kultūras attīstību Amerikā un uzturēt latviešu sabiedrību. Tāpēc pirms 23 gadiem tika aizsākta programma Sveika, Latvija! - jauniešu ceļojums uz Latviju bez vecākiem, lai viņi redzētu un saprastu to, ko ir mācījušies grāmatās. Sveika, Latvija! ir strikti noteikumi, īpaši valodas ziņā. Projekta veidotājiem ir svarīgi, lai jaunieši Latvijā vairāk izmantotu latviešu valodu un saprastu, kāpēc tas ir svarīgi.

Pavisam nesen ALA ir izveidota jauna programma, kas paredzēta universitātes vecuma jauniešiem. Tā ir prakses programma Latvijā, kurā Kultūras ministrija palīdz atrast darba devējus. Daudzi šīs programmas jaunieši pirms tam ir piedalījušies Sveika, Latvija! Tas, ka  Sveika, Latvija! jauniešos ir radījusi vēlmi turpināt braukt uz Latviju un vēlāk varbūt pat iesaistīties ar savu karjeru, ļoti iepriecina.

Radio studijā projekta Sveika, Latvija! koordinatore Anita Ozola, kura ar projektu jau saistīta 13 gadus, stāsta, ka Sveika, Latvija! viņai ir ne tikai milzīgs darbs visu gadu - organizēt nometnes maršurutus, nakšņošanu u.c., bet arī misija.

Katru gadu notiek divi Sveika, Latvija! braucieni - jūnijā un augustā. Viens no brauciena mērķiem ir jauniešiem uzlabot savas laviešu valodas zināšanas. Nometnes laikā tiek apceļota vai visa Latvija. Dalībnieki parasti apmeklē divas Latvijas skolas, lai satiktos ar Latvijas vienaudžiem, saprastu viņu intereses, redzētu, kā izskatās Latvijas skolās, labāk iepazītu Latviju. Šogad Sveika, Latvija! viesojās Jāņa Cimzes ģimnāzijā Valkā un Jaunpils vidusskolā, bija arī Rīgā pie Latvijas Valsts prezidenta, apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku, brauca ar kuģi un daudz dejoja latviskos dančus. Jaunieši bija arī Kurzemē - Liepājā, Karostas cietumā, Kuldīgā.

Katrs brauciens ir savādāks, neiespējami ir izplānot divus vienādus braucienus. Pagājušā gada grupa tika uz Prāta Vētras koncertu, šogad bija Skroderdienas Silmačos. Tomēr ir arī  klasiskas lietas, kur brauc vienmēr - Aglonas baznīca, Maizes muzejs, Likteņdārzs, Cēsis, Sigulda.

Apmēram trešā daļa šī gada grupas Latvijā bija tiešām pirmo reizi. Daudzi no viņiem teic, ka Latvijā ļoti patīkot un braukšot atkal. Tomēr Sveika, Latvija! ietvaros viņi var braukt tikai vienu reizi. Dažkārt jaunietis, kurš Latvijā ir bijis kopā ar Sveika, Latvija!, vēlak atgriežas te kā audzinātājs. Interese par Sveika, Latvija! vienmēr ir bijusi liela, tā nezūd.

Projekta Sveika, Latvija! audzinātāja Kristīne Daliņa no Austrālijas stāsta, ka šogad nometnē bijuši četri audzinātāji - divi no Amerikas, divi no Austrālijas. Viņa par audzinātāju pieteikusies tāpēc, ka gribējusi piedzīvot to pašu, ko šie jaunieši. Citkārt, kad būts Latvijā, viņa parasti pavadījusi laiku pie radiem un Vecrīgā, uz citām vietām nav bijis laika aizbraukt.

Viņa zinājusi, ka Sveika, Latvija! būs diezgan grūts darbs. Labi bijis, ka jaunieši varējuši dejot, peldēties ezerā - tas ļāvis viņiem labāk iepazīties un sadraudzēties. Nometnes rīkotāji savus audzēkņus allaž saukuši par dzintara gabaliņiem.

Nometnes dalībniece Emīlija Cīrule (Austrālija) stāsta, ka Sveika, Latvija! dalībnieki šo divu nedēļu laikā pabijuši Aglonas baznīcā un Maizes muzejā Latgalē; Valkā, Valmierā, Gulbenē, Cēsīs, Turaidā, Siguldā un Smiltenē - Vidzemē. Kurzemē viņai ļoti patikusi Ventas rumba. Ar Latvijas vienaudžiem Sveika, Latvija! dalībnieki runājuši par dzīvi Austrālijā un Latvijā.

Latvijā Emīlija ir jau trešo reizi, bet kopā ar Sveika, Latvija! - pirmoreiz. Viņa arī pieļauj, ka kādreiz varētu atgriezties uz dzīvi Latvijā. Emīlija nolēmusi ar tēti turpināt runāt latviski.

Emīlijas tētis Ēriks Cīrulis (Austrālija), kurš pirms pāris gadiem ir bijis audzinātājs Sveika, Latvija! projektā, ir priecīgs, ka jaunieši brauc pa Latvijas laukiem - tie ļoti atšķras no Austrālijas laukiem un labi, ka jaunieši dabū šo lauku sajūtu. Viņš nesen dalībniekus arī saticis teātrī Skroderdienās Silmačos.

Uzreiz varēja pamanīt, ka Emīlijas latviešu valodas zināšanas pa šīm divām nedēļām ir uzlabojušās, tāpat viņiem pirms trijiem gadiem bijis arī ar dēlu. Jau pirms Sveika, Latvija! brauciena Emīlija tētim teikusi, ka gribētu kādu gadu padzīvot Latvijā. Un tētis ir ar mieru, tikai, kad būs pabeigta vidusskola.

Autors: Ieva Freinberga

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti