Dalies:

Sveicam jubilejā Dārlingu - Astrīdu Jansoni!

Sveicam jubilejā Dārlingu - Astrīdu Jansoni!
No Astrīdas Jansones personīgā arhīva
  • 19. Mar. 2020

Kurš gan nezina, ka tieši tā trimdas sabiedrībā pazīst Astrīdu Jansoni - literāti, sabiedrisko darbinieci un mecenāti, kura vienmēr ir dzirkstoša, optimistiska, smējīga, darāmajiem darbiem un nākotnes plāniem pārpilna. Pilnīgi neticami, ka šāda dzīves skrējiena vidū vienmēr esošā Astrīda šodien, 19. martā, svin jau deviņdesmito jubileju!

Lielākā mūža daļa pavadīta Amerikas Savienotajās Valstīs, kur viņa Klīvlandē kopā ar vecākiem ieceļoja pēc bēgļu gaitām Vācijā. Strādājusi par grāmatvedi, vadījusi ceļojumu aģentūru, un latviešu sabiedrība allaž varēja rēķināties, ka viņa palīdzēs ar ceļojumu biļetēm. 

Astrīda vienmēr ir bijusi aktīva trimdas sabiedrībā. Viņa ir bijusi Amerikas Latviešu apvienības valdes locekle (1979-1982), piecus gadus ir vadījusi Klīvlandes Latviešu biedrību, sieviešu interešu aizstāve, darbojusies Latvijas Tautas frontes atbalsta grupā Klīvlandē, kā arī vienmēr finansiāli atbalstījusi latviešu trimdas kultūras norises. Astrīda kandidējusi arī Latvijas 5. Saeimas vēlēšanās.

Lasītākās ziņas valstī

Intervijā Ilgvaram Spilneram 1993. gada 10. jūlija avīzē “Laiks” viņa teic šādus vārdus: "Kad es strādāju tūrisma birojā kā atalgota grāmatvede, tad visu savu peļņu, ko dabūju papildus no saviem savāktajiem latviešu tūristu pasūtinājumiem, atdevu latviskās izglītības veicināšanai, kā stipendiju fondiem un Latviešu studiju centram, un citiem latviskās dzīves pasākumiem. To es darīju labprāt, un esmu pateicīga latviešiem, kas savus ceļojumus kārtojuši ar manu starpniecību."

Astrīda Jansone ir ražīga autore, viņa sarakstījusi lugas, ko iestudējušas trimdas teātra kopas: "Atkal svešinieki", "Nu mums abiem jāšķiras", "Pagātnes ēnā", "Čaukstenes Amerikā", "Vai dieniņ, ko nu?".

Tomēr Astrīdu vienmēr ir vilinājusi dzimtā Latvija. 2003. gadā viņa atgriezās uz dzīvi Latvijā. Viņa bija pirmā izpilddirektore Daugavas Vanagu viesnīcā "Radi un Draugi" Rīgā, un par šajā darbā pieredzēto tapusi grāmata. 2014. gadā izdota autobiogrāfiska grāmata "Dārlinga līkloči"; 2017. gadā  autobiogrāfiskas ievirzes grāmata "Labie ļaudis", kurā apkopoti 44 atmiņu stāsti no Amerikas, Kanādas, Zviedrijas, Anglijas, Vācijas un Latvijas; savukārt 2019. gadā izdota interviju un sarunu grāmata "Trimdas bērnu bērni Latvijā".

Astrīda Jansone regulāri ir publicējusies un joprojām publicējas trimdas laikrakstos, arī portālā Latviesi.com. 

Par nopelniem latviešu sabiedrības labā Astrīda Jansone 2006. gada 3. maijā ir saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni. 

Un kaut arī koronavīrusa dēļ lielā jubilejas balle ir pārcelta uz rudeni, mēs paceļam vīna glāzes par Tevi, Astrīda! Tā turpināt! Veselību, spēku un dzīvesprieku!

Latviesi.com

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti