Dalies:

Štutgartes latviešu skolas vadītāja: Lai mācītos latviešu skolā, uzņēmīgas ģimenes ceļā mēro pat divas stundas

Štutgartes latviešu skolas vadītāja: Lai mācītos latviešu skolā, uzņēmīgas ģimenes ceļā mēro pat divas stundas
  • 23. Apr. 2015

Latviesi.com īsinterviju sērijā iepazīstinām ar aktīviem latviešiem pasaulē, kas grib un var!

Šonedēļ intervija ar latviešu skoliņas Štutgartē vadītāju Līgu Dukuri - Oelki.

1.Lūdzu, īsi iepazīstiniet ar jūsu skoliņu!

Skoliņas saimi veido latviešu un jaukto ģimeņu bērni no Štutgartes un tās apkārtnes, apmēram 100 km rādiusā. Uzņēmīgas ģimenes ceļā mēro pat divas stundas ar vilcienu. Gan māmiņu, gan vietējo latviešu vidū atradām skolotājas ar pedagoģisko izglītību un pieredzi. Mūsu skoliņu pašreiz apmeklē ap 30 bērnu vecumā no 3 līdz 14 gadiem. Nodarbības vada 3 - 4 skolotājas.

2.Kad un kāpēc nolēmāt veidot skoliņu?

Štutgartes latviešu skoliņas pirmās oficiālās nodarbības notika pirms trīs gadiem - 2012.gada 23.aprīlī. Pirms tam vecāki un bērni satikās latviešu dievkalpojumu ietvaros Štutgartes Vecās Pils baznīcā. Kad mūsu pulciņš kļuva lielāks un skaļāks, sākām meklēt telpas un iespēju atsevišķām bērnu izglītojošām nodarbībām. Arī pašas jaunākais bērns pēc tikai pusi pavadītas dienas dārziņā mājās arvien neatlaidīgāk runāja vācu valodā. Telpas atradām latviešiem vēsturiski nozīmīgajā Eslingenas Dienvidu baznīcā (Südkirche). Šīs baznīcas draudzes telpās bērni katru otro sestdienu no septembra vidus līdz jūnija vidum papildina savas latviešu valodas un kultūras zināšanas.

3.Kas ir lielākie izaicinājumi, ar ko saskaras Latviešu skoliņas ārpus Latvijas?

Pieredze rāda, ka skolotājām skoliņā jābūt ļoti fleksiblām. Gandrīz katriem diviem, trim skolēniem ir ne tikai dažāds vecums, bet arī latviešu valodas zināšanu līmenis. Vieni tikai nesen atbraukuši no Latvijas un valodu prot perfekti, bet citi tā paša vecuma bērni latviešu valodu lieto tikai skoliņas dienā. Jauniem skolēniem atnākot, vai esošajiem aizejot, situācija var mainīties jebkurā laikā un, līdz ar to, skolotājām ir jāpārorganizē savs stundu plānojums. Cenšamies nodarbības veidot un vadīt tā, lai visi būtu ieguvēji.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir arī finansu jautājums. Ir ģimenes, kas, lai nokļūtu skoliņā, izdod pat vairāk kā 20 eiro ceļa izdevumiem, kam klāt vēl nāk skoliņas maksa. Viena skoliņas diena šīm ģimenēm ar, piemēram, diviem bērniem maksā vairāk kā 30 eiro, līdz ar to, apmeklējums bieži vien ir neregulārs.

4.Kā tiekat galā ar ikdienas izaicinājumiem, kādus risinājumus izmantojat?

Štutgartes latviešu skoliņa, tāpat kā daudzas citas diasporas skoliņas Eiropā un pasaulē, saņem metodisku un finansiālu atbalstu no Latviešu valodas aģentūras, Eiropas latviešu apvienības un Latvijas Izglītības Ministrijas, par ko viņiem esam ļoti pateicīgi. Skoliņas darbībā veiksmīgi iesaistās arī bērnu vecāki, gatavojot siltas pusdienas, iepazīstinot bērnus ar kokles spēli utml. Īpašs pasākums būs skolas gada noslēgumā - jūnija beigās. Nu jau otro reizi tiksimies skoliņas ģimeņu nedēļas nogales nometnē.

Savukārt, 9.maijā aicinām visus uz Štutgartes latviešu skoliņas koncertu, kuru rīkojam par godu skoliņas 3.dzimšanas dienai, Māmiņdienai un Starptautiskajai Ģimeņu dienai. Pēc koncerta pieaugušie varēs noskatīties jauno Dzintras Gekas dokumentālo filmu "Dieva putniņi" ar pašas režisores un producentes piedalīšanos. Arī par programmu bērniem būs padomāts.

Tiekamies 9.maija vakarā!

Foto no Štutgartes latviešu skolas arhīva

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti