Dalies:

Stokholmā atzīmēs pirmās latviešu rokmūzikas plates piecdesmitgadi

Stokholmā atzīmēs pirmās latviešu rokmūzikas plates piecdesmitgadi
  • 28. Nov. 2019

Stokholmas latviešu roka un dzejas vakars trīs daļās

2019. gada 30. novembrī 18:00

Igauņu namā, Wallingatan 34, Stokholma

Lasītākās ziņas valstī

Ir pagājusi puse gadsimta, kopš 1969. gadā iznāca Stokholmas rokgrupas ”Dundurs” pirmā plate ”Vilcienā” ar divpadsmit dziesmām latviešu valodā. Par godu šai jubilejai 30. novembrī Stokholmā tiek rīkots latviešu roka un dzejas vakars “Vilcienā: Spēlmaņi, Dundurs, Kronbergs un citi zvēri”. Šajā pasākumā Stokholmas rokmūzikas zelta laikmeta mūžamzaļie gabali skanēs “Stokholmas Spēlmaņu” un viņu draugu interpretācijā, piedaloties “Dundura” dalībniekiem – Jānim Zālītim, Jurim Kronbergam, Pāvilam Johansonam un Ievai Zālītei.

Šis pasākums ir veltīts visiem, kas spēlējuši ar “Dunduru” un citām leģendārām latviešu roka un popmūzikas grupām no Stokholmas; visiem, kas klausījušies un mīlējuši šo mūziku; visiem, kas vēlas to iepazīt un uzzināt vairāk par Stokholmas latviešu rokmūzikas zelta laikmetu.

Koncerta trīs daļās tiks izpildīti skaņdarbi no visām četrām “Dundura” platēm, ko papildinās Jura Kronberga dzejas lasījumi. Skanēs arī “Dundura” līdzgaitnieku un “Dundura” skolas “beidzēju” radītā mūzika, un pasākuma izskaņā paredzēts “Dundurdžems” jeb tā saucamā jam sesija.

Pasākumu atbalsta Zviedrijas Latviešu Apvienība. “Stokholmas Spēlmaņi” saka paldies “diždunduriem” Jānim Zālītim, Jurim Kronbergam un Pāvilam Johansonam par atsaucību, atļaujot mums spēlēt un dažkārt arī spēlēties ar “Dundura” mūziku un piekrītot būt kopā ar mums šajā spēlē.

 

Par grupu “Dundurs”

Iesākums visam bija vēl pirms 1969. gada. Kad Stokholmas latviešu puišiem Jānim, Jurim un Pāvilam bija septiņpadsmit gadu, viņi 1964. gadā dibināja savu pirmo popgrupu “Pagraba kratītāji” un spēlēja slavenajā Stokholmas latviešu “Pagrabā”.

Pēc tam “Pagraba kratītāji” satika Austri un Uldi Grašus un kopā izveidoja ansambli ”Saules brāļi”, kas uzdevās arī par ”The Ladykillers” un ”The Dawn” un spēlēja angļu un amerikāņu popmūziku un arī pāris dziesmu latviski. “Saules brāļi” beidza pastāvēt 1968. gadā. No šīs izjukšanas mēs ieguvām divas muzikālas vienības un vērtības – brāļu Grašu duetu un Stokholmas latviešu popa un rokmūzikas grupu “Dundurs”. 

Pasaulē 1969. gads ir zīmīgs ar to, ka norisinājās Vudstokas festivāls un plaši jaunatnes protesti pret Vjetnamas karu. Bītli ierakstīja mūziku saviem pēdējiem albumiem. Radās jaunas grupas – Black Sabbath, Led Zeppelin, King Crimson, Jethro Tull. Latvijā – leģendārā rokgrupa “Katedrāle”, no kuras gan nav saglabājušies ieraksti.

Tikmēr Stokholmā 1969. gadā pēc ierakstu kompānijas “Latvian Music” ierosinājuma “Dundurs” izlaida plati “Vilcienā” – pirmo plati ar popmūziku un rokmūziku latviešu valodā. Visas 12 dziesmas tika izpildītas latviski; lielākā daļa bija pašu – Jāņa un Pāvila – sacerētas, kā arī bija iekļautas dažas amerikāņu gabalu kaverversijas. Tekstu autors un grupas bundzinieks bija Juris, palīdzēja arī Pāvila mamma Veronika Strēlerte. Korus jeb backvokālus šim albumam iedziedāja Silvija Sprinģe, Ieva Zālīte un Britta Emmer-Zālīte.

Otrā Dundura plate “Reiz agrā rītā izgājām” iznāca trīs gadus vēlāk, 1972. gadā. Papildus iepriekšējam sastāvam vijoļu partijas šajā platē iespēlēja brāļi Ēriks un Pēteris Kancāni. Andris Vītoliņš “Jaunajā Gaitā” par šo plati rakstīja tā: “Tātad: pēc 28 gadu sekmīgas trimdošanas ar neskaitāmām runām par latviešu kultūras saglabāšanu, drīzu atgriešanos dzimtenē utt., utt., mums ir svešumā viena vienīga vērā ņemama latviešu t.s. popa mūzikas grupa, Stokholmas „Dundurs”.”

Vēl pēc diviem gadiem, 1974. gadā, iznāca “Zilais karuselis”. Ierakstot trešo plati, par pilnvērtīgām grupas dalībniecēm kļuva Britta un Ieva, savukārt Juris savu darbību pārtrauca. Tad 1978. gadā iznāca plate “Dzīves ratiņš”, kuru “Dundurs” iespēlēja pēc Alfrēda Vintera ierosinājuma sadarbībā ar pianistu Gunaru Zvejnieku. Šīs plates ierakstā bungas spēlē Māris Rozenbachs un pie ģitāras vienā dziesmā parādās Gundars Rullis, ar kuru šad tad kopā uzspēlēts jau pirms tam. Plate “Dzīves ratiņš” – savdabīgs rokmūzikas un šlāgera krustojums – kļuva par Dundura pēdējo plati.

Taču savā ziņā Dundura stāsts nebeidzās ar “Dzīves ratiņu”. Dundura skolas absolventi gāja tālāk savus ceļus mūzikā un latviešu kultūrā.

Pāvils turpināja mūziķa solokarjeru un ierakstīja solo albumu; astoņdesmito gadu beigās piedalījās Mikrofona aptaujā ar brīnišķīgiem gabaliem “Vraki” un “Patētiskās kvartas”. Juris, pametis sēdēšanu pie bungām pēc otrās Dundura plates, kļuva par varenu latviešu dzejnieku. Jānis turpināja spēlēt ar zviedru rokgrupu. Gundars un Māris vēl Dundura laikā spēlēja “Prusaku ansamblī” kopā ar Marku Opeskinu, no kura pēc tam radās apvienība “Alis P”. Gundars un “Alis P” spēlē vēl šobaltdien. Bet Guntis, tas pats, kuru Stokholmas latvieši šodien pazīst kā Spēlmaņu Gunti, septiņdesmitajos gados ar sajūsmu klausījās Padomju Savienībā nelegāli ievestās Stokholmas latviešu rokmūzikas plates. Tas bija kaut kas pilnīgi svaigs un nedzirdēts latviešu valodā.

 

Par “Stokholmas Spēlmaņiem”

“Stokholmas Spēlmaņi” ir tautas mūzikas un danču grupa no Stokholmas, kas ļaujas eksperimentiem.

“Stokholmas Spēlmaņu” kopīgā muzicēšana un danču vešana sākās 2014. gadā. Kopš tā laika danči spēlēti ne tikai Stokholmā un Rīgā, bet arī Gēteborgā, Malmē, Hamburgā, Dublinā, Varšavā, Ģikšu danču naktī un citur.

“Stokholmas Spēlmaņu” repertuārā ir Stokholmā pusmūžu pavadījušā Alfrēda Vintera mūzikas programma, kas tika atskaņota Latvijas simtgades nedēļā Stokholmā un Kapelu maratonā 2018. gada Dziesmusvētkos Rīgā. “Zaļumballes” versijā tā izskanēja Malmē simtgades svinībās.

“Stokholmas Spēlmaņu” jaunāko programmu veido septiņdesmito gadu Stokholmas rokgrupu “Dundurs” un “Prusaku ansamblis” dziesmu izlase. Šīs programmas pirmos aranžējumus varēja dzirdēt jau 2018. gadā - Jura Kronberga un Noras Ikstenas literārajā vakarā Stokholmā, Jura Kronberga dzejas vakarā Hāgenskalna Komūnā Rīgā un Latvijas simtgades sarīkojumā Stokholmā.

Tad 2018. gada nogalē vilcienā kaut kur starp Malmi un Stokholmu radās ideja par “Vilcienā” piecdesmitgades atzīmēšanu. Ļausimies šim eksperimentam kopā!

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti