Dalies:

Stipras pēdas atstātas 3x3 saietā Bērzainē

Stipras pēdas atstātas 3x3 saietā Bērzainē
  • 03. Sep. 2018

“Satiekot un iepazīstot tautiešus tuvāk, tas palīdz nostiprināt patriotismu mums – tiem, kas dzīvojam Latvijā. Esam maza valsts, bet stipra – latvieši dzīvo visā pasaulē,” tā pirmajā 3x3 saietā Vācijā šovasar sacīja jēkabpiliete Sandra Gogule.

Latviešu centrā Bērzainē, kas pieder organizācijai Daugavas Vanagi Vācijā, pulcējās 130 dalībnieki no 13 valstīm – Latvijas, Vācijas, Luksemburgas, Austrijas, Francijas, Anglijas, Spānijas, Beļģijas, Norvēģijas, ASV, Kanādas, Austrālijas, Brazīlijas.

Saietu vadīja Indulis Bērziņš, kurš savas 3x3 gaitas sācis jau bērnībā, kopā ar Inesi un Āri Aveniem. Bērzaine Dievidvācijas pilsētā Freiburgā ir īsta mazā Latvija, kur iegriezties ikvienam ceļiniekam. Jau vairāk nekā 60 gadus šeit atrodas latviešu kultūras centrs, kurā katru gadu notiek vismaz 20 dažādi sarīkojumi, katrs pulcējot 50-100 latviešu un Latvijas draugu no tuvākas un tālākas apkārtnes. Bet Jāņi, Latvijas Republikas proklamēšanas diena, Lieldienas un Baltā galdauta svētki te pulcē pat ap 200 viesu.

Lasītākās ziņas valstī

Bērzaines saieta pamattēma bija Latvijas pēdas pasaulē, un tā caurvija gan ievirzes, gan bija pamatmotīvs daudzinājumam, rosinot meklēt atbildes uz tā vadītājas Ineses Krūmiņas jautājumiem - kā pēc pēdām pazīt, kam tās pieder? Kādas ir pēdas smiltīs? Kādas ir pēdas akmenī? Kur paliek pēdas pēc lietus? Kam es sekoju pa pēdām? Kas man seko pa pēdām? Ko nozīmē: Ej, Laimiņa, tu pa priekšu, es tavās pēdiņās?

Gan daudzinājums, gan brīvais mikrofons, kurā saieta dalībnieki izrādīja savus talantus, notika pasakaini skaistā vietā – Bērzaines kalnā, saulei rietot un lejā esošajai Freiburgai iedegoties naksnīgās ugunīs.

3x3 saietā tradicionāli bija ievirzes gan bērniem, gan pieaugušajiem - vilku mācība, koklēšana, danču soļi un dejas pamati, leļļu teātris un masku radošās darbnīcas, latviskās gadskārtas, žurnālistika un filmēšana, ģimeņu seminārs, koris, latviskā virtuve jeb latviešu ēdieni pasaulē, runas māksla, vārda spēks un pļavas mācība, pastalu darināšana, rakstaino celaiņu aušana, latviešu raksti tekstildarbā utt. Varēja gatavot dāvanas pašu rokām un rotas no dabas materiāliem, gleznot, pīt vainagus, sportot, vakaros dancot un nīkšanā dziedāt un runāties. Jāsaka, ka tieši vakarā visi dalībnieki ieguva otru elpu, jo dienā Freiburgā bija līdz pat 36 grādu karstumam! 

Ievirzes vadīja Līga Ruperte, Māra Tupese, Inese un Jānis Atis Krūmiņi, Austris Grasis un Ieva Freinberga, Egija Krūmiņa, Laila un Jānis Kirmuškas, Līga Reitere, Inta Paulsone, Uldis Siliņš, Agrita Krieviņa, Vita Timermane-Moora, Mārtiņš Sirmais, Vinnija Folkmane, Aiga Ožehovska u.c. lektori gan no Latvijas, gan citām valstīm.

Bija sava televīzija, ko nodrošināja Ieva Freinberga un Juris Sējāns, iznāca avīze. Savukārt  Monta un Armands Jakoveli filmēja materiālu topošajai dokumentālajai filmai par 3x3 kustību pasaulē.

Tradicionālajā ekskursiju dienā bija vairāki maršruti  – uz izklaides parku Europa park, uz Bad Krozingenu, kur dzīvoja Zenta Mauriņa, uz  Švarcvaldes kalniem,  pa  Elzasas vīna ceļu uz  putnu šovu Ērgļu parkā, uz Eiropas lielāko - Reinas - ūdenskritumu Šveicē utt.

Saietā visu nedēļu piedalījās arī Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde, kura atklāšanā sacīja – Latvijas valsts ir gan zeme, gan cilvēki, lai kurā vietā viņi dzīvotu. Savukārt vienā no Apvāršņiem ministre runāja par medijpratību, rosinot domāt par to, kam mūsdienās ticēt un kam ne. Proti, informācijas pārbagātība, sociālie mediji, katrs cilvēks pats kā medijs (jo rada informāciju, ar to dalās, papildina), viltus ziņas un citi faktori nosaka to, ka aizvien svarīgāka ir prasme orientēties informācijā, analizēt to, vērtēt kritiski. “Hibrīdkara galvenā sastāvdaļa – cīņa par cilvēku prātiem un sirdīm,” sacīja lektore, uzsverot, ka Krievijas oficiālā vara izmanto dažādus mīkstās varas rīkus – medijus, sociālos tīklus, kultūras, izglītības institūcijas, NVO, jauniešus utt..

Lai šis saiets varētu notikt un trīsreiztrīsnieki savas pēdas varētu atstāt arī Vācijā, paldies Daugavas Vanagiem Vācijā, Kultūras ministrijai un viesmīlīgajiem Bērzaines latviešu nama saimniekiem un darbiniekiem!

Un paliekošas būs arī no Latvijas atvestā oša ievirzes laikā mākslinieces Antras Gūtmanes un Bērzaines saimnieka Āra Avena vadībā izgatavotās šīs vietas norādes – Āra namiņš (Lusthäusle) pie iebrauktuves teritorijā un Bērzaine (Lettisches Haus; ar visu adresi).

Raksta autore: Daiga Bitiniece

Foto: Aldis Bitinieks

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti