Dalies:

Steidzamības kārtā vienojas par 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam

Steidzamības kārtā vienojas par 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam
Edijs Pālens, LETA
  • 20. Jun. 2019

Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja ieceri samazināt akcīzes likmi stiprajam alkoholam par 15%. Šāds solis sperts, jo Igaunija arī lēma samazināt akcīzes nodokli un tādējādi lauza ar Latviju noslēgto vienošanos. 

Latvijai bija bažas, ka Igaunijas lēmums rada risku alkoholisko dzērienu tirdzniecības apjomam un varētu samazināt no tā gūtos budžeta ieņēmumus.

Likumprojektam noteikts steidzamības statuss, kas nozīmē, ka lēmums tiks pieņemts divos, nevis trīs lasījumos. Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP) iepriekš uzsvēra, ka Igaunija ļoti strauji pieņēmusi grozījumus akcīzes likumā un tas ietekmē Latvijas pierobežas nodarbinātību un ieņēmumus valsts budžetā. "Normāli jau šādas darbības notiek, valstīm aizkulisēs sazinoties un nedarot straujas kustības. Bet, ņemot vērā, ka tas tomēr noticis strauji, mums par nožēlu jāpieņem šādi īstermiņa risinājumi," teica Bondars.

Lasītākās ziņas valstī

Viņš pauda, ka grozījumi nepieciešami, lai īstermiņā kompensētu radušos situāciju, kas radusies pēc Igaunijas rīcības attiecībā uz tās akcīzes nodokli alkoholam.

Grozījumi paredz no 1.jūlija par aptuveni 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam. Patlaban likumā noteikts, ka stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem par 100 litriem absolūtā spirta nodokli aprēķina pēc 1840 eiro likmes, savukārt ar likuma grozījumiem tas samazināts līdz 1564 eiro. Likuma grozījumi stāties spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.

Likuma grozījumi neattiecas uz alu, vīnu un citiem alkoholiskajiem dzērieniem, kuru absolūtā spirta saturs nepārsniedz 22 tilpumprocentus.

Kā ziņots, Igaunijas parlaments pieņēma likumu, kas paredz no 1.jūlija par 25% samazināt akcīzes nodokli daļai alkoholisko dzērienu - alum, sidram un stiprajiem dzērieniem, vēsta parlamenta preses dienests.

Likumprojekta pavadvēstulē bija teikts, ka šīs pazemināšanas nolūks ir dot iespēju uzņēmējiem samazināt cenas, un tādējādi samazinātos alkohola daudzums, ko privātpersonas Igaunijā ieved no Latvijas.

Akcīzes nodokļa samazināšana daļai alkoholisko dzērienu Igaunijā varētu samazināt alkoholisko dzērienu pārdošanas apmēru Latvijā un palielināt to Igaunijā, bija norādīts pavadvēstulē.

Par šādu akcīzes nodokļa samazināšanu daļai alkoholisko dzērienu - alum, sidram un stiprajiem dzērieniem - 27.maijā principiāli vienojās Igaunijas valdība. Vīnam akcīzes nodokli nav paredzēts samazināt.

Lai likums stātos spēkā, tas jāparaksta prezidentei Kersti Kaljulaidai.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti