Dalies:

Starptautiskā migrācija Latvijā: nav vairs daudz cilvēku, kas var un grib aizbraukt

Starptautiskā migrācija Latvijā: nav vairs daudz cilvēku, kas var un grib aizbraukt
CC0 licence
  • 02. Jun. 2019

Mīnus 4,9 tūktoši cilvēku – tāda ir starptautiskās migrācijas balance Latvijā pērn. Joprojām no Latvijas aizbrauc vairāk cilvēku, nekā atbrauc, tomēr pagājušajā gadā aizbraucēju pārsvars pār iebraucējiem bija 20 gados mazākais, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati par migrāciju. Ar ko tas skaidrojams un ko varam secināt, “Latviesi.com” vaicāja diviem ekspertiem – migrācijas pētniecei Aijai Lullei un Jānim Hermanim, Latvijas Darba devēju konfederācijas ekspertam.

Ja līdz 2016. gadam Latvijas iedzīvotāju skaits visvairāk samazinājās tieši aizbraucēju dēļ, tad tagad, pēdējos divos gados, sarūkot emigrācijai, galvenais iedzīvotāju skaita samazinājuma iemesls ir negatīvs dabiskais pieaugums jeb mirstības un dzimstības rādītāji.

Joprojām kopumā iedzīvotāju skaitas Latvijā turpina sarukt. Šā gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 miljons 920 tūkstoši iedzīvotāju – par 14,4 tūkstošiem mazāk nekā pirms gada.

Lasītākās ziņas valstī

Migrācijas pētniece un Lafboro universitātes lektore Aija Lulle uzsver – migrācijas samazināšanās te ir netiešs aspekts un sekas. Pēc A. Lulles domām, Latvijas nākotnei visbūtiskākie šajos datos ir divi aspekti: iedzīvotāju skaits turpina sarukt un notiek strauja novecošanās.

“Nav jau vairs daudz cilvēku, kas var un grib izbraukt. Arī ekonomiskā situācija ir uzlabojusies. Ja gribam veicināt ekonomikas un tautas attīstību, vienlaikus jāstrādā divos virzienos:  pirmkārt, atbalsts atgriešanās politikai un kontrolētai imigrācijai un, otrkārt, veselīgas, ilgas darba dzīves veicināšana, jo novecojam ļoti strauji!”

Arī Jānis Hermanis uzsver – migrācija ir cieši saistīta ar ekonomikas stāvokli. “Šie migrācijas dati liecina, ka Latvijas ekonomika uzlabojas, un to pavada arī pieaugošs darbaspēka trūkums. Iespējams, ka reālā migrācijas bilance ir augstāka nekā uzrāda oficiālie dati, jo netieši avoti (piemēram, nesen veiktais pētījums par ēnu ekonomiku) apliecina pieaugošu nelegālo viesstrādnieku skaitu.” J.Hermanis aprēķinājis, ka pērn esam zaudējuši veselu Alūksnes vai Krāslavas novadu – 14,4 tūkstošu iedzīvotāju samazinājums atbilst iedzīvotāju skaitam katrā no šiem novadiem.

Dati par 2018. gadu:

Pagājušajā gadā Latvijā piedzima 19,3 tūkstoši bērnu (par 1 514 mazāk nekā 2017. gadā), bet nomira 28,8 tūkstoši cilvēku (par 63 vairāk). Negatīvais dabiskais pieaugums 9,5 tūkstoši ir lielākais pēdējo septiņu gadu laikā.

Pērn Latvijā no citām valstīm ieradās 10,9 tūkstoši cilvēku (par tūkstoti vairāk nekā 2017. gadā) un izceļoja 15,8 tūkstoši (par 1,9 tūkstošiem mazāk).

4,5 tūkstoši jeb 41 % iebraucēju ieradās no Eiropas Savienības valstīm. Daļu Latvijā ieradušos iedzīvotāju – 4,9 tūkstoši jeb 44 % veidoja Latvijas pilsoņi un nepilsoņi, kā arī iedzīvotāji, kuru valstiskā piederība ir cita, bet dzimšanas valsts ir Latvija. Atlikušo daļu veidoja iebraucēji, kuriem ar Latviju nav juridiskas saistības.

Uz ES valstīm pērn emigrēja 13,2 tūkstoši iedzīvotāju. Galvenās emigrācijas mērķvalstis bija Lielbritānija un Vācija. 82 % aizbraucēju bija Latvijas valstspiederīgie.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti