Dalies:

Spēle "Momo" biedē britu bērnus un izplatās arī Latvijā

Spēle "Momo" biedē britu bērnus un izplatās arī Latvijā
  • 05. Mar. 2019

Bīstamā, pašnāvību rosinošā spēle "Momo" ir sasniegusi Apvienoto Karalisti un izraisījusi paniku vecāku vidū. Ekrānā parādās "Momo" briesmīgā seja un draud nonāvēt vai nodarīt pāri skatītājam vai viņa tuviniekiem, ja skatītājs neizpildīs šīs prasības, brīdina “Kaspersky Lab.” Arī Drošāka interneta centrs Latvijā atzīst – šāds saturs jau vasarā parādījies Latvijas interneta telpā, tāpēc sniedz padomus vecākiem, kā rīkoties, ja bērns nevēlamo saturu redzējis.

“Kaspersky Lab” sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā Irīna Borovaja norāda -  agrāk šī spēle izplatījās galvenokārt caur lietotni WhatsApp, bet tagad tā ir parādījusies arī YouTube. Biedējoši videoattēli ir ievietoti animācijas filmās, tostarp par cūciņu Pepu, kas ir domāta pašiem mazākajiem, bērnu raidījumos, un arī videoklipos par populārajām spēlēm "Fortnite" un "Minecraft".

"Esam novērojuši, kā gandrīz gadu dažādās valstīs parādās "Momo" izaicinājums, kas sēj paniku un histēriju internetā. Ņemiet vērā, ka šis nav īsts kiberdrauds, kas inficē vai bojā ierīces vai mēģina kaut ko nozagt, tomēr tas ir ļaunprātīgs joks, ar kuru ir paredzēts šokēt un satraukt, un, kad mānija uzņem apgriezienus un pieaug brēka medijos, arvien vairāk ļaužu būs kārdinājums pabaidīt draugus vai, kas ir satraucošāk, izmantot šo mīmi, lai vajātu un iebiedētu," stāsta “Kaspersky Lab” Starptautiskās pētniecības un analīzes grupas galvenais drošības pētnieks Deivids Emms.

Lasītākās ziņas valstī

Piemēram, piecgadnieces māte no Čeltenemas pastāstīja, ka atradusi meitiņu vannasistabā griežam sev matus. Saskaņā ar avīzes “The Sun” rakstīto meitenīte atzinusies, ka viņai to likusi darīt "Momo", jo "viņa grib, lai mēs visi būtu plikpauri".

Latvijas Drošāka interneta centra redzeslokā ziņas par šāda satura izplatību parādījās jau vasarā, kad citi Eiropas drošāka interneta centri aktualizēja šo problēmu. Taču centrs apzināti neizstrādāja informatīvus materiālus, lai neradītu situāciju, ka tiek panākts pretējais un bērniem nepiemērotas un kaitīgas informācijas izplatība tiek veicināta.

Tomēr, reaģējot uz pēdējo nedēļu laikā pastiprināto interesi, Drošāka interneta centrs nolēmis sniegt informāciju un padomus vecākiem.

Padomi, ja bērns stāsta, ko ir redzējis:

  • Nomieriniet bērnu, sakot, ka briesmonis nav īsts, tas naktī neatnāks un neko nenodarīs. Tā nav spēle, tie ir ar dažādām programmām izveidoti attēli, video un rīki, kas radīti ar mērķi nobiedēt bērnus, panākt, ka pēc iespējas vairāk cilvēki par to runā. Būtībā tas ir mēģinājums izraisīt haosu un masu histēriju sociālajos tīklos un medijos - pelnot uz klikšķu skaitu.
  • Uz ierīcēm, ko izmanto bērni, ieslēdziet YouTube “Ierobežoto režīmu” vai angliski “Restricted mode”. Tā tiks ierobežota iespēja, ka jūsu bērns nejauši saskarsies ar vardarbīga satura video. WhatsApp bloķējiet tos kontaktus, kas bērniem ir sūtījuši vardarbīgo saturu, un ziņojiet par šiem attēliem. Citās sociālo tīklu platformās ziņojiet tīklu administrācijai par vardarbīga satura attēliem un video, lai tie tiktu dzēsti. Google meklētājprogrammā pie iestatījumiem ieslēdziet "Drošu meklēšanu" jeb angliski Safe search.
  • Brīdiniet bērnu nemeklēt vardarbīgo un nepatīkamo saturu internetā. Meklējot un skatoties šāda veida saturu internetā, bērns turpmāk redzēs arvien biežāk līdzīgus video par to pašu tēmu, jo sociālie tīkli izmanto algoritmu, kas piedāvā arī turpmāk apskatīt to pašu vai līdzīgu saturu, kuru jau skatījāties.
  • Aizliedziet bērnam sūtīt, pārsūtīt šādu saturu draugiem caur sociālajiem tīkliem vai kā citādāk. Tādā veidā viņš veicina šī satura izplatību (ir līdzatbildīgs šī satur izplatībā un popularizēšanā);
  • Dažādi izaicinājumi un slepeni uzdevumi bērnam var likties aizraujoši un izraisīt lielu interesi, bet brīdiniet bērnu NEKĀDĀ gadījumā nemēģināt pildīt uzdevumus.
  • Bloķēt kontus un saturu, kas izplata šādu vardarbīgo saturu, lai novērstu, ka jūsu bērns var nejauši noskatīties vai šādu saturu apskata vēlreiz.
  • Aiciniet bērnu Jums izstāstīt, kur tieši ir saskāries ar vardarbīgo saturu. Ziņojiet mums par vietām, attēliem, video, kur ir šāds saturs. Ziņot varat, izmantojot mūsu mobilo lietotni "Drošs internets", mājas lapā Drossinternets.lv vai uz zinojumi@drossinternets.lv.

Foto:  Latvijas Drošāka interneta centrs

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti