Dalies:

Spēkā stājas jauni ES noteikumi ārpus savas valsts dzīvojošajiem

Spēkā stājas jauni ES noteikumi ārpus savas valsts dzīvojošajiem
  • 18. Feb. 2019

No 16. februāra visā Eiropā spēkā stājas jauni Eiropas Savienības (ES) noteikumi tādu izmaksu un formalitāšu samazināšanai, ar ko saskaras iedzīvotāji, kas dzīvo ārpus savas piederības valsts, aģentūru LETA informēja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecībā Latvijā.

Pārstāvniecībā skaidroja, ka iedzīvotājiem, kuri pārceļas uz citu ES valsti vai tur dzīvo, pašlaik ir jāiegūst zīmogs, kas apliecina, ka viņu publiskie dokumenti, piemēram, dzimšanas, laulību vai miršanas apliecība, ir autentiski. Tas attiecas uz aptuveni 17 miljoniem ES iedzīvotāju.

Saskaņā ar jauno regulu šis zīmogs un ar to saistītās birokrātiskās procedūras vairs nebūs vajadzīgi, iesniedzot ES valsts iestādēm publiskus dokumentus, kas izdoti citā ES valstī. Tāpat saskaņā ar jaunajiem noteikumiemiedzīvotājiem daudzos gadījumos arī vairs nav jānodrošina sava publiskā dokumenta notāra apliecinātu/oficiālu tulkojumu. Tajā pašā laikā regulā paredzēti stingri aizsardzības pasākumi, lai novērstu krāpšanu.

Lasītākās ziņas

Ar jaunajiem noteikumiem tiks izbeigtas vairākas birokrātiskas procedūras, tajā skaitā publiski dokumenti, kas izdoti kādā ES dalībvalstī, citā dalībvalstī iestādēm ir jāakceptē kā autentiski un uz tiem nav nepieciešams autentificēšanas zīmogs. Vienlaikus ar regulu atceļ arī prasību, saskaņā ar kuru iedzīvotājiem visos gadījumos ir jāiesniedz viņu publisko dokumentu apliecināta kopija un apliecināts tulkojums.

Lai izvairītos no tulkošanas prasībām, iedzīvotāji var pieprasīt daudzvalodu standarta veidlapu, kas pieejama visās ES valodās un izmantojama kā viņu publiskajam dokumentam pievienots tulkošanas palīglīdzeklis. Regulā arī noteikti aizsardzības pasākumi pret krāpšanu, proti, ja saņemšanas iestādei ir pamatotas šaubas par publiskā dokumenta autentiskumu, tā varēs pārbaudīt šā dokumenta autentiskumu, ar esošās IT platformas "Iekšējā tirgus informācijas sistēma" (IMI) palīdzību sazinoties ar izdevējiestādi citā ES valstī.

Pārstāvniecībā norādīja, ka regula attiecas vienīgi uz publisko dokumentu autentiskumu; tas nozīmē, ka dalībvalstis turpinās piemērot savus valsts noteikumus par tāda publiskā dokumenta satura vai ietekmes atzīšanu, kas izdots citā ES dalībvalstī.

"Tās ir lieliskas ziņas iedzīvotājiem, kas dzīvo vai vēlas dzīvot citā ES valstī," sacīja tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības komisāre Vera Jourova. "Sākot no rītdienas iedzīvotājiem, kuriem ir jāiesniedz publisks dokuments nolūkā apprecēties vai uzsākt darbu valstī, kurā viņi dzīvo, vairs nebūs jāveic dārgas un laikietilpīgas birokrātiskas procedūras. Tas padarīs citā ES valstī dzīvojošo un strādājošo cilvēku ikdienas dzīvi vieglāku un lētāku," uzsvēra komisāre.

Aptuveni 17 miljoni ES pilsoņu dzīvo citā ES valstī. Katru dienu robežu šķērso aptuveni divi miljoni iedzīvotāju, kas strādā vai studē vienā valstī, bet dzīvo citā. Šos noteikumus EK ierosināja jau 2013.gada aprīlī, ņemot vērā iedzīvotāju atsauksmes par ilgstošām un apgrūtinošām procedūrām. Noteikumi tika pieņemti 2016.gada jūnijā. ES valstīm bija divarpus gadi, lai pielāgotos jaunajiem vienkāršojumiem.

Autors: LETA
Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti