Dalies:

Šogad nedaudz sarucis budžeta vietu skaits Latvijas augstskolās

Šogad nedaudz sarucis budžeta vietu skaits Latvijas augstskolās
LETA/ Evija Trifanova
  • 04. Jul. 2019

Šogad nedaudz samazināts valsts apmaksāto studiju vietu skaits, bet daudziem topošajiem studentiem šī iespēja ir svarīga. Kāda ir situācija un kādēļ rūk budžeta vietu skaits, pētīja Latvijas televīzijas raidījums “Panorāma”.

Patlaban par izglītību maksā lielākā daļa studentu. “Panorāma” ziņo, ka valsts apmaksātās vietas piešķir 40% no visiem studentiem un šogad tam tērē vairāk nekā 90 miljonus eiro. Salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad budžeta vietu ir mazāk. 2018.gadā bija 23 533 budžeta vietas, bet šogad – 23 415. Uz kopējā fona tas gan ir samērā neliels kritums – 118 vietas.

Gandrīz 60% budžeta vietu sadalītas starp trim lielākajām universitātēm – ceturtdaļa no visām budžeta vietām Rīgas Tehniskajā universitātē, piektdaļa – Latvijas Universitātē, mazāk (14%) – Rīgas Stradiņa universitātē. Valsts politika arī mērķēta tā, lai jauniešus mudinātu studēt valstij prioritārās nozares – medicīnu, inženierzinātnes. Medicīnai un inženierzinātnēm trešdaļa budžeta vietu.

Lasītākās ziņas valstī

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Diāna Laipniece norāda, ka šajās nozarēs cilvēkresursu trūkums ir milzīgs– darba tirgus mierīgi varētu paņemt 5000-6000 speciālistu. Līdz ar to pakāpeniski tiek palielināts budžeta vietu skaits šajās jomās un attiecīgi tiek samazinātas budžeta vietas sociālajās un humanitārajās zinātnēs, kur ir speciālistu pārprodukcija.

Arī uz šo salīdzinoši dārgāk izmaksājošo studiju vietu rēķina kopējais budžeta vietu skaits samazinās, ziņo raidījums. Kā tālāk dalīt naudu, par to atbild pašas augstskolas, kas atzīst, visvairāk budžeta vietas piedāvā pirmkursniekiem. Situācijā, kad kopējais studentu skaits sarūk, šī ir iespēja piesaistīt jaunos studētgribētājus. Augstskolās atzīst, ka vienmēr kāds procents studentu studiju sākumā arī atkrīt, un pie šīm vietām tiek citi studenti.

Lai gan studentu interese par inženierzinātnēm, būvniecību un ražošanu ir liela, šeit arī liels studentu atbirums, kas nozīmē veltīgus tēriņus, secina “Panorāma”. Izglītības un nodarbinātības eksperte Anita Līce no Latvijas Darba devēju konfederācijas norāda, lietderīgi būtu ieguldīt tajos studentos, kuriem ir potenciāls. Pārējos novirzot uz profesionālo izglītību.

Valsts budžeta vietu sadalījums pa pamatstudiju programmām 2019. gadā

  • Veselības aprūpe 18%;
  • Inženierzinātnes un tehnoloģijas 16%;
  • Mākslas un humanitārās zinātnes 14%;
  • Sociālās zinātnes, komerczinības un tiesības 11%;
  • Izglītība 6%;
  • Citas programmas 35%.

Autore: Vita Anstrate, LTV "Panorāma"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti