Dalies:

Šodien Latvija atvadās no Andreja Žagara

Šodien Latvija atvadās no Andreja Žagara
  • 18. Jan. 2020
  • 03.36

Tuvinieki, draugi, kultūras ļaudis un talanta pielūdzēji šodien atvadās no mūžībā aizgājušā aktiera, režisora un uzņēmēja Andreja Žagara. Atvadu ceremonija norit Latvijas Nacionālās operas Beletāžas zālē.

“Līderis, vizionārs, cilvēks, kas spēja ieraudzīt talantus un palīdzēja viņiem augt un attīstīties. Andrejs bija temperamentīgs, kaislīgs un apsēsts ar idejām. Latvijas Nacionālās operas direktors septiņpadsmit gadu garumā, kas savos darbības gados padarīja Operu par daļu no Eiropas mūzikas telpas un uz neatgriešanos izmainīja Rīgas operas kultūru. Viņš bija Latvijas kultūrainas dzinējspēks, kas neļāva samierināties ar esošo. Viņa latiņai nebija griestu, jo izcilībai nav rāmējuma. Viņš bija prasīgs un nepiedeva pussoļus, un viņam visu vajadzēja pa īstam. Viņš varēja arī tad, kad vairs nevarēja,” tā Andreju Žagaru raksturo ģiemene, draugi un darbabiedri.

Andrejs Žagars ir dzimis 1958.gada 16.oktobrī un no dzīves šķīrās 62 gadu vecumā.

Lasītākās ziņas valstī

Absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju (toreiz Konservatoriju), Dailes teātra aktieris no 1982. līdz 1994. gadam. Filmējies daudzās Rīgas kinostudijas filmās, tostarp Rolanda Kalniņa 1983. gadā uzņemtajā kinolentē “Akmeņainais ceļš,” Aloīza Brenča “Ilgais ceļš kāpās” (1981), Arvīda Krieva “Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili” (1987), Annas Vidulejas “Homo Novus” (2018). Kā aktieris strādājis arī Krievijā, Ukrainā, Lietuvā un Igaunijā.

1994. gadā atvēris Rīgas leģendārāko kafejnīcu “Osiriss”, kas joprojām ir viens no pilsētas intelektuālajiem epicentriem. No 1996. gada līdz 2013. gadam bija Latvijas Nacionālās operas direktors. 2010. gadā viņa vadībā Latvijas Nacionālā opera pievienojās Eiropas Operu akadēmiju tīklam.

Kopumā iestudējis vairāk nekā divdesmit piecas operas izrādes Latvijā un pasaulē, kā arī vairākas dramatiskā teātra izrādes. No 2012. gada strādāja kā pasniedzējs Krievijas Teātra mākslas universitātē. 2014. gadā nodibināja Andreja Žagara Kultūras un attīstības fondu.

Andrejs Žagars iesaistījās arī politikā - 2017.gada jūnijā tika ievēlēts par Rīgas domes deputātu no partijas "Latvijas attīstībai", kurā bija arī valdes loceklis.

Foto: Jānis Deinats

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti