Dalies:

"Smadzeņu" jeb kvalificētu speciālistu aizplūšana ir izaicinājums Latvijas zinātnei

"Smadzeņu" jeb kvalificētu speciālistu aizplūšana ir izaicinājums Latvijas zinātnei
  • 12. Mar. 2019

Vai mēs zaudējam gudrus cilvēkus, kuri palīdz attīstīt zinātni citur? Vai ārvalstīs dzīvojošie speciālisti ar savu globālo pieredzi un zināšanām var sekmēt zināšanu apmaiņu un zinātnes attīstību arī Latvijā, interesējās raidījums Globālais latvietis. 21. gadsimts.

Laikā, kad “smadzeņu aizplūšana” un zinātnes internacionalizācija ir izaicinājumi, ar ko sastopas zinātne Latvijā, zinātnieku emigrāciju var uzlūkot arī kā iespēju, taču ar nosacījumu, ka diasporas zinātnieki saglabā saites ar Latviju un savās mītnes zemēs aktīvi sadarbojas arī ar Latvijas zinātniekiem.

Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētāja Ieva Siliņa uzskata, ka nav pamata uztraukties par gudru cilvēku aizplūšanu no Latvijas. “Mums nevajadzētu satraukties, ka cilvēki iet prom un nāk atpakaļ, mums vajadzētu reklamēt sevi, lai vairāk cilvēku brauktu pie mums. Šī ir un būs atklāta nozare, vienkārši mums vajadzētu vairāk izmantot Latvijas potenciālu un iespējas,” stāsta Ieva Siliņa.

Jānis Kreilis, kurš ir izveidojis darba vakanču portālu "YourMove.lv" ar mērķi palīdzēt ar darba piedāvājumiem tiem, kas grib atgriezties Latvijā, norāda uz Igauniju kā piemēru tam, ka nepieciešams ne tikai atgriezt valstī savējos, bet arī piesaistīt talantīgus cilvēkus no visas pasaules.”Latvijai ir jāveras vaļā un jākļūst daudz starptautiskākai,” saka Jānis Kreilis.

Tam piekrīt arī Latvijas Universitātes „Diasporas un migrācijas pētījumu centra” vadošā pētniece Baiba Bela, kura uzskata, ka zinātne ir globāla un tā nevar attīstīties lokāli. “Tas, kas ir svarīgi ir tieši, lai globālo talantu un smadzeņu aprite un sadarbība arī Latvijas zinātnē būtu intensīvāka,” teic Baiba Bela.

Tomēr Baiba Bela norāda arī uz nozīmīgu problēmu. “Nacionālajā attīstības plānā un citos rakstām, ka mēs gribam būt inovatīvi ekonomikā. Kā mums var būt inovatīva ekonomika, ja mums zinātnē ir viens no viszemākajiem finansējumiem Eiropā, kā arī viens no zemākajiem zinātnieku īpatsvariem nodarbināto sastāvā? Mēs nevaram dabūt uzrāvienu, ja smadzenēm šeit ir tik maz skābekļa,” teic Baiba Bela.

Ir veikts pētījums “Latvijas zinātnieku diaspora: sadarbības tīkli un iespējas”. Latvijas zinātnes diaspora ir ieinteresēta sadarbībā ar zinātniekiem Latvijā - tā secināts pētījumā "Latvijas zinātnieki pasaulē: sadarbības tīkli un iespējas". 67% aptaujas dalībnieku pauduši lielu interesi sadarboties ar Latvijas zinātniekiem, savukārt 25% norāda, ka interese sadarboties būs atkarīga no konkrētiem apstākļiem. Ar pētījumu var iepazīties Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra mājaslapā.

Foto: No kreisās Kamena Kaidaka, Jānis Kreilis, Baiba Bela

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti