Dalies:

Skolu izvēle Vācijā – milzīga

Skolu izvēle Vācijā – milzīga
  • 19. Jan. 2020

Ilze Upatniece, dzīvo Berlīnē, meita Evelīna mācās 2. klasē. “Man patīk, ka Vācijā ir iespēja atrast bērnam piemērotāko pedagoģiju, jo skolu dažādība ir milzīga. Valdorfa, Montesori vai starptautiskā skola,” teic Ilze. “Mana meita mācās klasiskā vācu skolā, un ik dienu viņa ļoti vēlas iet uz skolu, jo tur ir interesanti. Pedagoga darbs Vācijā ir labi atmaksāts, un skolotāji ļoti iedziļinās jebkurā jautājumā. Varbūt citās skolās ir atšķirīgi, taču mūsējā bērnam pievērš daudz uzmanības individuāli, lai tiktu līdzi citiem. Saziņai ar vecākiem skola lieto mapīti: ja ir kas sakāms, ieliek vēstuli. Reizi pusgadā ir individuālas pārrunas ar skolotāju, reizi gadā - sapulce. Kā vienīgo mīnusu uzskatu vecāku pārmērīgo vēlmi iesaistīties skolas dzīvē un sīkumu pārvēršanu problēmās.” 

Nav īpašu noteikumu, lai skolā Vācijā iestātos bērni, kas dzimuši Eiropas savienībā. Izglītības  iegūšana Vācijā ir obligāta, un mājmācība nav atļauta. Skolas gaitas var uzsākt, ja bērnam ir 6 gadi, var arī 5 gados, ja 6 paliek līdz 1. oktobrim. Ja vecāki vēlas, lai bērns skolā iet 7 gadu vecumā, jāiegūst skolas ārsta atzinums. Skolas ārsts ir jāapmeklē visiem topošajiem pirmklasniekiem, un tas notiek Jugendamt vai Gesunheitsamt, uz kuru uzaicinājums pienāk pa pastu. Skolas ārsts veic vispārēju veselības pārbaudi: bērnu nosver, nomēra, pārbauda redzi un lūdz uzrādīt zobārsta atzinumu, kas apliecina, ka mute ir vesela. Vajadzīga arī dzimšanas apliecība un potēšanas pase. Skolas ir bezmaksas, ja vien nav izvēlēta privāta vai starptautiska skola. Skolas parasti iedala pēc lokācijas un pasta indeksa, iesakot apmeklēt to, kas tuvāk mājai.  Kāda no tām jāizvēlas. Ja gribas apmeklēt citu skolu, tas ir iespējams, taču būs jāpamato, kāpēc. Katrā pavalstī ir nelielas atšķirības mācību saturā un arī brīvlaiki ir atšķirīgos laikos. 

Bērns skolā iet deviņus gadus. Skolas dalās trīs līmeņos: Grundschule (pamatskola) ir no 6 gadu vecuma, tā ir 1.-4. klase. Pēc tam vecāki izvēlas, kuru no vispārizglītojošām skolām bērns apmeklēs: Hauptschule (galveno skolu, kas ir 5.-9. klase); Realschule (reālskolu, kas ir 5.-10.klase; (Fach) Gymnasium (profesionālo ģimnāziju / ģimnāziju, kas ir 5.-12/13. klase). Pēc pirmo divu absolvēšanas var apgūt profesiju vai pāriet uz ģimnāziju vai profesionālo ģimnāziju. Pēc ģimnāzijas beigšanas mācības turpina augstskolā (Hochschule) vai profesionālajā augstskolā (Fachhochschule). Tomēr tie, kuri absolvējuši ģimnāzijas, var arī apgūt arodizglītību un pēc profesijas apguves doties praksē.

Lasītākās ziņas valstī

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti