Dalies:

Sidrs, pica un avīze "Latvija Amerikā"

Sidrs, pica un avīze "Latvija Amerikā"
  • 21. Jul. 2019

Malkosim sidru, uzkožot picu, ceptu ķieģeļu krāsnī, kurinātā ar malku, un lasot avīzi “Latvija Amerikā”.

Mēs ražojam atšķirīgus un īpatnus sidrus, kas uzsveŗ un cildina pašus ābolus un to augļkopjus, bet visvairāk pašus sidra baudītājus, saka Colin Post ar sievu Halinu (Dimantu - ārsta un sabiedriskā darbinieka Dr. Jāņa Dimanta meitu) un Steve Hance ar partneŗiem.

Viss sākās šādi. Pirms daudziem gadu desmitiem divi zēni, kuŗi pa vasaru zaga ābolus no kaimiņiem, izveidoja ilgstošu draudzību, kas vēlāk pārvērtās par aizraušanos ar sidra ražošanu un tā pamatlicējiem. Sidra ražošana zēniem sākās kā izmēģinājumi mājas pagrabā, kur tika skatīti un izvērtēti vairāki veidi, kā visu to veikt. Daudzas reizes šis mājās brūvētais sidrs parādījās mājas viesībās un citos saietos.

Lasītākās ziņas valstī

Pienāca Minesotas štata izstāde (Minnesota State Fair). Steve pieteica savu, ja tā varētu teikt, pagraba ražojumu zem nosaukuma 12tā grupa (12th batch). Un labi tas bija darīts, jo izvēle bija pareiza vai kāda priekšnojauta to vadīja, to mēs nekad neuzzināsim. Hance ieguva godalgu „zilo lenti” (blue ribbon) mājās ražoto dzērienu grupā. Tā abi, Colin un Steve, nolēma sidra ražošanu sākt veikt nopietni.

Sešus gadus vēlāk advokāts Steve un pamatskolas skolotājs Colin nolēma sidra ražošanu izvērst plašumā zem nosaukuma Number Twelve Cider. Sākums bija no augļu dārza Buffalo, Minn., uz diviem gadiem, bet tagad ir atrasta vieta Mineapolē, tā saucamā Minneapolis North Loop, vienā lielā celtnē ar 700 kvadrātpēdu platību, kur tika izveidota lielākā sidra tikšanās vieta (taproom), kļūstot par lielāko novietni (Cider House) Minesotā. To oficiāli atvēra 2018. gada 8. novembrī un varēja piedāvāt 16 sidra paveidus, gatavotus no gadiem vecām receptēm, raudzētus no vietējo ābolu sulām (Minesotas āboliem), visu to pasniedzot draudzīgā vidē un novietnē. Ar to tad varētu sākties jauna ēra sidra baudīšanā Minesotā. Tas viss varēja vainagoties pēc daudzu gadu nodarbošanās ar dažādām metodēm un pieejām pie ražošanas procesa. Visu sidra ražošanas gaitu var redzēt un skatīt turpat uz vietas. Kā uzkodu var pasūtināt picu, ceptu ķieģeļu krāsnī (ceplī), kurinātā ar malku, zem nosaukuma Little Tomato.

Sidru var raksturot kā dzērie- nu starp vīnu un alu, saka Colin, ar 5-7% alkohola sastāvu,ražotu no ābolu sulas un rauga.Sidrs var būt arī kā „sauvignon blanc”, saka Steve Hance, mucās izturēts (aged), rūgšanas procesā pievienojot svaigus vai žāvētus augļus ar delikātu garšu, ka pat vīna cienītāji var justies maldināti.

Aizmugures telpā āboli tiek saspiesti ar koka spiestuvēm. Telpas arī kalpo, kur veikt izmēģinājumus ar dažādām ābolu šķirnēm, raugiem un maisījumiem. Tikai pēc daudziem izmēģinājumiem viņi atrada, ka vislabākie tanini (tannins) nāk no mazajiem mežāboliem (crab apples). Šis process nāk no tālās pagātnes (1880), kad sidrs bija iecienīts dzēriens ASV. Uz kādu laiku tas it kā izzuda, bet tikai pēdējos gados tas sācis atgriezties patērētāju tirgū, kā daudzi pētījumi to norāda.

Sidrs Minesotā sāk ienākt divos veidos, attiecībā kā tas tiek ražots – tradicionālā pieejā vai modernā technikā. Pēdējos pāris gados ir parādījušās 5 vai 6 jau nas sidra ražotnes Minesotā. Kopējais skaits tagad ir ap 20. Pašreiz starp ražotājiem notiek dažādu ražošanas procesu izvērtēšana, lai rastu to labāko. Jāatgādina, ka visa šī industrija ir sākusi attīstīties tikai pēdējos gados, uzsvaru liekot uz sidra baudītājiem un rūgšanas (fermentation) procesu.

Tradicionālaisražošanas veids uzsveŗ ābolu šķirnes un rūgšanas procesu. Modernā technika uzsveŗ tradi-cionālās metodes ar noslieci uz augļu, augu un garšvielas pievienošanu, uzmanot cukura un skābes līmeni, lai gūtu lielāku vienveidību katrā raudzējumā. Lai to rastu, tiek lietoti sulu koncentrāti un piedevas. Šādam ražošanas veidam sidram trūkst romantisma, kā tas bija gadiem atpakaļ, norāda Colin Post. Sidrs sāk kļūt iecienīts, jo publika arvien vairāk vēlas meistariski veidotus dzērienus

Adrese: Number 12 Cider, 614 North 5th Street, Minneapolis, Minnesota 55401 USA. Tele. 612-568- 6171. Darba stundas: pirmdien – ceturt- dien no 3.00 pm līdz 11.00 pm, piektdien -sestdien no 11.00 am līdz 12.00 vakarā, svētdien no 11.00 am līdz 8.00 vakarā. Informācija un ie- pazīšanās www.number12cider.com. Apsveicami irtas, ka mūsu jaunie cilvēki, kopā ar amerikāņu draugiem, ir uzsākuši uzņēmējdarbību (business) Dvīņu pilsētās. Novēlēsim viņiem veiksmi un Dieva palīgu.●

Autors: Jānis J. Dimants, Jr., M.D.v

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti