Dalies:

Sandras Kalnietes jaunāko grāmatu “Cinītis” prezentē Briselē

Sandras Kalnietes jaunāko grāmatu “Cinītis” prezentē Briselē
  • 06. Dec. 2017

Trešdien, 6. decembrī plkst. 18:30 Briselē, Latvijas Republikas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES notiks Eiropas Parlamenta deputātes un bijušās ārlietu ministres Sandras Kalnietes jaunākās grāmatas “Cinītis” atvēršana. Tas ir spilgts atmiņu krājums par Latvijas diplomātiskā dienesta izaugsmi kopš 1990. gada un politiķes personīgo pieredzi piedaloties tā attīstībā.

Pašas autores vārdiem, “vislabāk es pazīstu ārpolitiskā dienesta darbiniekus un vēl arvien sirdī jūtos dienestam piederīga. Kad 2002. gadā man uzticēja vadīt ārlietu ministriju, es diendienā varēju pārliecināties, cik mani kolēģi ir profesionāli, patriotiski un pašaizliedzīgi, pārstāvot un aizstāvot mūsu valsts intereses.”

Sandra Kalniete atzīmē, ka “rakstot šādā atmiņu žanrā, vai ik uz soļa jāizdara izvēle - ko pateikt, bet ko noklusēt. Tāpēc centos ar pietāti izturēties pret cilvēkiem, ar kuriem esmu kopā strādājusi. Tā īsti vietām esmu atļāvusies paironizēt tikai pati par sevi, lai gan grāmata būtu daudz dzīvāka, ja es pasmietos arī par citiem.” Dažādas epizodes atklāj lasītājiem grūtības, ar kurām Kalniete un viņas kolēģi saskārās, piemēram, diplomātiskās cīņas Francijā par Latvijas īpašumu atgūšanu un mūsu valsts atpazīstamības veicināšanu. Tajā pašā laikā, netrūkst arī gandarījuma par tādiem sasniegumiem kā Dziesmu svētku iekļaušana UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā mantojuma sarakstā kopš 2003. gada. Ļoti nozīmīgas ir arī diplomātiskās spēles, kuru rezultātā Latvijai “caur adatas aci” izdevās sasniegt mērķi pievienoties gan NATO, gan Eiropas Savienībai.

Darbs pie Latvijas tēla uzlabošanas un mūsu problēmu aktualizēšanas starptautiski ir turpinājies arī Eiropas Parlamentā. Jaunā grāmata atklāj, piemēram, aizkulišu darbu pie būtiskās uzvaras par tiešmaksājumu palielināšanu Latvijas lauksaimniekiem. Savukārt konkrēts mūsu sarežģītās vēstures skaidrošanas darba rezultāts bija panākums pārliecināt Parlamenta prezidiju 2013. gadā nosaukt Baltijas ceļa vārdā Briseles mītnes pirmā stāva galveno gaiteni.

Izmantojot personīgus stāstus, šī grāmata atklāj jaunas, līdz šim plašākai sabiedrībai nezināmas epizodes, kā arī papildina jau zināmo ar iespaidiem no politiķes skatu punkta. Skaidrojot “Cinīša” tapšanu, autore min, ka ir mēģinājusi “raitā valodā izstāstīt atmiņas par nozīmīgām epizodēm, kas, satekot kopā no daudziem avotiem, veido mūsu valsts dzīvo atmiņu. Tā vēl nav vēsture, bet fona krikumi un krikumiņi, kuriem sablīvējoties, veidojas tā viela, no kuras vēlāk pētnieki destilē vēsturi.”

“Cinītis” būs aizraujoša lasāmviela tiem, kuri vēlas atskatīties uz Latvijas diplomātisko ceļu kopš neatkarības atgūšanas. Grāmatu autore ir veltījusi Latvijas ārpolitiskajam dienestam, kas 20.gadsimtā piedzimis divreiz.

Lūgums apstiprināt savu dalību šeit. Grāmatu varēs iegādāties par ziedojumiem.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti