Dalies:

Sandra Kalniete: Mēs esam sīksti izdzīvotāji!

Sandra Kalniete: Mēs esam sīksti izdzīvotāji!
LETA/ Evija Trifanova
  • 14. Jun. 2019

Sandra Kalniete piedzima Sibīrijā, kur viņas vecākus, tāpat kā tūkstošiem nevainīgu cilvēku, turp izsūtīja padomju okupācijas vara. Pēc Amerikas Latviešu apvienības lūguma  politiķe, rakstniece, Likteņdārza padomes priekšsēdētāja dalījās savās pārdomās Aizvesto piemiņas dienā, 14. jūnijā.

"14.jūnijs manas ģimenes vēsturē ir ierakstīts sarkaniem burtiem.  Uz Sibīriju izveda manu mammīti, toreiz četrpadsmit gadīgu ģimnāzisti, manu vectēvu un vecmāmiņu. Viņi abi gāja bojā Sibīrijas aukstajos plašumos, mamma izdzīvoja, pateicoties vecmāmiņas Emīlijas pašaizliedzībai. 10.maijā Likteņdārzā atklāja piemiņas vietu Sibīrijas mātēm. Akmenī iekaltie vārdi: “Māt, tu man dzīvību dāvāji divreiz. Kad piedzimu un kad nenomiru badā. Sibīrijas bērns”, ir veltīti arī manu vecmāmiņu Emīlijas un Mildas piemiņai. 

Ikreiz, kad domās pārcilāju manas ģimenes Sibīrijas stāstu, sāp par necilvēcību un mokām, ko mani vecvecāki un vecāki ir pārcietuši. Un tomēr mani vecāki ne tikai izdzīvoja, viņi prasmīgi izmantoja katru mazāko spraugu režīma mūri, lai izrautos no citu lemtās bedres. Kad sākās brīvlaišana, manu tēvu dažnedažādi labināja palikt, jo viņš bija uzstrādājies līdz uzņēmuma galvenajam elektriķim. Viņš atteicās un, protams, mēs braucām uz Latviju, kaut arī šeit izsūtītos neviens negaidīja ar atplēstām rokām. Sibīrijas zīmogs mūsu ģimeni pavadīja līdz pat Latvijas neatkarības atjaunošanai.

Lasītākās ziņas

Līdzīgi izturības un klusas varonības stāsti ir daudzās izsūtīto ģimenēs. Nepadošanās stāsti, ko atkal un atkal jāstāsta, lai tie iedvesmo mūsu bērnus un bērnu bērnus. Mēs neesam bāreņu un sevis žēlotāju tauta! Mēs esam sīksti izdzīvotāji - čakli, strādīgi un gudri. Un 14.jūnija un 25.marta lielo izsūtīšanu dienas nav tikai sēru un piemiņas dienas. Tās ir mūsu vecvecāku un vecāku varonības un pašaizliedzības dienas! Tāpēc Likteņdārzs, kurš top uz salas Daugavā pie Kokneses, ir gan piemiņas, gan iedvesmas vieta, kur smelties spēku dzīvei un nākotnei."

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti