Dalies:

Sākusies pieteikšanās latviešu valodas nodarbībām Zviedrijas ģimnāzijās

Sākusies pieteikšanās latviešu valodas nodarbībām Zviedrijas ģimnāzijās
LETA/ Evija Trifanova
  • 21. Aug. 2019

Svarīgs atgādinājums Zviedrijā dzīvojošiem latviešiem – sākusies pieteikšanās latviešu valodas nodarbībām Zviedrijas skolās.

Kā portālam "Latviesi.com" skaidro latviešu valodas skolotāja Stokholmā Ilze Jundze-Lundegrana, Zviedrijas skolas likums (Skollagen) piešķir tiesības visiem skolēniem gan pamatskolā, gan ģimnāzijā vienu stundu nedēļā apgūt valodu, kura tiek runāta mājās, t.s. mājas valodu. Komūnā ir jābūt pieciem bērniem, kuri ir pieteikušies mājas valodas apmācībai, tad komūnai ir pienākums šīs mācības nodrošināt. Likums par mājas valodas apguvi Zviedrijā tiek pamatots ar zinātniskiem pētījumiem, kuri liecina, ka bērniem, kuri apgūst savu dzimto valodu, ir daudz vieglāk iemācīties svešvalodas un ka līdz ar to viņi arī vieglāk integrējas jaunajā sabiedrībā. 

Pieteikšanās kursam notiek tagad, mācību gada sākumā. Kursam "Latviešu valoda 1" iespējams pieteikties arī ģimnāzijas otrā un trešā kursa studentiem. Latviešu valodu ģimnāzijā var izvēlēties kā individuālu izvēli (individuellt val),  kā papildinātu programmu (utökat program)  vai arī aizvietot otro valodu. Sekmīgi pabeigts latviešu valodas kurss dod 100 ģimnāzijas punktu un atzīmi.

Lasītākās ziņas valstī

Interese par latviešu valodas kā mājas valodas apguvi Zviedrijā pamatskolā ir liela, un latviešu valoda tiek mācīta daudzās Zviedrijas komūnās.  Kā norāda Ilze Jundze-Lundegrana, diemžēl dažreiz komūnā ir pietiekoši daudz bērnu, kuri vēlētos mācīties latviešu valodu, bet mācības netiek nodrošinātas, jo trūkst profesionālu skolotāju.  

Lai latviešu valoda tiktu mācīta ģimnāzijā, arī tad komūnā ir nepieciešami piecu skolēnu pieteikumi. Stokholmas pilsētā latviešu valodas grupa ģimnazijā pirmo reizi tika izveidota pirms četriem gadiem, un no tā laika grupa ir bijusi katru gadu. Privātās skolās noteikumi var būt atšķirīgi, dažreiz tiek piedāvāta latviešu valoda arī tad, ja ir mazāks skaits pieteikušos skolēnu.

Skolās informāciju par dzimtās valodas apguvi iespējams saņemt pie skolas mentora. Ja ir kādi papildu jautājumi, uz tiem gatava atbildēt latviešu valodas skolotāja Stokholmā Ilze Jundze-Lundegrana (ilze.jundze.lundegran@edu.stockholm.se).

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti